Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Новият европейски доклад за интеграцията на бежанците – къде сме ние?

Бистра Иванова
Снимка: личен архив

Темата за интеграцията на бежанци отново придоби актуалност в цяла Европа. Нов задълбочен доклад на проекта NIEM разглежда интеграционните политики на 14 страни от ЕС през 2021 г. и показва, че държавите, които днес приемат най-много бежанци, са най-малко подготвени за това. Сравнителният анализ разглежда всички аспекти на интеграцията с помощта на над 150 индикатора, вкл. в области като право на пребиване, събиране на семейства, жилищно настаняване, здравеопазване, социална сигурност, достъп до заетост, образование, професионално обучение, изграждане на мостове с приемащото общество и др.  

Проучването показва, че България е сред страните с най-лоши условия за интеграция с 37.1 от 100 точки. След нас се нареждат само Полша и Унгария, а първенци в класацията са Швеция, Франция, Литва и Испания. Сравнителен анализ спрямо 2017 г. показва, че в България ситуацията е в застой, като спрямо 2019 г. дори отбелязваме лек спад с 0.9 точки с негативно развитие в сферата на социалната сигурност. 

България няма достатъчно развита правна рамка и работещи политики, които да подпомагат интеграцията на бежанци, вкл. страната не осигурява целево държавно финансиране за такива дейности. Друго негативно развитие е, че през 2021 г. България прие нова Национална стратегия по миграция (2021-2025), която заличи думата "интеграция“ от заглавието на документа. За сравнения предишната стратегия се наричаше Национална стратегия в областта на миграцията, убежището и интеграцията (2015-2020).  

За това как се справя Европа с интеграцията на бежанци, какви са структурните проблеми и временните решения, както и последните резултати от новия европейски доклад за интеграция представя в "Аларма" Бистра Иванова от "Мулти култи колектив".

Чуйте повече от звуковия файл.

Снимки – личен архив

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Дарислав Николов: ИИ има сериозно място в медицината, но няма как да замести емпатията

Как навлизат Изкуственият интелект и новите технологии в медицината и дали ще спечелят битката за човешкото здраве?  В последните години наблюдаваме значителен напредък в медицината благодарение на изкуствения интелект (ИИ) и новите технологии. В предаването "Време за наука" младият лекар Дарислав Николов сподели своите виждания и опит относно..

обновено на 23.07.24 в 12:38
Нина Цанева и Деница Симеонова

Деница Симеонова: За възможностите на женското лидерство в Европа

Деница Симеонова е предприемач с дългогодишен международен опит в технологичния сектор. Като народен представител и бивш председател на Комисията по въпросите на Европейския съюз, Симеонова се фокусира върху политики в подкрепа на малкия и средния бизнес в България. Повод за разговор в "Нашият ден" е предстоящото Лятно училище по женско..

публикувано на 23.07.24 в 12:25

Илияна Йотова: Нужен е координиран подход, за да покажем значението на българистиката

Преди по-малко от месец се проведе международният форум за кирилицата "Азбука. Език. Идентичност", инициатива на вицепрезидента Илияна Йотова. Двудневната конференция бе организирана с подкрепата на Министерството на образованието и науката, продължавайки традицията на международния форум за кирилицата "…И ний сме дали нещо на света" от 2022 г...

обновено на 23.07.24 в 11:30
Константин Иречек

Константин Иречек, или какво не знаем за него?

На 24 юли се навършват 170 години от рождението на Константин Иречек, младият чешки учен, написал първата академична история на страната ни и допринесъл за изграждането на следосвобожденска България. Повечето от нас свързват името му най-вече с романа на Алеко Константинов "Бай Ганьо", чийто герой е той, а напоследък и с някои цитати от неговия..

публикувано на 23.07.24 в 09:16

Проф. Любомир Топалов – за Америка, през Япония и Виетнам

Проф. Любомир Топалов е преподавател в Университета в Бостън в САЩ. Бил е и 10 години преподавател по политология и международни отношения в Университета "Мейджи“ в Токио. Автор е на книгата "Политическа икономия на популизма“. Пътят на един радиоводещ в БНР до преподавател в Америка и Япония. Краткият престой по неволя във Виетнам. Защо земята..

публикувано на 22.07.24 в 12:20