Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Руските войници извършват жестокости, в Кремъл стои един друг Чикатило

Паметникът на украинския поет Тарас Шевченко на централния площад на разрушения град Бородянка, близо до Киев, 5 април 2022 г.

На 14 април 1992 г. е проведен съдебният процес срещу Андрей Чикатило. На него Чикатило казва: „Аз съм грешка на природата, един обезумял звяр!“.

Процесът приключва през юли и присъдата е отложена за 15 октомври, когато той е намерен за виновен за извършването на 52 от 53-те убийства, и е осъден на смърт за всяко едно престъпление. Чикатило е разстрелян с изстрел в тила на 14 февруари 1994 г. Каква е психиката на убиващия, на военния, който застрелва не само противника си, но и цивилния?

Темата коментира в “Нашият ден“ кап. Васил Данов, представител на Атлантическия съвет на България:

“Хуманността е длъжна да съществува, тя съществува преди писаните закони и конвенции. След 1949 г. в цивилизования свят всички са длъжни и най-често се съобразяват с Женевските конвенции, изработени след ужасите на Втората световна война. Те предписват и задължават страните, които са ги ратифицирали, над 190 държави, да се воюва цивилизовано – да се води война само срещу въоръжени лица, да не се убиват и измъчват цивилни граждани и пленени войници. Тези правила са се знаели още преди да има конвенции и хората са ги спазвали. Нарушителите на цивилизованите правила за водене на война изпадат извън етическите граници на човечеството и се превръщат в нещо друго. Животните не убиват за удоволствие, те убиват, за да се нахранят.“

Андрей Чикатило

Войната в Украйна

“Примерите, които имаме в тази война, говорят за тежка морална деградация, садизъм, за много страшни неща. Руските войници извършват жестокости, защото в Кремъл стои един друг Чикатило, които ги надъхва и дава морални ориентири за извършването на тези жестокости.

Руските войници са зле подготвени, в подготовката не влиза само умението да се стреля. Там влиза и трябва да влиза умението да участва в колективни бойни действия, в които пази себе си, но пази и бойните си другари. Той е длъжен да проявява човечност към тях и към мирното население. Цивилното население е защитено от редица закони и правила за воденето на цивилизована война.

Жестокостите, които извърши руската армия, могат да се проследят в историята на нейната държава, дълбоко от средновековието насам, още когато руският княз Светослав влиза в България и разорява Северна България и набучва българи на кол, унищожава семействата на боляри.

Това вероятно ще бъде наречен, ако не пълен геноцид, то поне бойни действия, излизащи извън рамките на цивилизованото воюване с елементи на геноцид.“

Чуйте пълния разговор в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Милен Митев и Антон Митов

Какво видя в Украйна генералният директор на БНР Милен Митев

Генералният директор на БНР Милен Митев участва в проведената в Украйна 19-ата Световна среща на българските медии, организирана от БТА. Среща по време на война – между "Как да управляваме вселената, без да привличаме вниманието на санитарите" и късметът. Как се влиза в Украйна – граничен контрол и неволи. За живота, сгодите и несгодите на..

публикувано на 13.07.24 в 16:01

Житница – селото на работливите и весели хора

Житница е красиво село, разположено в китната Тракийска низина, на около 30 километра от Пловдив, в територията на община Калояново. В него живеят над 1400 човека. Селото се гордее с ниската безработица, чистотата, богатия социален, религиозен и културен живот. Жителите на селото са католици. Католически храм "Успение на Дева Мария" е построен през 1923..

публикувано на 13.07.24 в 09:35

Франция в състояние на fragilité*

След края на парламентарните избори във Франция и в навечерието на нейния национален празник разговаряме с Антоанета Колева , директор на издателство "Критика и хуманизъм", за бъдещето на страната, за риска от парализа, за това какво означават резултатите от изборите, за надеждата и за вярата, за първите реакции на международните лидери. Крехко ли е..

публикувано на 13.07.24 в 08:50
адв. Елка Пороминска (вдясно) и Анелия Торошанова

Имоти, дялове, обещание за дарение, собственост

В рубриката на "Законът и Темида" "Съвети на адвоката"  адв. Елка Пороминска , председател на Асоциацията за жените адвокати, дългогодишен консултант на "Законът и Темида",  отговаря на слушателски въпроси в предаването. Родителите на г-жа Георгиева преди много години купуват апартамент в София, който продали и закупили къща в населено място близо до..

публикувано на 12.07.24 в 15:25
адв. Петър Николов и Анелия Торошанова

Прекъсва ли се погасителната давност от изпълнително действие след настъпила перемпция*?

Погасителната давност се прекъсва от изпълнително действие, извършено по изпълнително дело, по което е настъпила перемпция. Това приеха Гражданската и Търговската колегии на Върховния касационен съд (ВКС) в ново тълкувателно решение. То е посветено на три въпроса, свързани с изпълнителното производство, които пораждаха противоречия между съдиите...

публикувано на 12.07.24 в 12:35