Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Спасителката на над 700 украински животни заминава отново за Украйна

Българката Петя Петрова пристига на 25 февруари на полско-украинската граница с няколко чувала храна за кучета и котки и започва извеждането на животни от Украйна и настаняването им в Полша и в Германия. Тя е първата активистка на PETA-Германия, която заминава на полско-украинската граница. Петя Петрова е на 34 години, от Пазарджик, живее в Щутгарт – Германия от 2006 г., отглежда пет котки, всички от България, с активизъм за животните се занимава от 2019 г., военните конфликти не са ѝ непознати – работила е през 2014 г. в Египет за национална организация за защита правата на човека.

Първоначално българката отива в полското градче Przemysl близо до полско-украинската граница само със своя приятел. Първите дни помагат на бежанците от Украйна, пристигащи с домашните си любимци, също превозват и майки с деца, междувременно влизат във връзка с украински организации за животни и влизат през Полша в Украйна и започват редовни доставки на храна за кучета и котки, а връщайки се обратно, превозват евакуирани животни от украински приюти до ветеринарни клиники в Полша. По-късно организират и редовни доставки на храна за селскостопански животни с помощта на тежкотоварни автомобили.

В продължение на 7 седмици Петя Петрова, заедно с още 11 активисти, само с 3 микробуса извеждат от Украйна близо 800 кучета и котки – повечето от приюти.

Как се организират спасителни акции за животни по време на война, какви са трудностите по пътя, как се настройва човек психически за трудностите и ужасните гледки по пътя, какво се случва с ранените и болните животни след спасяването им, намират ли си украинските кучета и котки стопани и къде, Петя разказва и любопитните истории на котката Кримзи, която вече е интернет звезда и на бийгълите Мики и Кики:

Чуйте повече от звуковите файлове.




Петя Петрова напуска PETA в края на април заради решението на организацията да прекрати акциите по извеждане на животни от Украйна и решава да работи самостоятелно с украинската организация Uanimals и с полски организации и конкретни ветеринарни клиники.

Петя в момента е в България – готви се за следващото си пътуване обратно към животните в Украйна, предстои ѝ закупуването на автомобил, с който да превозва животните.

Петя Петрова приема финансови и предметни дарения за следващите месеци за: бензин, храна за животните, лечение на болни и ранени животни в полски клиники.

Можете да помогнете на Петя Петрова да спасява животни от Украйна, като дарите на PayPal  Petya.mir.petrova@gmail.com

Снимките са предоставени от Петя Петрова.

По публикацията работи: Милена Очипалска

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Интелектът – бихме ли го преотстъпили на машината?

Съществува ли изкуствен интелект, или тази фраза е лъжа, повторена хиляди пъти? Откъде идва интелектът и как се развива? Защо хората имат по-ниско IQ вследствие на съвременните технологии?  По темата около понятието "интелект" в това издание на "Гласът на времето" дискутират главният редактор на сатиричния сайт "Не!Новините" Самуил..

публикувано на 10.02.25 в 18:05

Проблеми и възможности на българските пчелари

На 10 февруари православният свят чества св. Харалампий Магнезийски, покровител на пчеларите. Смята се, че приживе светецът е открил лечебните свойства на пчелния продукт, затова днес се освещава мед. В Деня на пчеларя в "Нашият ден" разговаряме с Явор Кирилов за историята, проблемите, възможностите и добрите практики на българските..

публикувано на 10.02.25 в 10:04

Cupffee – ядливите биоразградими чаши за топли и студени напитки

Зелените новатори на България: Срещаме ви с Иван Бондоков от Cupffee – ядливи биоразградими чаши за топли и студени напитки .  Чашите на Cupffee са създадени от изцяло натурални съставки, без ГМО, изкуствени оцветители, подсладители или консерванти. Издържат минимум 45 минути, без да променят структурата си, дори при напитки от 85 градуса. Това е..

публикувано на 10.02.25 в 09:25
Димитър Панайотов (вляво) и Александър Николов

"Ден" и новият вид журналистика на Димитър и Александър

Димитър Панайотов (журналист) и Александър Николов (фотожурналист) разказват в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" за новата медия за независима мултимедийна журналистика "Ден" , която са създали. Началото Александър и Димитър разказват как преди повече от осем години започват първия си документален проект "Последният дар на човека" ,..

публикувано на 10.02.25 в 09:10
Египетски лешояд

Инициативата "По песента ще ги познаете" – среща на незрящите хора с птиците

За инициативата "По песента ще ги познаете" или как незрящи хора се срещат с птиците разказва в "Нашият ден" Елица Иванова от Българското дружество за защита на птиците (БДЗП). Целта на БДЗП е да приобщи различни групи от хора към дивата природа в България , за да осъзнаят колко ценно е биоразнообразието. Природата трябва да е..

публикувано на 10.02.25 в 09:04