Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Владимир Божилов: Човечеството и неговото космическо бъдеще

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Космосът е неизчерпаем източник на знания за света около нас и за създаване на бъдещи науки.

България е страна, която има своите предишни успехи в космическите науки и сега продължава да работи по космически изследвания, разказа доц. д-р Владимир Божилов – астрофизик, преподавател в катедра "Астрономия" на Физическия факултет към Софийския университет “Свети Климент Охридски “ в "Нашият ден“.

Космическото бъдеще на човечеството

"Пътешествие към изучаване на други светове, други планети. Надявам се там, заедно с помощта на биолози, физици, заедно да открием какъв е съставът на атмосферата на тези далечни планети. Дали там някъде може да има вода, която тече на повърхността. Въобще има ли как ние, като човечество от земята, да надмогнем границите на космическото пространство и да стигнем до друг свят, който могъл да ни предложи условия за оцеляване. Нашето бъдеще, като човечество, включва и изучаване на космическите изследвания“, посочва доц. д-р Владимир Божилов.

Астрофизикът коментира, че за първи път от повече от 30 години България ключово подобрява своята научна инфраструктура в областта на астрономията. По националната пътна карта, подкрепена от МОН, има нови телескопи за всички институции, които правят професионално наука – Институтът по астрономия, Националната обсерватория в Рожен, катедра "Астрономия“ на СУ "Св. Климент Охридски“ и Шуменският университет.

Любителите на астрономията на 19 май от 19:30 ч. могат да се присъединят към Кръжока по астрономия, за да чуят лекцията на гл. ас. д-р Орлин Станчев от катедра Астрономия. Той ще разкаже за машинното обучение и приложението му в астрономията в зала А207 на Физическия факултет на СУ.

Целия разговор с доц. д-р Владимир Божилов можете да чуете в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Проф. Любомир Топалов – за Америка, през Япония и Виетнам

Проф. Любомир Топалов е преподавател в Университета в Бостън в САЩ. Бил е и 10 години преподавател по политология и международни отношения в Университета "Мейджи“ в Токио. Автор е на книгата "Политическа икономия на популизма“. Пътят на един радиоводещ в БНР до преподавател в Америка и Япония. Краткият престой по неволя във Виетнам. Защо земята..

публикувано на 22.07.24 в 12:20
Национална купа за ветроходни яхти

Балчик беше домакин на Националната купа за килови яхти

Балчик се гордее с един от най-старите и емблематични морски клубове в България. Създаден през 1946 година, този клуб е първият в страната, който построява собствена сграда през 1965 година и яхтено пристанище през 1985 година. През годините клубът е обучил хиляди младежи и всяка година подготвя около 70-80 души за капитан-лодкари. Природната..

публикувано на 22.07.24 в 10:18

Андрей Захаров: Путин започна не само войната в Украйна, но и гражданска война в Русия

Какви опасности грозят всеки, обявен за чуждестранен агент в Русия, как се използва "Законът за чуждестранните агенти" срещу изразилите различно мнение там и има ли бъдеще опозицията в РФ, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Андрей Захаров , руски журналист, който живее в България и е обявен за международно издирване от..

публикувано на 21.07.24 в 14:16
СУ

Да възпитаваш в любов към България

В деня след като страната ни чества 187-ата годишнина от рождението на Васил Левски, в "Нашият ден" разговаряме за това как се възпитават младите хора в любов към България и в следване на заветите на Апостола. Мариана Манчева , дългогодишен директор на Средно училище "Васил Левски", Карлово споделя, че всеки ден в родния град на Апостола..

публикувано на 21.07.24 в 10:46
Любомир Аламанов

Любомир Аламанов: Поведението на ГЕРБ е абсолютно безотговорно

Какво ни казаха политическите играчи с действията си по време на политическа криза, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Любомир Аламанов , комуникационен експерт. Нетрадиционното предложение на ПП/ДБ "Това беше пример за една много добра политическа комуникация – честна и открита, която успя да постигне няколко цели. На..

публикувано на 21.07.24 в 08:25