Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Иван Юруков за "Илинден" и новия си филм

Снимка: Till The Final Caprice/ФС

Драматичен театър Ловеч представя за първи път пред софийска публика спектакъла "Илинден" по текстове на Димитър Талев и Пейо Яворов на сцената на театър "София". В главната роля е актьорът Иван Юруков. Наричат го "Канатлъ шейтан" – Хвъркатият дявол. Подписва писмата си с името Ахил. Това е Гоце Делчев – героят на един народ, който дава много жертви, за да извоюва свободата си. Спектакълът проследява неговата история през бурните и жестоки времена, когато Македония все още е под турско робство. Започва подготовката на Илинденско-Преображенското въстание... Символът на борбата за свобода има различни измерения.

"Борбата тук не е само с оръжие. Стремежът е да намериш символ в собствения си живот да се самоусъвършенстваш, за да бъдеш полезен на другите. Такъв е образът на Гоце Делчев. Той иска да направи това и да слезе при хората" – заяви Иван Юруков.

"Спектакълът стъпва върху първия биографичен материал за живота на Гоце Делчев, написан от Пейо Яворов година след като революционерът е застрелян при освободителните борби за Македония в село Баница. Самият Яворов е близък съратник и съмишленик на Гоце Делчев и много му се възхищава. Този документален пласт сложи основата и гръбнака на спектакъла, за да можем да въплътим тази колосална историческа фигура на нашата обща българо-македонска история", разказва директорът на Драматичен театър Ловеч и режисьор на представлението Биляна Петрова.


Иван Юруков за първи път си отправя предизвикателство да бъде режисьор и сценарист с проекта си "Последния каприз", който стартира през 2016 година. А в края на този месец предстои премиерата му. Историята разглежда взаимоотношенията между Марти и Пепи – деца с голямо въображение, откриват револвер и започват разследване за откриване на неговия притежател. Техният учител води отделно проучване за самотен гениален цигулар, който мистериозно умира, след като изсвирва "24 каприза". Кой натиска спусъка? Духът на Паганини оживява на най-неочаквани места, споделя Юруков:

"Сценарият разглежда историята на съвременния творец, в един свят, в който се инспирира насилие и агресия. Като противопоставяне се явява изкуството със своята красота. Съпоставянето на инструментите цигулка и револвер е много силно – инструмент за самоусъвършенстване и инструмента за надмощие. Пътят на твореца е много сложен. Един цигулар става такъв, защото започва от детството да работи с инструмента си. И по- късно в зряла възраст си задава въпроса – дали неговото произведение е толкова виртуозно, за да оправдае тази жертва от детството. Това е дебютен филм не само за мен, но и за Галина Борисова – оператор, и Светлин Русев, който изпълнява "24-тия каприз", за Стоян Младенов, който е цигуларят, Пепи и Мартин, двете момчета, които са от селото, в което снимахме.

Гала премиерата на филма е на 26 май, а филмът ще бъде в кината в цялата страна от 27 май.

Повече чуйте в звуковия файл в разговора с актьора Иван Юруков в "Артефир".




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Кунцю операта – възпяване на природната мъдрост и красота

Кунцю операта е сред най-обичаните китайски традиционни опери, които продължават да вълнуват зрителите и до днес. От 2003 година древната музикална драма е включена в списъка на ЮНЕСКО на нематериалното културно наследство на човечеството. На нейния "език" са направени някои от най-големите китайски класически произведения. Спектаклите в този жанр..

публикувано на 18.07.24 в 16:22
 Даниела Найберг

Познават ли съвременната българска литература българите в Сиатъл

Познават ли съвременната българска литература българите в Сиатъл? Разговорът с Даниела Найберг дава отговор и той е положителен. Тя е eтнохореолог и културолог. Издала е четири стихосбирки, сред които последната е "Избрах да запиша" (2019). Нейни стихове и есета са публикувани на страниците на "Литературен вестник", "Литературен форум" и др. От..

публикувано на 18.07.24 в 15:24

XXVI Международен фолклорен фестивал "Велико Търново" се открива на 20 юли

Над 300 участници от 8 държави пристигат в старопрестолния град за 26-ото издание на Международния фолклорен фестивал "Велико Търново". От 20  до 27 юли домакин на събитието отново ще бъде Летният театър на града. Участват състави от Китай, Кипър, Мексико, Грузия, Уругвай, Източен Тимор, Коморски острови и България. За първи път във фестивала има..

публикувано на 18.07.24 в 14:15

Фестивалът на изкуствата "Аполония": 40-годишна история с бъдеще

Фестивалът на изкуствата "Аполония" навършва 40 години. За моментите от историята и бъдещето на фестивала – разговор в студиото на "Нашият ден" с Маргарита Димитрова , директор на фестивала, и с Панайот Денев , създател и дългогодишен ръководител на фестивалния пресцентър. За Димитрова "Аполония" е живот, в който потопиш ли се веднъж, искаш..

публикувано на 18.07.24 в 10:34
Росена Добрева

16-годишната Росена Добрева: За книгите като общуване

16-годишната Росена Добрева  от Средно училище "П. Яворов" Стралджа спечели Международния филмов и литературен ученически конкурс "Който спаси един човешки живот, спасява цяла вселена" . Конкурсът се организира от Центъра за еврейско-българско сътрудничество АЛЕФ. Наградата на Росена е придружена с предложение за месечен стаж в Българското..

публикувано на 18.07.24 в 10:00