Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Експозицията на Регионалния етнографски музей - Пловдив

Ангел Янков, директор на РЕМ – Пловдив
Снимка: Божидар Любенов

Как се опазват традициите и какви богатства се пазят във фондовете на Регионалния етнографски музей в Пловдив? За да научим повече, се "разходихме" из залите на музея със съдействието на неговия директор доц. д-р Ангел Янков. С него разговаряхме и за най-новите изложби и инициативи, както и за историите на някои от интересните експонати. 

Към Регионалния етнографски музей - Пловдив е създаден първият в страната клуб "Приятели на РЕМ – Пловдив", в който участват хора от различни професии и сфери на дейност, но обединени от любовта и желанието да подпомогнат дейността на институцията.

През 1999 г. Ангел Янков защитава дисертация на тема "Календарни празници и обичаи у българите католици (края на ХІХ – средата на ХХ в.)", а през 2007 г. с решение на Висшата атестационна комисия при Министерския съвет на Република България му е присъдено научното звание доцент. От 2001 г. той е лектор по етнология в Пловдивския университет "Паисий Хилендарски", а от 2006 г. чете лекции и във Висшето училище по агробизнес и развитие на регионите в Пловдив. 

Научните му интереси са насочени към изследване на етногенезиса и етническата история на българите, проявите на регионалното и локалното в българската традиционна култура. През 2018 г. по повод 24 май е награден от Министерството на културата с почетен знак "Златен век" – печат на Цар Симеон Велики – златен и с грамота за принос в развитието и утвърждаването на българската култура и национална идентичност. 

Според доц. Янков музеят е мястото, където традицията може не само да се види и пипне, но и да се усети нейната невидима сила. Регионалният етнографски музей - Пловдив е разположен в уникално архитектурно творение - Куюмджиевата къща – типичен представител на пловдивската симетрична възрожденска къща. Тя е построена през 1847 г. от майстор Хаджи Георги. Някогашният неин собственик е Аргир Куюмджиоглу – богат пловдивски търговец. Куюмджиевата къща е част от Архитектурно-археологически резерват "Старинен Пловдив".

През 1938 г., по инициатива на кмета на града Божидар Здравков, Пловдивската община и Министерството на народното просвещение подписват протокол за създаване на Общинска къща-музей, чийто приемник сега е Регионален етнографски музей - Пловдив. От 1943 г. къщата-експонат е отворена за посещения. Уникалната сграда днес е национален паметник на културата.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Пророчески роман на Пол Линч

Сравняват го с Кормак Макарти и Уилям Фокнър, а защо не и с Оруел. "Пророческа песен" е петият му роман, за който през 2023 г. получава наградата "Букър". "Вашингтон поуст" го нарича "пророчески шедьовър", а "Телегрф" – "ирландският "1984". Има няколко международни награди. Според критиката "Пророческа песен" показва "опустошителна визия за страна..

публикувано на 17.11.24 в 12:45

Людмила Филипова с нов роман за началото на българския род

Кой е родоначалникът на българите и какъв е нашият произход? В най-новия си роман Людмила Филипова се връща хилядолетия назад, за да разкрие откъде тръгват корените ни. " Авитохол и небесният народ" се базира на непознати досега източници, за да разкаже за един недостатъчно изследван от специалистите период от историята, който е колкото..

публикувано на 17.11.24 в 08:40

Двуезична антология на хайку с българско участие

В края на ноември в Конуей хол в Лондон ще бъде премиерата на двуезичния сборник на английски и български Shining Wind / "Сияен вятър". Събитието ще е част от зимното събиране на Британското хайку общество. В книгата могат да се прочетат автори от САЩ, Австралия, Португалия, България, Великобритания, Индия, Ирландия, Испания, Италия, Канада,..

публикувано на 16.11.24 в 09:35

"Формата на нещата" гостува на софийска сцена

Следващата седмица Драматичният театър "Стоян Бъчваров" във Варна гостува в София в Малък градски театър "Зад канала" с постановката "Формата на нещата". Пиесата е едно от открояващите се заглавия в съвременната англоезична драматургия, което привлича внимание още с първата постановка в Лондон през 2001. Тя разказва за студентка по скулптура,..

публикувано на 16.11.24 в 08:35

Биографична книга за Краля на динамита и неговата необикновена съдба

Всяка година се раздават Нобеловите награди, но малко хора знаят коя е личността зад тези награди. Книгата "Нобел. Загадъчният Алфред. Неговият свят и неговите награди" на шведската журналистка Ингрид Карлберг дава отговор на този въпрос в над 600 страници. Карлберг е разследващ журналист, преди да се насочи към писането на биографии, затова..

публикувано на 15.11.24 в 15:51