Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Художникът Антон Литвин:

Трагично е, че руснаците не искат да знаят истината

Антон Литвин
Снимка: Whitte Charles

Художникът Антон Литвин е един от основните организатори на голямото шествие, което се казва „Руснаци срещу Путин“ през миналата седмица на руснаци в Прага против войната в Украйна. Той живее и работи в Чехия отдавна и е организатор на фестивал на съвременната руска култура в чешката столица, на който гостуват обикновено опозиционно настроени срещу режима на Путин хора на изкуството. Шествието беше специално организирано за руснаците, които живеят в Прага и в Чехия. Досега руснаците се присъединяват към шествията, организирани от чехите или украинците и белорусите, но този път решават да го направят специално за руснаците и това е толкова важно, защото се получава най-голямото шествие организирано от руснаци в Европа, за да покаже на чехите настроенията на руснаците в Европа.

„В Чехия живеят 45 хиляди руснаци и тяхната позиция е абсолютно непозната. Чехите се страхуват и не разбират руската диаспора, което предизвиква тревога и опасения в чешкото общество. Затова ние решихме да отговорим направо на въпроса „Руснаци срещу Путин“, казва Антон Литвин, и да видим колко хора ще се съберат. По сметките на полицията са излезли близо 5 хиляди души и това е гигантска цифра, за Прага се получава че е излязъл всеки 4-ти руснак. Получава се, че опозиционно настроените руснаци в Прага са много, почти половината от всички.“

„Аз живея в Чехия от 2015 година и още през 2011-та почувствах, че в страната се разгръща реванш към връщане на Съветския съюз, съветското минало, съветския начин на живот, съветското тоталитарно управление и аз като човек, който е преживял половината от живота си там не исках такъв живот за своите деца и затова взехме решение, че трябва да заминем“, разказва Антон Литвин.

Той е правил няколко изложби като куратор в Центъра за съвременно изкуство в Прага. Организира и фестивал на съвременната руска култура, на който идват известни опозиционно настроени артисти. Литвин казва, че голяма част от интелигенцията напусна Русия от началото на войната, но художествената среда в чужбина не дава възможност за голяма реализация и затова много останаха там, много се вълнуват и всички поддържат Украйна и са против войната. Но проблемът е в това, че няма възможност да се правят в тази обстановка смели изложби, изявления и антивоенни произведения защото затова заплахата е затвор и присъда. А да сътрудничат с държавните институции като музеи и галерии вече е невъзможно и би се приело за съглашателство с фашисткия режим. Затова художниците в момента търсят възможности за работа и за изложби.

Литвин казва, че никой не може да разбере, че при наличието на интернет, въпреки някои ограничения в Русия на интернета, хората възприемат нещата, гледайки всекидневно пропагандата по телевизията. Но Путин от дълго време винаги повтаря, че интернет е сметище. И затова не всички вярват на това, което може да се открие в мрежата. В Русия интернет е главно за развлечение – да се гледат филми или някое разследване, свързано с Навални. Това е като част от забавлението вечер с чаша бира. А що се отнася до автентична информация, то в Русия телевизорът винаги е бил като член на семейството, работи от сутрин до вечер. И дори човек да е настроен критично, то в един момент пропагандата заема мястото на неговите собствени мисли. Но най-голямата трагедия е че руснаците не винаги имат необходимост от истината, казва Литвин. Повече от 80 процента от руснаците не притежават международен паспорт, не са напускали страната, не се интересуват какво става по света. Нямат свое мнение, нямат база за сравняване. Нямат свои впечатления от Европа, Америка и Англия и затова не са критично настроени към пропагандата и тя намира благоприятна почва там.

Сега Антон Литвин подготвя един проект с хуманитарна насоченост за преподаване на чешки език на децата на бежанците, които тръгват на есен на училище. „Странно е в момента да се говори за изкуство, казва художникът, но все пак аз направих антипутинска творба още през 2000 година, защото ми стана ясно че човек, който става президент и е от службите на ФСБ – всичко неминуемо ще свърши с терор и Гулаг. И край с демокрацията в Русия. И в този смисъл за мен като художник е изгодно, но не от материална гледна точка, да посоча само датата на някои от произведенията си, за да стане ясно, че те в някакъв смисъл са били пророчески по отношение на това, което става в момента.“




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Национална награда "Георги Джагаров" за Боян Ангелов

Съюзът на българските писатели връчи националната литературна награда за патриотична поезия "Георги Джагаров" за 2024 г. на Боян Ангелов. Дни преди рождения ден на поета Георги Джагаров – 14 юли, в писателския клуб "Парнас" се проведе официална церемония за 21-ви път. Началото на тази традиция бе поставено през 2004 г., когато за първи носител  на..

публикувано на 17.07.24 в 11:15

Смесеният хор "Родна песен" – от Търговище до Пекин

Смесеният хор на Търговище "Родна песен" заминава за Пекин , където ще вземе участие в международен фестивал-конкурс, посветен на хоровото изкуство. В "Нашият ден" разговаряме с  Красимира Коларова,  художествен ръководител на хора вече 45 години. Смесеният хор "Родна песен" е основан преди 126 години от възпитаник на Одеското музикално училище...

публикувано на 17.07.24 в 10:09
Участници в творческия терминал България-Израел

Творчески терминал България-Израел се проведе в София

Българският културен център в столицата стана домакин на арт събитието "Творчески терминал България-Израел, 2024". Съорганизатори бяха Конфедерацията на българските културни организации и дейци в чужбина, Съюзът на българските писатели, Общество "Димчо Дебелянов" и Българският културен център. Присъстваха автори от чужбина и страната, както и..

публикувано на 17.07.24 в 09:37
Св. великомъченица Марина

На 17 юли почитаме Св. великомъченица Марина

На 17 юли почитаме Св. вмчца Марина, закрилница на Южното Черноморие. В днешния ден Созопол , покровителстван от Светата великомъченица, празнува своя официален празник. В "Нашият ден" кметът Тихомир Янакиев говори за древната и съвременна гордост на града. Историческите изследвания сочат, че Созопол е сред най-старите живи градове..

публикувано на 17.07.24 в 09:13

"Близо и далеч" – артпроект на Виолета Апостолова-Лети

Париж – като родно място и дом на фотографското и филмово изкуство. Париж, този световен град винаги е бил магичен, разгръщаш се разговор във дългото време на нашите емоции. В "Артефир" ви представяме резултата от една творческа резиденция, благодарение на конкурс на СБХ за пребиваване в прочутите ателиета на "Сите де зар" в Париж, където е била..

публикувано на 16.07.24 в 17:45