Денят на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност е български официален празник, честван на 24 май.
На този ден в България се чества делото на славянските просветители Кирил и Методий и българската просвета и култура, включително и създаването на кирилицата в Преславската книжовна школа.
“Езикът е единствената сила, чрез която ние можем да представим себе си и своята ценностна система. Това е начинът, по който достигаме до останалите хора, защото през силата на езика изграждаме един нормален свят“, казва в “Нашият ден“ доц. Владислав Миланов и допълва:
“Думите правят този свят много по-хармоничен. Ако през думите сме добри, ще очакваме това общество да върви много по-напред. Всички сме забелязали как през последните години предадохме лесно високата езикова култура. Свидетели сме на това как, когато отидем в една институция, често ни гледат сърдити хора с неадекватно речево поведение, които обиждат лесно и са склонни чрез думите по-скоро да ни отблъснат от нещо, отколкото да направят деня ни по-добър и красив.“
Според него е важно да се създаде отношение на уважение към родния език. Да бъдат научени младите хора, когато имат богата мисъл, да имат и богата реч, с която да се изразяват.“
Традиционно празникът в София ще бъде отбелязан с шествие и празнична програма пред Националната библиотека. Столичната община организира най-масовото изпълнение на българския всеучилищен химн по случай 130 години от написването на текста му от Стоян Михайловски, както и по повод 50-годишнината от поставянето на паметника на Светите братя Кирил и Методий.
Чуйте пълния разговор в звуковия файл.
“Похвално слово за Кирил и Методий“ в изпълнение на Кирил Попов, чуйте в звуковия файл.
В рубриката "Разговорът" ви срещаме с Лида Тенева – опитен изследовател, който посвещава професионалния си живот на изучаването на океанските екосистеми и борбата с климатичните промени. Като консултант на няколко международни фондации и експерт с опит в тропически и полярни региони, Лида споделя как климатичните промени влияят на крехката екосистема..
Фондация "Едно Дърво" е иновативна инициатива, чиято цел е да повиши осведомеността за значението на дървесната растителност в градовете и да насърчи по-доброто планиране, проектиране и управление на зелените системи. Александър Петров, един от съоснователите на фондацията, сподели своите виждания и предизвикателствата пред организацията в интервю..
Политиката, като обществено благо – примери, стратегии, хоризонти, пасиви и възможности. С Даниел Ненчев разговарят политологът Димитър Ганев, философът Калин Янакиев, журналистите Бойко Станкушев и Калоян Константинов. Директорът на Антикорупционния фонд Бойко Станкушев препоръчва на изкушените от политиката да не пренебрегват древните..
В Деня на камилата, който празнуват в един индийски щат, Деня на немската ябълка и Деня на думата благодаря водещият Антон Митов и фейлетонистът Радослав Диков говорят за превозните средства, трафика, пешеходците, правилата и пътната маркировка в столицата и в страната. Да биеш французите на играта петанк в Париж – спомен за социолога Йордан Марков и..
Лъчезар Лисицов , журналсит от "Клуб Z", коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" какво е да си парламентарен репортер днес. "Повечето..
В рубриката "Въпреки мрежата" гостува Антоанета Василева , член на екипа на асоциация "Родители" и координатор на Националния център за безопасен..
В началото на декември в Кралския театър "Ла Моне" в Брюксел се състоя очакваната световна премиера на "Фани и Александър" – опера, създадена от шведския..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg