Влади Симеонов – цигулар, диригент, педагог и общественик – български музикант, който с пълно основание може да бъде причислен към будителите на нашето време. Творец, който оставя името си в новата ни музикална история като един от създателите и съзидателите на българското симфонично дело.
Tой е основател на цели седем български оркестрови състава, сред които първия български камерен оркестър (1937 г.), Пловдивския симфоничен оркестър (1945), Симфоничния оркестър на Националното радио и Учебния симфоничен оркестър на Българската държавна консерватория (днес Академичен симфоничен оркестър на Националната музикална академия).
Запленен от малък от магията на музиката, той започва да се занимава с цигулка на 5-годишна възраст под ръководството на баща си. Още в тези ранни години у Влади Симеонов се формират и затвърждават онези качества, с които той се отличава в бъдещата си работа – пределна самовзискателност и точен критерий за самооценка.
Известен е и неговият изострен абсолютен слух, а редица негови колеги си спомнят как той респектирал музикантите в различните оркестри, с това, че чувал неточно изпълнен тон дори когато свири целият състав. Неслучайно изпълнителският талант и музикално чувство на младия Влади Симеонов не остават незабелязани и още като юноша той е избран за оркестрант в основания от проф. Саша Попов тогавашен Академичен симфоничен оркестър, прераснал впоследствие в Софийска филхармония. Този факт дава основание на Симеонов да счита себе си за един от съоснователите и на този наш симфоничен оркестър. Самият той разказва в спомените си за своето музикално обучение, своите учители и началото на професионалния си път като диригент в запис, съхраняван в Златния фонд на националното радио.
Разбира се, когато се спомене името на Влади Симеонов, в съзнанието на повечето български музиканти, както и на почитателите на високото класическо музикално изкуство, безспорно засиява венецът в жизнения му и творчески път – основаният от него през 1952 г. първи по рода си детско-юношески симфоничен оркестър. Впоследствие той прераства в Младежка филхармония "Пионер", с която е свързан най-плодотворният период в живота му, и която той ръководи до края на земния си път през 1990 г.
Влади Симеонов оставя ярка следа в симфоничната ни диригентска школа и като педагог, посветил 35 години от живота си на преподавателска дейност в Националната музикална академия, а сред възпитаниците му се открояват имената на такива изявени български диригенти като Александър Владигеров, Борис Хинчев, Борис Спасов, Васил Казанджиев, Емил Табаков, Емил Чакъров, Росица Баталова и много други.
В изданието си на 24 май 2022 г. от 19.30 ч. предаването "Студио "Музика" отдава заслужено внимание и почит към личността и делото на проф. Влади Симеонов.
Освен музика, прозвучала под негово диригентство в изпълнение на различни оркестрови състави, в предаването свои съкровени преживявания и спомени от общуването с Влади Симеонов и неговото изкуство споделят и трима от неговите възпитаници, преминали през школата на Младежка филхармония "Пионер": проф. Владислав Григоров, един от доайените на българската валдхорнова школа, доц. д-р Александър Пешев, изпълнителен директор на фондация "Проф. Влади Симеонов" и Весела Господинова – вицепрезидент на фондацията.
На сцената на Държавната опера във Варна зрителите ще имат възможността да се насладят на опера-мюзикъла "Калас и Онасис". Вдъхновен е от необикновения живот и любовта между оперната дива Мария Калас и корабния магнат Аристотел Онасис. Сюжетът е изграден върху действителни факти. В спектакъла има силни страсти, повлияни от..
"Чувствам се спокойна. Нищо не дължа на никого. Това, което съм – благодаря на майка си и баща си… Господ ме е помазал, че ми е дал някакъв талант, аз не съм злоупотребила с това, напротив, доразвила съм го, за да Му благодаря по някакъв начин" – това заявява една от легендите в българското оперно-изпълнителско изкуство у нас и по света –..
Бубакар Траоре (р.1942, Кайи) е истинска легенда на музиката в Мали, а оттам – и в световен мащаб. Името му нареждаме до тези на Али Фарка Туре , Амаду и Мариам и Салиф Кейта , а пътят му в музиката е достоен за филм. Започва като един от най-обещаващите футболисти на Мали ( интересно съвпадение е, че и днес, като напишете "Boubacar..
1 декември Свири Филхармонията на Арговия с диригент Рюне Бергман 3.00 часа – Клод Дебюси (1862-1918), Анри Бюсер (аранжимент), Малка сюита. 3.15 часа – Йозеф Хайдн (1732-1809), Концерт за тромпет в Ми бемол мажор. Солист: Уле Едвард Антонсен (тромпет). 3.31 часа – Джузепе Тартини (1692-1770), Ейвинд Уестби (аранжимент), Концерт за тромпет в Ре мажор...
Фестивалът "Културама" продължава да радва своята публика с различни събития до края на година. "В няколко музея сме подготвили различни прояви. Ще имаме няколко концерта, които ще се проведат в София и в Историческия музей в град Петрич, където вече от един месец може да бъде видян нашия проект-изложба по едноименната книга "Сузи, внучката от..
Усмихнат, непринуден, дружелюбен, безкрайно земен и джентълмен – такъв видяхме Начо Герерос по време в първата му публична поява у нас. Известният испански..
Бубакар Траоре (р.1942, Кайи) е истинска легенда на музиката в Мали, а оттам – и в световен мащаб. Името му нареждаме до тези на Али Фарка Туре ,..
Във внушителния том са публикувани 27 разказа, неиздавани досега. Както каза на представянето Росица Чернокожева: "Талантът на Палми Ранчев е, че от..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg