Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Кина Андреева:

Учебниците се променят, съвременните деца са различни

| обновено на 13.04.22 в 08:10
Снимка: Pixabay

Актуализирани ли са учебните помагала и учебници? Променят ли се учебниците и защо?

Темата коментира в “Нашият ден“ Кина Андреева, главен редактор в едно от най-големите издателства, специализирано в издаване на учебници и учебни помагала – “Просвета“:

“Учебниците се променят, защото са функция от учебните програми и ние нямаме голяма свобода да представим материала по различен начин от това, което е описано в програма, но въпреки всичко правим най-доброто, за да бъде интересно поднесено, защото съвременните деца са много различни. Опитваме се във всеки едни учебник да има интерактивност, да има повече задачи за проучване, така че детето през лични си опит да достигне до дадени изводи. Стремим се да се работи в групи и екипи, за да се създават и други качества у тях.

Много различна е и визията на новите учебници. В тях има много висококачествени илюстрации, също така и снимков материал, което прави учебника по-близък до детето. Дава много повече информация през различните сетива. Опитваме се да пречупваме материала през примери, свързани с нашата реалност, така че децата да имат усещането, че това, което изучават, не е самоцелно.

Много разчитаме и на технологиите, които включваме активно в нашето учебно съдържание и образователната платформа, в която има много интерактивни ресурси- допълнителни тестове и видеофилми, използваме различни канали.

В електронните ресурси всичко е много динамично, хартиеният учебник също има своята роля, особено, когато има добър учител, който знае как да прикове вниманието на децата.“

Нови сфери на грамотност

“Предметът “Гражданско образование“ присъства още от първи клас в часовете по родинознание, след това и в часовете по история. Когато се изучава антична история например има уроци, в които се правят паралели между демокрацията в Древна Гърция и в съвременния свят. Здравното образование също присъства в учебниците още от първи клас. Медийната грамотност отново е много важна област, отделена е цяла глава за ролята на медиите и как да разпознаваме фалшива новина. Финансовата грамотност е силно представена.“

Чуйте целия разговор в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

1007 умрели птици: цената на новогодишните фойерверки

В днешната рубрика "Епизоди от живота" обръщаме внимание на една тревожна тенденция, свързана с празничната пиротехника, и нейното въздействие върху дивите животни. Сигналът бе подаден чрез публикация в социалните мрежи с многозначителното заглавие "За пиратките, фойерверките, празниците, хората и животните...". В навечерието на новата година екипът..

публикувано на 07.01.25 в 09:57
Ана-Мария Кръстева и Камелия Славчева (вдясно)

Връзката между религията и психичното здраве и психопатологията

Каква е връзката между специфичните начини на вярващия човек за справяне с предизвикателствата и различните измерения на стреса. Доколко важна част от живота на човека е вярата? Как приема религиозните си убеждения? Дали се осланя на Бога в трудна ситуация, или разчитате на собствените си усилия? Дали се стреми към по-близко общение с Бога? За..

публикувано на 07.01.25 в 08:10

Импулсът в мен: Новогодишни обещания

Темата на подкаста "Импулсът в мен" този път са новогодишните обещания – успяваме ли да ги спазим? Най-ранните известни новогодишни обещания били тези, направени от древните вавилонци, които обещавали пред владетеля да изплатят дълговете си и да върнат взетото назаем. Но защо тази древна практика се проваля толкова често? Според..

публикувано на 06.01.25 в 14:51
Максим Делчев, Ана-Мария Кръстева и Вартануш Топакбашян

Светлината от празниците Ханука за евреите и Рождество за арменците

На 25-ия ден от месец Кислев по еврейския календар, в продължение на осем дни еврейската общност по целия свят празнува Ханука – празникът на светлината. През отминалата 2024 г. той започна от залез слънце на 25 декември и продължи до нощта на 2 януари тази година. Това е един от най-важните еврейски празници. В продължение на 8 дни във всеки..

публикувано на 06.01.25 в 13:15

Богоявление и Ботев – празник и памет в Калофер

На 6 януари, един от най-светлите християнски празници - Богоявление, отбелязваме 177 години от рождението на Христо Ботев по нов стил. В рамките на рубриката "Коментарът"  в предаването Terra Култура, екипът направи директно включване от Калофер с колегата Димитър Владимиров от Радио Пловдив. Калофер, родният град на великия поет и революционер, на..

обновено на 06.01.25 в 12:51