Детското хорово изпълнителско изкуство в България има живи традиции, които се изграждат, утвърждават и развиват във времето вече над едно столетие, а през последните повече от 50 години то е в изключителен подем, при това в най-характерните му измерения: от песните, писани специално за деца, до образците на така наречената "сериозна музика", прозвучали в изпълнение на малките певци. Личността, с която "Студио "Музика" има удоволствието да срещне своите слушатели на 31 май от 19.30 часа, е утвърдила името си в съвременната ни музикална култура като продължител на тези традиции. Това е проф. д-р Адриана Благоева, която повече от три десетилетия отдава своите познания, професионален опит и творчески сили като главен художествен ръководител и диригент на първия в България момчешки хор – този на софийските момчета, основан през 1968 г. от Лиляна Тодорова. Този първи по рода си състав у нас пише златните страници в своята история именно под ръководството на проф. Адриана Благоева и не е пресилено да се каже, че Хорът на софийските момчета е нейна съдба и битие, а харизмата на проф. Благоева като творец е лицето и душата на състава.
Адриана Благоева е родена в София, където завършва НМА "Проф. Панчо Владигеров" със специалност хорово дирижиране в класа на проф. Ана Белчева, а професионалният ѝ път започва като диригент на детски, женски и смесени хорове в Самоков и Шумен. От 1988 е хормайстор, а от 1989 г. до момента е главен диригент на Хора на софийските момчета. За онова, което трябва да притежаваш, за да приемеш хоровото изкуство като призвание и мисия. За онова, което това изкуство изгражда у човека, потопил се в дълбините му, Адриана Благоева споделя:
Под ръководството на Адриана Благоева Хорът на софийските момчета печели една Голяма, шест първи и пет втори награди от осем международни хорови конкурса. В България е носител на "Сребърна лира" (1998), и "Златна лира" (2008) на СБМТД; "Кристална лира" (2009 и 2012) в категорията "Хорово изкуство"; "Музикант на годината" за 2002 г. в категория "Активна творческа дейност" в класацията на предаването "Allegro vivace" на БНР. Хорът двукратно е награждаван със "Златно перо" (1998, 2013) за принос в българската култура; Почетен знак на Столичната община по повод 50 години от създаването на състава; орден "Св. Йоан Кукузел" на Св. Синод на Българската православна църква за значим принос в разпространението и популяризирането на църковно-славянската музика (2018); Почетен плакет на Министерството на културата за високи художествени постижения; специални грамоти на Столичната община; Почетен плакет на Българския хоров съюз, на Съюза на българските композитори, на Съюза на народните читалища и др. От 1997 г. към Хора на софийските момчета е създадена и младежка формация, състояща се само от бивши възпитаници на състава. Така днес към Хора на момчетата има три концертни формации: детска, младежка и смесена.
Адриана Благоева е носител на специалната награда за диригентско майсторство от Първия международен хоров конкурс в Болцано, Италия (2000); "Златен век" – звезда на Министерството на културата за значим принос в развитието и утвърждаването на българската култура и национална идентичност (2018); "Кристално огърлие" на СБМТД и орден "Св. св. Кирил и Методий" първа степен за големи заслуги в областта на културата и изкуството (2021). Тя е автор на статии и е участвала в теоретични конференции по проблемите на хоровото пеене и музикалното възпитание в България, Русия, Гърция, Испания. Провеждала е открити репетиции с Хора на софийските момчета в Гърция, Германия и Япония и е ръководила майсторски класове по работа с хор и хорово дирижиране в Мексико. Адриана Благоева е изтъкнат преподавател по хорово дирижиране в Националната музикална академия "Проф. Панчо Владигеров", доктор по музикознание и музикално изкуство. Била е ръководител на катедра "Дирижиране" (2012 - 2016), декан на Теоретико-композиторския и диригентски факултет (2016 - 2020), а от 2020 г. е заместник-ректор по научната и художествено-творческата дейност на НМА "Проф. П. Владигеров".
В разговора проф. Адриана Благоева споделя някои от паметните мигове в работата си с Хора на софийските момчета, коментира и репертоара, обхващащ времето от XIV век до днес и перспективите пред състава. В предаването вземат участие и двама от нейните сътрудници: Александър Драговски – един от най-дългогодишните членове на софийските момчета, а понастоящем IT специалист, който работи напълно доброволно за популяризирането дейността на хора и пианистката Зорница Гетова – дългогодишен хормайстор под диригентството на Адриана Благоева.
На сцената на Държавната опера във Варна зрителите ще имат възможността да се насладят на опера-мюзикъла "Калас и Онасис". Вдъхновен е от необикновения живот и любовта между оперната дива Мария Калас и корабния магнат Аристотел Онасис. Сюжетът е изграден върху действителни факти. В спектакъла има силни страсти, повлияни от..
"Чувствам се спокойна. Нищо не дължа на никого. Това, което съм – благодаря на майка си и баща си… Господ ме е помазал, че ми е дал някакъв талант, аз не съм злоупотребила с това, напротив, доразвила съм го, за да Му благодаря по някакъв начин" – това заявява една от легендите в българското оперно-изпълнителско изкуство у нас и по света –..
Бубакар Траоре (р.1942, Кайи) е истинска легенда на музиката в Мали, а оттам – и в световен мащаб. Името му нареждаме до тези на Али Фарка Туре , Амаду и Мариам и Салиф Кейта , а пътят му в музиката е достоен за филм. Започва като един от най-обещаващите футболисти на Мали ( интересно съвпадение е, че и днес, като напишете "Boubacar..
1 декември Свири Филхармонията на Арговия с диригент Рюне Бергман 3.00 часа – Клод Дебюси (1862-1918), Анри Бюсер (аранжимент), Малка сюита. 3.15 часа – Йозеф Хайдн (1732-1809), Концерт за тромпет в Ми бемол мажор. Солист: Уле Едвард Антонсен (тромпет). 3.31 часа – Джузепе Тартини (1692-1770), Ейвинд Уестби (аранжимент), Концерт за тромпет в Ре мажор...
Фестивалът "Културама" продължава да радва своята публика с различни събития до края на година. "В няколко музея сме подготвили различни прояви. Ще имаме няколко концерта, които ще се проведат в София и в Историческия музей в град Петрич, където вече от един месец може да бъде видян нашия проект-изложба по едноименната книга "Сузи, внучката от..
Усмихнат, непринуден, дружелюбен, безкрайно земен и джентълмен – такъв видяхме Начо Герерос по време в първата му публична поява у нас. Известният испански..
Бубакар Траоре (р.1942, Кайи) е истинска легенда на музиката в Мали, а оттам – и в световен мащаб. Името му нареждаме до тези на Али Фарка Туре ,..
Във внушителния том са публикувани 27 разказа, неиздавани досега. Както каза на представянето Росица Чернокожева: "Талантът на Палми Ранчев е, че от..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg