Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Генчо Керезов:

Когато си в правилната позиция на ума и духа, можеш да постигнеш всичко

Поеми отговорност, светът има нужда от теб

| обновено на 19.04.22 в 16:58
Генчо Керезов
Снимка: Александра Илиева

Генчо Керезов е зам.-кмет на Столична община по направление „Дигитализация, иновации и икономическо развитие“.

Той е млад, амбициозен, знаещ и успяващ не само в областта на технологиите и бизнеса, но и в спорта. Републикански шампион е по Карате Киокушин, притежава черен колан и е самоук китарист. Живял е и учил в Германия, Италия и Великобритания. Има богат опит в Европа и завръщане в България.

Генчо Керезов е главен герой в “Нашият ден“:

“Светът има нужда от теб, ако не искаш да поемеш отговорност за себе си, поеми я за някой друг. Това, което много ми липсва в нашето общество като цяло, е  отговорността. На нас все някой друг ни е виновен. Имаме остра нужда от активно лидерство, което казва това, което Кенеди успя да каже на американците: “Не питай какво е направила Америка за теб, а ти какво си направил за Америка“.

Какво го разочарова? 

“Ако трябва да бъда честен, се разочаровам често, защото изисквам много и от себе си, и от другите, но съм се научил бързо да се връщам обратно. Старая се да подхождам с емпатия. За съжаление съм безскрупулно честен и това ми създава доста проблеми.“

Семейството

“Със сигурност родителите ми имат огромен принос за моето развитие. Майка ми е моят герой, благодаря за всичко, което е направила. Възпитала ни е на стандарти. И аз, и сестра ми винаги сме имали изисквания към представянето си – било то в училище, било в спорта, или пък публично.

Баща ми е човекът, който ме вкара в залата на много ранна възраст и то за спорт, който много възпитава. Карате Киокушин е бойно изкуство с философия, с идея, с дисциплина, с уважаване на старшинството и йерархията. Една от най-големите заслуги на спорта е, че възпита у мен дух на победител.“

Трудните моменти

“Благодарен съм за трудните моменти. Първо, защото те са се случили сравнително рано в моя живот, и то при обстоятелства, които не са зависели от мен. Когато е така, единственото, върху което трябва да работиш, е личната психологията как да приемеш тези моменти.“

Физика или дух

“Не мисля, че двете могат да бъдат разделени. Няма човек, който може да тренира тялото без ума и обратно. Не можеш да правиш бизнес и кариера без някакъв тип духовна практика и грижа за тялото. Това са неминуемо свързани стълбове – когато  единият изостава, другите започват да страдат.“

София

“Винаги съм искал да сме най-добрите в това, което правим. Искал съм компаниите, в които съм, да са най-добрите. Искам София сега да е град номер едно по редица показатели, това ме мотивира.

София е много харесвана и припозната в цяла Европа. Тук има една приказка “София не е България“ – за добро или лошо наистина е така.

Мисля, че ние вече сме в елита на Европа и просто заради размера ни като 14-ия най-голям град, и заради икономическата структура на града ни, и заради достъпността и желанието на хората да работят в град, който е близо до планината, морето също е сравнително близо, данъците са ниски – този процес ще продължава. Имаме си и големите предизвикателства, свързани с въздуха и трафика.“

Чуйте пълния разговор в звуковия файл. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Мрежи за фронта и вино за мира: Българските общности в Одеска област

В рубриката "Темите на деня" на предаването "Нашият ден" продължаваме с разказите на хората от Украйна в третата година от войната. Доротея Николова от Радио Варна разказва за плетенето на маскировъчни мрежи и богатите села в Одеска област. В Болград, в един сутерен в центъра на града, почти всеки ден за по няколко часа се събират българи и..

обновено на 07.08.24 в 11:20

София и бъдещето на Боянското блато: Път към екологичен парк

Боянското блато продължава да пази много от своите уникални характеристики, въпреки че през годините е било подложено на множество предизвикателства. Александър Колев, председател на сдружение "Защита на Боянското блато", разказва за тези предизвикателства и ангажимента на институциите към територията. През 2022 година, територията на Боянското..

обновено на 07.08.24 в 10:10

Парадоксът на модерния фитнес, или къде грешим?

Живеем във време, в което почти всички носим на китките си часовници, които измерват крачките ни, сърдечния ритъм, мускулните съкращения и улавят и най-дребната физическа активност. Посещаваме гимнастически и фитнес салони, тренираме с треньори, съветваме се с признати и непризнати от науката експерти. В същото време се задъхваме от относително..

публикувано на 06.08.24 в 12:52

Уелнес индустрията под микроскоп: Какво наистина укрепва имунитета ни?

На днешния 6 август говорим за митовете около имуностимулантите в ефира на предаването "Време за наука". Има ли начини чрез различни хранителни добавки да засилим имунитета си, или е най-добре да не пречим на тялото си да ни пази от самите нас? Кои от носещите стълбове на могъщата уелнес индустрия лежат върху научни основи и кои върху митове и..

обновено на 06.08.24 в 12:22
Палми Ранчев

Парижката олимпиада през погледа на Палми Ранчев: Изкуство, политика и спорт

В ефира на "Нашият ден" Палми Ранчев, български поет, белетрист, сценарист, състезател и треньор по бокс, коментира олимпиадата в Париж. Той сподели, че може би от дете следи олимпиадите и смята, че тази в Париж е невероятна. Според него, всяка следваща олимпиада показва човека и хората в по-добра светлина . Откриването бе свързано с..

публикувано на 06.08.24 в 11:41