Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Експозицията на Регионалния етнографски музей - Пловдив

Ангел Янков, директор на РЕМ – Пловдив
Снимка: Божидар Любенов

Как се опазват традициите и какви богатства се пазят във фондовете на Регионалния етнографски музей в Пловдив? За да научим повече, се "разходихме" из залите на музея със съдействието на неговия директор доц. д-р Ангел Янков. С него разговаряхме и за най-новите изложби и инициативи, както и за историите на някои от интересните експонати. 

Към Регионалния етнографски музей - Пловдив е създаден първият в страната клуб "Приятели на РЕМ – Пловдив", в който участват хора от различни професии и сфери на дейност, но обединени от любовта и желанието да подпомогнат дейността на институцията.

През 1999 г. Ангел Янков защитава дисертация на тема "Календарни празници и обичаи у българите католици (края на ХІХ – средата на ХХ в.)", а през 2007 г. с решение на Висшата атестационна комисия при Министерския съвет на Република България му е присъдено научното звание доцент. От 2001 г. той е лектор по етнология в Пловдивския университет "Паисий Хилендарски", а от 2006 г. чете лекции и във Висшето училище по агробизнес и развитие на регионите в Пловдив. 

Научните му интереси са насочени към изследване на етногенезиса и етническата история на българите, проявите на регионалното и локалното в българската традиционна култура. През 2018 г. по повод 24 май е награден от Министерството на културата с почетен знак "Златен век" – печат на Цар Симеон Велики – златен и с грамота за принос в развитието и утвърждаването на българската култура и национална идентичност. 

Според доц. Янков музеят е мястото, където традицията може не само да се види и пипне, но и да се усети нейната невидима сила. Регионалният етнографски музей - Пловдив е разположен в уникално архитектурно творение - Куюмджиевата къща – типичен представител на пловдивската симетрична възрожденска къща. Тя е построена през 1847 г. от майстор Хаджи Георги. Някогашният неин собственик е Аргир Куюмджиоглу – богат пловдивски търговец. Куюмджиевата къща е част от Архитектурно-археологически резерват "Старинен Пловдив".

През 1938 г., по инициатива на кмета на града Божидар Здравков, Пловдивската община и Министерството на народното просвещение подписват протокол за създаване на Общинска къща-музей, чийто приемник сега е Регионален етнографски музей - Пловдив. От 1943 г. къщата-експонат е отворена за посещения. Уникалната сграда днес е национален паметник на културата.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Асоциацията на българските училища в чужбина – "Образованието като грижа и ценност"

Днес в София се откри XVII годишна конференция на Асоциацията на българските училища в чужбина (АБУЧ). В Националния студентски дом на пл. "Народно събрание" се събраха 64 представители на българските училища по света, гости от Министерството на образованието и науката, Изпълнителната агенция за българите в чужбина, Президентството, представители на..

публикувано на 22.07.24 в 14:28

Диан Костов: Изкуството обединява хората

От 15 юни до 18 август в Националната базилика на Светото сърце в Брюксел се представя изложбата на българския зограф Диан Костов, озаглавена "Кръстопът – цената на избора".  "Кръстопът – цената на избора" е вдъхновена от търсенето на духовността в съвремието и преобразява базиликата както отвътре, така и отвън с нестандартни инсталации и..

публикувано на 22.07.24 в 13:45
Антонио Таркуинио (вдясно), Жени Михайлова и Димитър Стойнов, съветник на Консулския кореспондент във Варна

Дните на италианската култура се откриха в Балчик

Под патронажа на Министерството на културата, в сътрудничество с Посолството на Италия в България и на Италианския културен център в София, на 21 юли в ДКИ КЦ "Двореца" в Балчик се откриха Дните на италианската култура , които се провеждат за седма поредна година. В Каменната зала до 30 юли може да бъде посетена изложбата "Операта – културно..

обновено на 22.07.24 в 13:24
Резерват

Природната среда на Балчик – дом на защитени видове и място на легенди

Освен море и богата културна програма Балчик предлага досег до красива и уникална природна среда . За защитените местности в "Нашият ден" разказва Мариан Цветков , инженер, озеленител и лесовъд към Община "Балчик", известен и като разказвач и изследовател на местните легенди. Географските дадености на община Балчик са много разнообразни..

публикувано на 22.07.24 в 09:43

Най-старото читалище в Балчик – живо средище на духовността

За историята и дейността на най-старото читалище в Балчик "Паисий Хилендарски" в "Нашият ден" разказва Веселин Павлов – секретар на читалището. Балчишкото читалище е основано през 1870 година. Жителите на града осъзнали, че имат нужда от средище на духовността и просветата, затова богатите балчиклии решили да учредят такава организирана..

публикувано на 22.07.24 в 09:20