Понякога по-малките населени места остават извън фокуса на вниманието, но често именно те са най-ценните огнища за опазване на традициите и културната памет. Именно такова такова огнище е Сопотския еснаф, където вече 10 години гравьорът Евгени Димов с помощта на колеги, приятели и съмишленици организира напълно безвъзмездни обучения за деца в областта на своя и други традиционни занаяти. С течение на времето неговата инициатива добива името "Школа МайсторчЕта" или – както е известна сред сопотчани – школата на майстор Евгени.
В редакторските минути на 10 май – поглед към добрите примери, защото винаги има нужда от тях. Разговорът на редактора Христина Симеонова със събеседника отвежда в град Сопот. Неговото име е Евгени Димов – един от най-добрите майстори гравьори у нас, специализиран във фината дърворезба и микрогравюрата върху метал и дърво, председател на сдружението "Сопотски ЕснафЪ".
Повече за пътя през годините до днес и за удовлетворението да посяваш семенцата на специфични умения, знания и традиции в сърцата на подрастващите – можете да научите от разговора с Евгени Димов – в звуковия файл.
Валери Нисим Меворах, познат като Валери Петров , е писател, журналист, преводач, драматург и дипломат. Учудващо е, че любимият на всички ни създател на "Копче за сън" и "Морско синьо" всъщност е лекар. Първата книга на Валери Петров "Птици към север" излиза от печат, когато авторът е едва на 18 години. Оттогава до смъртта си през 2014..
На гости в "Тийн Тайм" е Юлиана Сайска – актриса и експерт по психо-драма, специалист по движенчески театър, майка на тийнейджър и бивш състезател по художествена гимнастика. В младежките си години Юлиана е била смесица от тревожност, увереност, търсене на себе си и правилните избори. Желанието да споделя и осмисля човешките чувства..
За революциите и еволюциите, жестокостта на свободата и сезона на илюзиите в "Нашият ден" разговаряме с поета, писател и драматург Стефан Цанев – тазгодишният носител на Специалната награда "Перото" за цялостен принос към българския литературен контекст. 7 ноември е ден, обвързан със спомена за Октомврийската революция. Цанев коментира..
Видеоартът без съмнение е едно от най-влиятелните направления в съвременното визуално изкуство. Появило се като радикален отговор на технологичния напредък и връзката ни с дигиталните медии, днес това изкуство е критична платформа за коментар върху социални, политически и лични теми. И същевременно създава специфични реалности и нови измерения на..
Художниците Цветелина Русалиева и Илиян Рач о в откриха съвместна изложба в галерията Аrea Contesa Arte в сърцето на Рим, която продължава до 10 ноември под наслов Universi Estremi. Експозицията включва 20 творби – две паралелни вселени, сътворени в София и в Рим. От една страна, абстракционизмът на Цветелина Русалиева се опитва да улови..
В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" бе засегнат въпросът за възможността и предизвикателствата на живота по крайбрежието на..
38-ото издание на Киномания ще предложи 50 филма на любителите на качественото кино. Очаква се наситена програма от специални събития, премиери на..
"Приемането на българската литература от страна на читателите се промени. В момента най-търсените и четени книги са на български автори", коментира в..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg