Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Игрите-предизвикателства“ – новите капани в мрежата

Защо децата често предпочитат виртуалната реалност пред натрупването на опит от живия живот

Снимка: pixabay

Какви капани за подрастващите крият "игрите-предизвикателства“ в глобалната мрежа, защо децата все по-често предпочитат виртуалната реалност пред натрупването на опит от живия живот и само поза ли са непремерените рискове на тази възраст, разказва социалният психолог Светла Живкова.

Един опасен феномен, който е все по-разпространен в последните години са т.нар. "игри-предизвикателства" в интернет. Участниците в тях обикновено са на възраст под 18 години, а предизвикателствата, които приемат (селфита на опасни места, самонаранявания, различни провокативни и опасни действия), имат не виртуални, а съвсем реални, често тежки и дори животозастрашаващи последици.

Според социалния психолог Светла Живкова чрез тази демонстративност на поведението младите хора искат да покажат, че са "над нещата“ и "могат да се справят с всичко“, но в същото време не са готови да понесат последствията, ако изпаднат в беда. Те смятат, че натрупването на лайкове е начинът да се изявят, но тези "победи“ са временни, удовлетворението от тях изгасва много бързо и децата имат нужда от следващо предизвикателство, което ги въвежда в опасен омагьосан кръг.

Дори когато не подтиква към екстремни преживявания, интернет зависимостта оказва негативно влияние върху подрастващото дете. "То стои в мрежата, там е изцяло неговият живот и така се затваря, че това се превръща в неговата реалност. И всъщност това са взаимно изключващи се неща: хем виртуално, хем реалност – но реалност за него; реалност, която не му носи никакъв плюс.“

Според Светла Живкова подобен тип поведение най-често е белег за нарушена комуникация в семейството. Децата се пристрастяват към стоенето в мрежата, защото родителите са твърде заети за пълноценно общуване с тях. Така връзката помежду им се губи и децата намират своеобразен заместител на липсващото общуване в устройствата и дигиталната реалност. Когато вече се е стигнало до там, всеки опит на родителя да възстанови нарушения диалог се приема с отпор.

Много пъти предизвикателното поведение на децата е техният скрит вик за внимание и помощ, а не самоцелна поза и демонстрация. Как да преодоляваме подобни ситуации в семействата си и още интересни наблюдения по темата – в звуковия файл.



По публикацията работи: Милена Очипалска

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Мария Шаркова

От 5 години у нас не се извършва трансплантация на черен дроб от жив донор

Мария Шаркова , адвокат по медицинско право, коментира решение на ВАС срещу отказ на НЗОК да заплати чернодробната трансплантация в чужбина на младеж в тежко състояние . "Отменен е отказът и средствата, заплатени за лечението на младежа, събрани чрез дарения, ще бъдат възстановени от НЗОК. По-важно е какво се установи в рамките на това дело...

публикувано на 19.02.25 в 13:47
Д-р Александър Канчелов

Проблемът с наркотиците: Заявки, решения, илюзии

Националният център за обществено здраве и анализи изнесе статистически данни, според които над 30% от децата между подрастващите са правили опит да пушат, над 40% от тях са запалили първата си цигара на 14-15 години. Делът на момичетата е 27,9% , а на момчетата – 21,5%. Интензивни пушачи са 63,1 от момичетата и 51,3% от момчетата Децата между..

публикувано на 19.02.25 в 13:45

Музиканти сигнализират за нередности в ОКИ "Надежда"

В рубриката "Разговорът" бе проведена дискусия след сигнал от страна на творци относно работата им с Общинския културен институт "Надежда". В разговора участваха музикантката Розалина Касабова , музикалният редактор Зорница Цветанова и заместник-кметът на направление "Култура, образование, спорт и младежки дейности" в Столична община..

обновено на 19.02.25 в 11:51

Детският активизъм – какво мислят, искат и могат децата у нас

За желанието на непорасналите да подарят времето си, за да направят света по-добър, в "Нашият ден" разговаряме с Евгения Тонева – изследовател в Ноу-хау център за алтернативни грижи за деца – НБУ. Тонева се занимава с изследване на детския активизъм у нас – какво  всъщност искат децата и съвпадат ли желанията им с възгледите на..

публикувано на 19.02.25 в 10:26

Изложбата Fishlove – провокация на тема свръхконсумация и риболов

Fishlove е дългосрочен проект, посветен на опазването на моретата и океаните. Инициативата е стартирана през 2009 година по идея на Никълъс Рол, собственик на верига ресторанти за морска храна и партньорката му – актрисата Грета Скаки. На 18 февруари се състоя представянето на изложбата Fishlove със снимки на известни личности от кино и..

публикувано на 19.02.25 в 09:31