Денят на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност е български официален празник, честван на 24 май.
На този ден в България се чества делото на славянските просветители Кирил и Методий и българската просвета и култура, включително и създаването на кирилицата в Преславската книжовна школа.
“Езикът е единствената сила, чрез която ние можем да представим себе си и своята ценностна система. Това е начинът, по който достигаме до останалите хора, защото през силата на езика изграждаме един нормален свят“, казва в “Нашият ден“ доц. Владислав Миланов и допълва:
“Думите правят този свят много по-хармоничен. Ако през думите сме добри, ще очакваме това общество да върви много по-напред. Всички сме забелязали как през последните години предадохме лесно високата езикова култура. Свидетели сме на това как, когато отидем в една институция, често ни гледат сърдити хора с неадекватно речево поведение, които обиждат лесно и са склонни чрез думите по-скоро да ни отблъснат от нещо, отколкото да направят деня ни по-добър и красив.“
Според него е важно да се създаде отношение на уважение към родния език. Да бъдат научени младите хора, когато имат богата мисъл, да имат и богата реч, с която да се изразяват.“
Традиционно празникът в София ще бъде отбелязан с шествие и празнична програма пред Националната библиотека. Столичната община организира най-масовото изпълнение на българския всеучилищен химн по случай 130 години от написването на текста му от Стоян Михайловски, както и по повод 50-годишнината от поставянето на паметника на Светите братя Кирил и Методий.
Чуйте пълния разговор в звуковия файл.
“Похвално слово за Кирил и Методий“ в изпълнение на Кирил Попов, чуйте в звуковия файл.
Село Голям чардак се намира в община Съединение и е на по-малко от 40 километра от областния град Пловдив. В него живеят около 800 човека, а напоследък в селото се заселват и млади хора. До 1878 година селото се казвало Български чардак. Според местните – единственото село с българско име по време на османската власт. Според свидетелства..
Хубавият, дълбок сън е едно от най-важните неща, които можем да подарим на тялото и ума си. Недостигът на сън отслабва имунната защита и засилва риска от атеросклероза. През различните етапи от човешкия живот нуждите от сън са различни. При децата трябва много повече сън – между 9 и 12 часа. Докато при бебета – 16 часа в денонощието...
Развитието на диагностичните технологии и приложението им в клиничната практика позволяват точна и по-навременна диагноза на имуномедиираните болести . Човешкият организъм използва вродени и придобити механизми за откриване и елиминиране на чуждородните клетки и вещества. Нарушението на един или повече компонента на имунната система може да доведе до..
Как съчетаването на "западните" научни постижения в сферата на психологията с източните древни познания за енергетиката на ума и тялото може да помогне на съвременния човек да се справи с емоциите си и нелеките предизвикателства на ежедневието? Д-р Вилияна Малева завършва бакалавърска степен Juniata College, Pennsylvania, докторантура по Клинична..
Какво е чувството да си дете от смесен брак (бащата на Албена е от Южен Судан ), през какви перипетии преминава животът на Албена в Лондон и в София, какво е чувството да си имала лично познанство с Уитни Хюстън, как майката е запазила своя дух и сила и в момента е най-възрастната жена – маратонец в България? В рубриката "Моето семейство” гостуват..
Всеки човек, живял някога, поне веднъж е вдигал очи към небето и се е питал сами ли сме в космоса. "Има две възможности: или сме сами във Вселената, или не..
Пътешествениците Албена и Павел Благеви обикалят из американските щати Минесота и Юта и снимат дъхоспиращи природни красоти. Неотдавна те ги показаха и..
В епизод 462 "Трамвай по желание" среща своята публика с една от най-значимите фигури на съвременната българска култура – директорът на Софийската опера и..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg