Как учениците могат да се ориентират през зимата по звездите, а през лятото по слънцето? Училището за планински водачи в Черни Осъм е създадено с много любов и борба от покойния вече Минко Занковски.
То е единственото в България и второто по рода си в Европа. Вече 17 години, въпреки демографския срив, училището продължава да съществува.
Единственото друго подобно училище се намира в Шамони, но там приемат кандидати, навършили 21 години и вече с ярки спортни постижения. А в Черни Осъм, обучението започва след VII клас и се изучават, освен всички общообразователни предмети, топография, спелеология и пещерно дело, ориентиране, опасности в планината, планинска медицина, ски, планинско катерене и алпинизъм.
Учениците са от цялата страна, а това ги превръща в големи приятели за цял живот. Всяка учебна година започва с тест по издръжливост – поход до най-високия връх на Балканския полуостров – Мусала и Мальовица.
Сред постиженията на възпитаниците на училището са вр. Ботев, Вихрен, Черни връх, но с гордост се споменават и няколко експедиции в швейцарските Алпи.
За целите и дейността на училището разказва в “Нашият ден“ Румяна Велешка, директор на гимназията:
“Професията “планински водач“ не беше вписана в регистъра на професиите, но след откриване на специалната паралелка в нашето училище я вписаха. Професията “планински водач“ е доста всеобхватна, често хората употребяват “планински спасител“, но това не са само спасители, а и водачи, подготвени да водят хората в планината, да дават първа долекарска помощ, да ги запознават с туристическите и алпийски обекти у нас. Те са и хората, които поемат групата и са отговорни за нея до нейното връщане.
Освен предмети, свързани с пребиваването в планината, учениците изучават и икономически дисциплини. Идеята е сами да могат да създадат фирма и да са и планински водачи, и туроператори.
Учениците не са постоянно в класната стая, тяхната класна стая е планината. Момичетата в училището са значително по-малко от момчетата, но по нищо не им отстъпват.
След ХII клас възпитаниците ни по-често поемат към НСА или към университетите във Велико Търново и Благоевград.
Тези, които не продължават образованието си в тази сфера, използват уменията си във височинното строителство.
Създателят на училището Минко Занковски ни завеща това, че няма невъзможни неща. Той беше един изключителен човек, учител и приятел на всички ученици. Казваше – “Не ми казвай, че не може, а търси път, по който да го направиш“ – и ние продължаваме да следваме неговия девиз.“
Чуйте пълния разговор в звуковия файл.
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за чуждестранните агенти и други законодателни инициативи – разговор в "Нашият ден" с адвокат Александър Кашъмов , правозащитник и активист, изпълнителен директор на Програма "Достъп до информация", резервен..
Въпросите за връзката между политика и психично здраве заемат централно място в новия, 16-и брой на списание "dВЕРСИЯ". Изданието разглежда какво означава да живееш с психично заболяване или да се грижиш за някого в подобна ситуация в съвременна България. То поставя под въпрос взаимодействието между индивидуалистичната култура, неолибералния..
В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" се проведе интересен разговор с архитект Анета Василева – преподавател в УАСГ и НБУ, архитектурен историк и критик. Повод за интервюто беше книгата ѝ Kicked A Building Lately? – Архитектурната критика след дигиталната революция . Арх. Василева сподели, че книгата предоставя възможност..
В рубриката "Епизоди от живота“ на предаването "Нашият ден" ни пренесоха в Испания, където се разгръща мистериозният свят на Кармен Мола и четвъртия ѝ роман "Мълчанието на майките". Но кой всъщност е Кармен Мола? И какво могат да очакват читателите, които за първи път разгръщат нейна книга? Преводачката на книгата, Анелия Петрунова, разказа в..
Божана Славкова е поет, музикант и артист, отличен на големия международен поетичен конкурс Milli Dueli. В "Нашият ден" Славкова разказва за темите на деня, които я вълнуват, за каузата Green Peace, както и за новооткритото пространство за култура и екология "Магнит" "Магнит" е ново общностно младежко пространство, което се намира на..
Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството..
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за..
Ако не сте се самоизолирали от политическото ни злободневие, защото немалко от нас наистина са го направили, и сте слушали внимателно това, което говорят..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg