На 14 април 1992 г. е проведен съдебният процес срещу Андрей Чикатило. На него Чикатило казва: „Аз съм грешка на природата, един обезумял звяр!“.
Процесът приключва през юли и присъдата е отложена за 15 октомври, когато той е намерен за виновен за извършването на 52 от 53-те убийства, и е осъден на смърт за всяко едно престъпление. Чикатило е разстрелян с изстрел в тила на 14 февруари 1994 г. Каква е психиката на убиващия, на военния, който застрелва не само противника си, но и цивилния?
Темата коментира в “Нашият ден“ кап. Васил Данов, представител на Атлантическия съвет на България:
“Хуманността е длъжна да съществува, тя съществува преди писаните закони и конвенции. След 1949 г. в цивилизования свят всички са длъжни и най-често се съобразяват с Женевските конвенции, изработени след ужасите на Втората световна война. Те предписват и задължават страните, които са ги ратифицирали, над 190 държави, да се воюва цивилизовано – да се води война само срещу въоръжени лица, да не се убиват и измъчват цивилни граждани и пленени войници. Тези правила са се знаели още преди да има конвенции и хората са ги спазвали. Нарушителите на цивилизованите правила за водене на война изпадат извън етическите граници на човечеството и се превръщат в нещо друго. Животните не убиват за удоволствие, те убиват, за да се нахранят.“
Войната в Украйна
“Примерите, които имаме в тази война, говорят за тежка морална деградация, садизъм, за много страшни неща. Руските войници извършват жестокости, защото в Кремъл стои един друг Чикатило, които ги надъхва и дава морални ориентири за извършването на тези жестокости.
Руските войници са зле подготвени, в подготовката не влиза само умението да се стреля. Там влиза и трябва да влиза умението да участва в колективни бойни действия, в които пази себе си, но пази и бойните си другари. Той е длъжен да проявява човечност към тях и към мирното население. Цивилното население е защитено от редица закони и правила за воденето на цивилизована война.
Жестокостите, които извърши руската армия, могат да се проследят в историята на нейната държава, дълбоко от средновековието насам, още когато руският княз Светослав влиза в България и разорява Северна България и набучва българи на кол, унищожава семействата на боляри.
Това вероятно ще бъде наречен, ако не пълен геноцид, то поне бойни действия, излизащи извън рамките на цивилизованото воюване с елементи на геноцид.“
Чуйте пълния разговор в звуковия файл.
Петър Галев, експерт от от CredoWeb, платформа за комуникация между лекари, направи задълбочен анализ на състоянието на здравеопазването в България през изминалата година в ефира на Lege Artis . Той коментира ключовите проблеми и постижения в сектора. Според Галев въпреки увеличените средства за здравеопазване през 2024 година, системата не е..
Спорът около парите за асистирана репродукция възникна между фондация "Искам бебе" и МЗ изглежда вече е решен след среща на здравния министър Галя Кондева и представители на фондацията. Към момента към бюджета на Центъра за асистирана репродукция са гласувани 22 млн. лв. Отпуснати са допълнителни 500 000 лв. от резерва за здравеопазване...
В Lege Artis слушаме съветите на специалиста д-р Велислав Георгиев за храненето по празниците. Те не са универсални, нито важат само за празничния период, по думите на д-р Георгиев. Специалистът насочва вниманието към хранителните навици на българите в миналото , които са били съобразени с поредица от пости. Православните традиции и..
В рубриката "Времето на редактора" Тереза Петрова, служител на Български пощи, разказа за юбилейния конкурс "Най-красиво писмо до Дядо Коледа", който днес завършва. Срокът за участие е до края на деня, а традицията, която обединява малки и големи, вече отбелязва своята 30-а годишнина. "Най-красиво писмо до Дядо Коледа" започва преди три..
В рубриката "Разговорът" Люба Батембергска от фондация "Малките стъпки" представя вдъхновяващата инициатива "Граждански бюджет за ученици". Целта на проекта е учениците да получат възможност да управляват бюджет, който да подкрепя техните идеи, като така се приобщават към демократичните процеси още от ранна възраст. "Темата за демократичния..
На 20 декември от 19.00 часа Симфоничният оркестър на Българското национално радио отново предлага на почитателите на високото изкуство програма, която..
Трима знакови автори – проф. Божидар Бончев, проф. Греди Асса и Атанас Парушев-Шока излагат свои творби в обща изложба в столичната галерия "Ракурси"...
Тази година Венцислав Диков представи свои картини в Япония, Токио, под наслов "Институт за невъзможни неща", в галерия "Сан-Ай". Това е неговото трето..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg