Какви капани за подрастващите крият "игрите-предизвикателства“ в глобалната мрежа, защо децата все по-често предпочитат виртуалната реалност пред натрупването на опит от живия живот и само поза ли са непремерените рискове на тази възраст, разказва социалният психолог Светла Живкова.
Един опасен феномен, който е все по-разпространен в последните години са т.нар. "игри-предизвикателства" в интернет. Участниците в тях обикновено са на възраст под 18 години, а предизвикателствата, които приемат (селфита на опасни места, самонаранявания, различни провокативни и опасни действия), имат не виртуални, а съвсем реални, често тежки и дори животозастрашаващи последици.
Според социалния психолог Светла Живкова чрез тази демонстративност на поведението младите хора искат да покажат, че са "над нещата“ и "могат да се справят с всичко“, но в същото време не са готови да понесат последствията, ако изпаднат в беда. Те смятат, че натрупването на лайкове е начинът да се изявят, но тези "победи“ са временни, удовлетворението от тях изгасва много бързо и децата имат нужда от следващо предизвикателство, което ги въвежда в опасен омагьосан кръг.
Дори когато не подтиква към екстремни преживявания, интернет зависимостта оказва негативно влияние върху подрастващото дете. "То стои в мрежата, там е изцяло неговият живот и така се затваря, че това се превръща в неговата реалност. И всъщност това са взаимно изключващи се неща: хем виртуално, хем реалност – но реалност за него; реалност, която не му носи никакъв плюс.“
Според Светла Живкова подобен тип поведение най-често е белег за нарушена комуникация в семейството. Децата се пристрастяват към стоенето в мрежата, защото родителите са твърде заети за пълноценно общуване с тях. Така връзката помежду им се губи и децата намират своеобразен заместител на липсващото общуване в устройствата и дигиталната реалност. Когато вече се е стигнало до там, всеки опит на родителя да възстанови нарушения диалог се приема с отпор.
Много пъти предизвикателното поведение на децата е техният скрит вик за внимание и помощ, а не самоцелна поза и демонстрация. Как да преодоляваме подобни ситуации в семействата си и още интересни наблюдения по темата – в звуковия файл.
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за чуждестранните агенти и други законодателни инициативи – разговор в "Нашият ден" с адвокат Александър Кашъмов , правозащитник и активист, изпълнителен директор на Програма "Достъп до информация", резервен..
Въпросите за връзката между политика и психично здраве заемат централно място в новия, 16-и брой на списание "dВЕРСИЯ". Изданието разглежда какво означава да живееш с психично заболяване или да се грижиш за някого в подобна ситуация в съвременна България. То поставя под въпрос взаимодействието между индивидуалистичната култура, неолибералния..
В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" се проведе интересен разговор с архитект Анета Василева – преподавател в УАСГ и НБУ, архитектурен историк и критик. Повод за интервюто беше книгата ѝ Kicked A Building Lately? – Архитектурната критика след дигиталната революция . Арх. Василева сподели, че книгата предоставя възможност..
В рубриката "Епизоди от живота“ на предаването "Нашият ден" ни пренесоха в Испания, където се разгръща мистериозният свят на Кармен Мола и четвъртия ѝ роман "Мълчанието на майките". Но кой всъщност е Кармен Мола? И какво могат да очакват читателите, които за първи път разгръщат нейна книга? Преводачката на книгата, Анелия Петрунова, разказа в..
Божана Славкова е поет, музикант и артист, отличен на големия международен поетичен конкурс Milli Dueli. В "Нашият ден" Славкова разказва за темите на деня, които я вълнуват, за каузата Green Peace, както и за новооткритото пространство за култура и екология "Магнит" "Магнит" е ново общностно младежко пространство, което се намира на..
Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството..
Ако не сте се самоизолирали от политическото ни злободневие, защото немалко от нас наистина са го направили, и сте слушали внимателно това, което говорят..
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg