Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Игрите-предизвикателства“ – новите капани в мрежата

Защо децата често предпочитат виртуалната реалност пред натрупването на опит от живия живот

Снимка: pixabay

Какви капани за подрастващите крият "игрите-предизвикателства“ в глобалната мрежа, защо децата все по-често предпочитат виртуалната реалност пред натрупването на опит от живия живот и само поза ли са непремерените рискове на тази възраст, разказва социалният психолог Светла Живкова.

Един опасен феномен, който е все по-разпространен в последните години са т.нар. "игри-предизвикателства" в интернет. Участниците в тях обикновено са на възраст под 18 години, а предизвикателствата, които приемат (селфита на опасни места, самонаранявания, различни провокативни и опасни действия), имат не виртуални, а съвсем реални, често тежки и дори животозастрашаващи последици.

Според социалния психолог Светла Живкова чрез тази демонстративност на поведението младите хора искат да покажат, че са "над нещата“ и "могат да се справят с всичко“, но в същото време не са готови да понесат последствията, ако изпаднат в беда. Те смятат, че натрупването на лайкове е начинът да се изявят, но тези "победи“ са временни, удовлетворението от тях изгасва много бързо и децата имат нужда от следващо предизвикателство, което ги въвежда в опасен омагьосан кръг.

Дори когато не подтиква към екстремни преживявания, интернет зависимостта оказва негативно влияние върху подрастващото дете. "То стои в мрежата, там е изцяло неговият живот и така се затваря, че това се превръща в неговата реалност. И всъщност това са взаимно изключващи се неща: хем виртуално, хем реалност – но реалност за него; реалност, която не му носи никакъв плюс.“

Според Светла Живкова подобен тип поведение най-често е белег за нарушена комуникация в семейството. Децата се пристрастяват към стоенето в мрежата, защото родителите са твърде заети за пълноценно общуване с тях. Така връзката помежду им се губи и децата намират своеобразен заместител на липсващото общуване в устройствата и дигиталната реалност. Когато вече се е стигнало до там, всеки опит на родителя да възстанови нарушения диалог се приема с отпор.

Много пъти предизвикателното поведение на децата е техният скрит вик за внимание и помощ, а не самоцелна поза и демонстрация. Как да преодоляваме подобни ситуации в семействата си и още интересни наблюдения по темата – в звуковия файл.



По публикацията работи: Милена Очипалска

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Споделяне на наследството

Валерия Хог от София учи и работи години наред в чужбина, както във Франция, така и в Ирландия. Село Владимир до Радомир я привлича с близостта си до София, със старите си къщи и прекрасната гледка към радомирската котловина.  Къщата, която тя възстановява, е строена преди век, така че спасяването е било съвсем навременно, даже закъсняло...

публикувано на 12.05.24 в 11:25

Вяра и суеверие

Темата за вярата и неверието логично е една от най-дискутираните в страниците на Свещеното Писание. В първата неделя след Възкресение Христово, наречена Томина, евангелското четиво от св. евангелист Йоан ни разказва за проявеното неверие от страна на св. ап. Тома, един от дванадесетте Христови ученици. Неверие, което благодарение на Спасителя..

публикувано на 12.05.24 в 09:05

Застрашено ли е европейското бъдеще на Грузия?

Застрашено ли е европейското бъдеще на Грузия, ако законопроектът за  " чуждестранните агенти " , който бе одобрен на второ четене и предизвика огромни протести в Тбилиси, бъде приет? На 11 май, в събота, предстои третото и може би фатално гласуване на този законопроект, който вероятно ще постави на риск цялото демократично наследство на..

публикувано на 11.05.24 в 08:50
Антония Ламбиева и Александра Величкова

Проявленията на земното

Антония Ламбиева и Александра Величкова са възпитанички на Националната художествена академия и заедно изработват керамика в ателието си в София. Освен керамични съдове за дома, те изработват и пана за градската среда. Както много млади керамици, двете дами присъстват активно в дигиталното пространство, където ги срещнах и аз. При все това и..

публикувано на 10.05.24 в 18:05
Константин Фотинов и сп.

130 години организирано журналистическо движение

През 1844 г. Константин Фотинов започва да издава сп. "Любословие" в град Смирна, който тогава се намира в пределите на българските земи под Османско владичество. С появата на това издание се заражда българският периодичен печат, чиято 180-годишнина честваме днес. Тази година се навършват и 130 години от появата на първото организирано..

публикувано на 10.05.24 в 15:46