Американският президент Джо Байдън заяви, че се работи над пренасочване на природен газ директно към България и Полша в отговор на спирането на доставките от Русия.
Днес министър-председателят Кирил Петков е на посещение в Румъния, съобщава правителствената пресслужба. В Букурещ той ще проведе среща с румънския премиер Николае Чука и с президента Клаус Йоханис.
България е готова да ремонтира украински военни машини в свои фабрики. Това заяви българският премиер Кирил Петков след среща с украинския президент Володимир Зеленски в Киев, а Зеленски заяви, че разчита на такава помощ.
Украйна е готова да изнася евтин ток към България, тъй като има по-голямо производство, отколкото има нужда, а в същото време се нуждае от свеж капитал. Зеленски пък обеща сътрудничество при извеждането на българския екипаж от кораба "Рожен" в пристанището в Черноморск.
“Изглежда все по-вероятно България да започне да се държи разумно и адекватно във външнополитически план. Станаха видими нещата, за които отдавна говорим с колегите – кой от коя страна на българския национален интерес е. Предполагаемият вот, който Кирил Петков обеща идната седмица относно казуса Украйна, ще изчисти тази картина“, посочи в предаването “Нашият ден“ на БНР политологът Любомир Стефанов и поясни:
“Според мен вотът ще изчисти самия характер на коалицията, доколкото това е възможно. И най-вече ще разсее илюзиите на гласоподавателите кой къде е спрямо Русия, САЩ и ЕС.“
“Коалицията няма управленска програма и план, затова се питаме, ние с колегите, мимикрия ли е това поведение, или е началото на последователно политическа платформа. За жалост обещаната прозрачност на това управление се свежда до това да слушаме само как предните управляващи не са свършили нищо и колко е трудно след тях да се свърши каквото и да било“, казва още той.
“Макар и да съм от страната на убеждението, че това, което се случва в момента, е изцяло позитивно от гледна точка на българския национален интерес, който е да се сложи възможно най-бързо край на кризата в Украйна с всички възможни средства, като това не минава през неутралитет. Той е и ние да сме пряк участник в разговора и в осмислянето на новата архитектура за сигурност, която е неизбежна след инвазията в Украйна“, заяви в “Нашият ден“ политологът Христо Панчугов и подчерта:
“Това става с ясното заемане на позиция. Това безспорно ще допринесе украинците да продължат своята съпротива пред лицето на руската инвазия, но и ще покаже ясно, че България няма колебания по въпроса къде седи. Преди два месеца имахме откровена липса на ясно заявена позиция. Имаме и ясно противопоставяне на президента Радев, който довчера подкрепяхме. Не мога да си обясня какво стои в основата на промяна на позицията на ПП, по-големият въпрос е – това трайна промяна ли ще е?“.
Чуйте разговора в звуковия файл.
През 2024 г. излезе от печат научният сборник "Белетристиката в архивите. Подборът на факти и документи в научното изследване", издаден от Издателски център "Боян Пенев" в София. Изданието представлява разширена версия на докладите, представени на едноименната конференция, проведена през 2023 г. Сборникът е плод на сътрудничеството между екипа на..
Дора Давидова – учителка, медицинска сестра и православна християнка – продължава своя вълнуващ разказ за пътуването по легендарния поклоннически път "Камино де Сантяго". Във втория епизод от своите странствания, тя споделя в ефира на "Нашият ден" впечатленията си от срещите с хората и дори от необичайното си запознанство с един кон. По пътя..
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за чуждестранните агенти и други законодателни инициативи – разговор в "Нашият ден" с адвокат Александър Кашъмов , правозащитник и активист, изпълнителен директор на Програма "Достъп до информация", резервен..
Въпросите за връзката между политика и психично здраве заемат централно място в новия, 16-и брой на списание "dВЕРСИЯ". Изданието разглежда какво означава да живееш с психично заболяване или да се грижиш за някого в подобна ситуация в съвременна България. То поставя под въпрос взаимодействието между индивидуалистичната култура, неолибералния..
В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" се проведе интересен разговор с архитект Анета Василева – преподавател в УАСГ и НБУ, архитектурен историк и критик. Повод за интервюто беше книгата ѝ Kicked A Building Lately? – Архитектурната критика след дигиталната революция . Арх. Василева сподели, че книгата предоставя възможност..
Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството..
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за..
Ако не сте се самоизолирали от политическото ни злободневие, защото немалко от нас наистина са го направили, и сте слушали внимателно това, което говорят..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg