Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Школата на майстор Евгени Димов

4
"Школа МайсторчЕта"
Снимка: личен архив

Понякога по-малките населени места остават извън фокуса на вниманието, но често именно те са най-ценните огнища за опазване на традициите и културната памет. Именно такова такова огнище е Сопотския еснаф, където вече 10 години гравьорът Евгени Димов с помощта на колеги, приятели и съмишленици организира напълно безвъзмездни обучения за деца в областта на своя и други традиционни занаяти. С течение на времето неговата инициатива добива името "Школа МайсторчЕта" или – както е известна сред сопотчани – школата на майстор Евгени.

В редакторските минути на 10 май – поглед към добрите примери, защото винаги има нужда от тях. Разговорът на редактора Христина Симеонова със събеседника отвежда в град Сопот. Неговото име е Евгени Димов – един от най-добрите майстори гравьори у нас, специализиран във фината дърворезба и микрогравюрата върху метал и дърво, председател на сдружението "Сопотски ЕснафЪ".

Повече за пътя през годините до днес и за удовлетворението да посяваш семенцата на специфични умения, знания и традиции в сърцата на подрастващите – можете да научите от разговора с Евгени Димов – в звуковия файл.

Снимките са предоставени от Евгени Димов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Валери Петров

Изкуството в мен: "Тавански спомени" на "хвърчащия" Валери Петров

Валери Нисим Меворах, познат като Валери Петров , е писател, журналист, преводач, драматург и дипломат. Учудващо е, че любимият на всички ни създател на "Копче за сън" и "Морско синьо" всъщност е лекар. Първата книга на Валери Петров "Птици към север" излиза от печат, когато авторът е едва на 18 години. Оттогава до смъртта си през 2014..

публикувано на 07.11.24 в 10:04
Юлиана Сайска

Тийнейджърът в мен: Юлиана Сайска

На гости в "Тийн Тайм" е Юлиана Сайска – актриса и експерт по психо-драма, специалист по движенчески театър, майка на тийнейджър и бивш състезател по художествена гимнастика. В младежките си години Юлиана е била смесица от тревожност, увереност, търсене на себе си и правилните избори. Желанието да споделя и осмисля човешките чувства..

публикувано на 07.11.24 в 09:44
Стефан Цанев

Стефан Цанев: Свободата е много жестоко нещо

За революциите и еволюциите, жестокостта на свободата и сезона на илюзиите в "Нашият ден" разговаряме с поета, писател и драматург Стефан Цанев – тазгодишният носител на Специалната награда "Перото" за цялостен принос към българския литературен контекст. 7 ноември е ден, обвързан със спомена за Октомврийската революция. Цанев коментира..

публикувано на 07.11.24 в 09:37
Калин Серапионов, Choose Training, 2014-2018, видео

Пред очите ни – видеоарт

Видеоартът без съмнение е едно от най-влиятелните направления в съвременното визуално изкуство. Появило се като радикален отговор на технологичния напредък и връзката ни с дигиталните медии, днес това изкуство е критична платформа за коментар върху социални, политически и лични теми. И същевременно създава специфични реалности и нови измерения на..

публикувано на 07.11.24 в 09:30

Двама българи с Universi Estremi в сърцето на Рим

Художниците Цветелина Русалиева и Илиян Рач о в откриха съвместна изложба в галерията Аrea Contesa Arte в сърцето на Рим, която продължава до 10 ноември под наслов Universi  Estremi. Експозицията включва 20 творби – две паралелни вселени, сътворени в София и в Рим. От една страна, абстракционизмът на Цветелина Русалиева се опитва да улови..

публикувано на 07.11.24 в 08:50