Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Кина Андреева:

Учебниците се променят, съвременните деца са различни

| обновено на 13.04.22 в 08:10
Снимка: Pixabay

Актуализирани ли са учебните помагала и учебници? Променят ли се учебниците и защо?

Темата коментира в “Нашият ден“ Кина Андреева, главен редактор в едно от най-големите издателства, специализирано в издаване на учебници и учебни помагала – “Просвета“:

“Учебниците се променят, защото са функция от учебните програми и ние нямаме голяма свобода да представим материала по различен начин от това, което е описано в програма, но въпреки всичко правим най-доброто, за да бъде интересно поднесено, защото съвременните деца са много различни. Опитваме се във всеки едни учебник да има интерактивност, да има повече задачи за проучване, така че детето през лични си опит да достигне до дадени изводи. Стремим се да се работи в групи и екипи, за да се създават и други качества у тях.

Много различна е и визията на новите учебници. В тях има много висококачествени илюстрации, също така и снимков материал, което прави учебника по-близък до детето. Дава много повече информация през различните сетива. Опитваме се да пречупваме материала през примери, свързани с нашата реалност, така че децата да имат усещането, че това, което изучават, не е самоцелно.

Много разчитаме и на технологиите, които включваме активно в нашето учебно съдържание и образователната платформа, в която има много интерактивни ресурси- допълнителни тестове и видеофилми, използваме различни канали.

В електронните ресурси всичко е много динамично, хартиеният учебник също има своята роля, особено, когато има добър учител, който знае как да прикове вниманието на децата.“

Нови сфери на грамотност

“Предметът “Гражданско образование“ присъства още от първи клас в часовете по родинознание, след това и в часовете по история. Когато се изучава антична история например има уроци, в които се правят паралели между демокрацията в Древна Гърция и в съвременния свят. Здравното образование също присъства в учебниците още от първи клас. Медийната грамотност отново е много важна област, отделена е цяла глава за ролята на медиите и как да разпознаваме фалшива новина. Финансовата грамотност е силно представена.“

Чуйте целия разговор в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Музика, храна и талант: Пътят на един афганистанец в България

В "Мигранти с таланти" ви срещаме с афганистанеца Халед Мераджудин . Той е роден в Кабул и пристига в България преди 25 години като бежанец от войната в Афганистан. След престой в Индия, през 1991 г. семейството му пристига в България, където намира своя втори дом. Тук Халед завършва 52-ро училище "Цанко Церковски" в София, след което учи в Нов..

обновено на 21.02.25 в 13:47

Кралят е жив!

В редакция "Хумор и сатира" често правим открития, които засягат човечеството и винаги ги споделяме с него. Какво открихме тази седмица (освен, че Кралят е жив) ще споделим в неделя веднага след новините в 18 часа, когато ви предлагаме да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос" по стихотворения на..

публикувано на 21.02.25 в 13:10

Измененията в Закона за устройство на Черноморското крайбрежие – последици

До какви последици за собствениците на имоти водят направените изменения на Закона за устройство на Черноморското крайбрежие, приети в пленарна зала на 9 февруари 2024 г.? Доколко са съобразени с Конституцията на Република България тези поправки? Как ще бъдат обезщетени собствениците на имоти? Какъв е казусът на Кирил Киров , собственик на имоти около..

публикувано на 21.02.25 в 12:45

Екскурзоводът – разказвач на истории и пазител на традиции

На 21 февруари светът отбелязва Международния ден на екскурзовода – професия, която има ключова роля в опазването и популяризирането на културното наследство. По този повод разговаряме с Румяна Титерякова , дългогодишен екскурзовод и преподавател в Пловдивския университет, за предизвикателствата пред професията и необходимостта от баланс между..

обновено на 21.02.25 в 12:37

130 години от рождението на Анка Ламбрева – първата българка, обиколила света

Анка Ламбрева е име, което днес малцина познават, но нейната история заслужава да бъде помнена. Тя остава в историята като първата българска жена, осъществила околосветско пътешествие, и доказва, че ограниченията, наложени от времето и обществото, не могат да спрат свободолюбивия дух. По повод 130-годишнината от рождението ѝ Мария Деянова,..

обновено на 21.02.25 в 11:21