Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Владислав Панев: Енергетиката ще претърпи тотално преосмисляне

Владислав Панев
Снимка: БГНЕС

Какво се случва с енергетиката в държава, която спестява пари на ТЕЦ-овете си, или какво е бъдещето на енергетиката от миналото?

Защо има енергийна трансформация?

“Ясно е, че и в България, и в ЕС тя настъпва първоначално вследствие на идеята за Европейския зелен пакт, целите, които то си поставя до 2050 г., а от друга страна, на разразилата се динамика на пазара, най-вече на течни енергоносители, в последните две години“, казва в “Нашият ден“ Владислав Панев, депутат от ДБ и член на постоянните парламентарни комисии по бюджет и финанси и по енергетика, и допълва:

“От една страна, са последица от пандемията и събитията в Украйна. Цената на суровия петрол и газа в последните две години още повече катализира процеса за тази енергийна трансформация.

Идеята тук не е кое води напред – дали европейската политика, или националната в посока енергийна трансформация, а по-скоро как да превърнем този процес в справедлив и социално поносим с ясната ангажираност по отношение на постигане на неутралност към климата.“

“Енергетиката, каквато я познаваме и в България, и в Европа, а в голяма степен и в световен мащаб, ще претърпи тотално преосмисляне и ще бъде с тотално различна форма и архитектура“, посочва още той.

Политическа и социална справедливост

“Виждаме дори на ниво ЕС какви сериозни дебати се водят. И в посока на това дали може природният газ да бъде горивото на прехода и доколко може да се гледа на ядрената енергетика като на зелена енергия.

Това са теми, които различните държави и икономики със сериозна индустриална ориентираност, в това число и енергийната индустрия, разбират по съвсем различен начин. Те ги интерпретират в интерес на техните национални икономики, и на техните национални политики в областите и на индустрията и енергетиката.“

Справедлив преход

“В някаква степен трябва да се гледа на тези процеси като свързани с един ясни стратегии за прехода – кое след кое правим, за да стигнем до съответните цели, които са поставени и от Зеления пакт до 2050 г., а и съгласно предизвикателството на съвременната икономика и енергетика.“

ВЕИ централи

“Приветствам това, което се случва в България от гледна точна на законодателната инициатива – опростяването на процесите, свързани с чисто законодателните активности по отношение на изграждането на ВЕИ централи за собствено ползване.“

Дезинформацията

“Апелът ми към голяма част от медиите, които концентрират вниманието на слушатели и на зрители върху темите, свързани с енергетика, е да канят професионално подготвени участници в тези дебати“, призовава Панев в ефира на “Нашият ден“.

Чуйте пълния разговор в звуковия файл.


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимка: naukamon.eu

Българският минен сектор пред предизвикателствата на Зелената сделка

В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" гостува доц. Иван Митев, изпълнителен директор на Българската минно-геоложка камара. След професионалния празник на работещите в минната и добивната индустрия той представя равносметка на случилото се през изминалата година и обсъжда предизвикателствата, които Зелената сделка и Европейският..

обновено на 26.08.24 в 11:13
Цар Борис III

Избрано: Кой имаше полза от смъртта на царя?

В лятната поредица на "Terra Култура" припомняме едни от най-интересните интервюта, прозвучали в ефира на предаването. Един от тях е този с журналистката Сима Владимирова, която говори за последните дни на цар Борис Трети. Разговорът представя последните дни от живота на цар Борис III и разглежда възможните причини за неговата смърт през август 1943..

обновено на 26.08.24 в 09:24
Никола Даскалов

Отзвук от Деня за почит към жертвите на тоталитарните режими

В края на миналата седмица отбелязахме Деня за почит към жертвите на тоталитарните режими, чието официално име в България с решение на парламента ни от 2009 г. е Ден на памет за престъпленията на националсоциалистическите, комунистическите и другите тоталитарни режими и за почитане паметта на жертвите им . Когато говорим за Пол Пот и..

публикувано на 26.08.24 в 09:09

Избрано: Творчески портрети в аудиоформат: Запознайте се с подкаста "Контури"

През август в  "Нашият ден" припомняме едни от най-интересните разговори, прозвучали в ефира на предаването. Един от тях е този с Бояна Стоилова, Диана Трифонова и Илиян Ружин  за подкаста "Контури", които те водят, разкриващ живота на известни български художници от XX век. Трите водещи представят историите на творците не само с биографична..

обновено на 26.08.24 в 09:05
147 години от Шипченската епопея

Докато съществува и един българин, споменът за тези епични моменти винаги ще бъде жив

Днес отбелязваме 147 години от Шипченската епопея – Национално честване, свързано и с 90 години от освещаването на Паметника на свободата. По традиция в Националното честване се включват общественици, политици, граждани – най-вече хората на България, които тръгват в търсене на историческата памет и се обръщат и към себе си, помнейки историята...

публикувано на 24.08.24 в 12:40