Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Благотворителна фотоизложба показва "Различните" деца на България" в Страсбург

От 3 до 5 юни Националната инициатива "Да се запознаем“, която обединява дейността на проекта "Различните“ деца на България“ и фондация "Можем заедно“, гостува в Страсбург по покана на българската общност в града. Фотографската изложба под надслов "Деца (не) като другите“ е благотворителна и представя 40 неизлагани досега фотопортрети на деца със специални потребности. На откриването на фотоизложбата ще присъстват както част от авторите на снимките, така и 17-годишната Злати от Златоград, която е със Синдром на Даун и е част от проекта "Различните“ деца на България“. Официален гост на събитието e посланик Мария Спасова – постоянен представител на България в Съвета на Европа.

Автори на снимките в изложбата са фотографи от различни краища на България – София, Пловдив, Стара Загора, Русе, Добрич и др., чиято цел е да покажат чрез своите творби, че всички се усмихваме на един и същ език, а това ни помага да виждаме далеч отвъд различията.

Изложбата e съпроводена от базар с традиционни за България продукти и изделия, а по желание на организаторите средствата ще бъдат дарени за закупуването на комбинирана люлка-везна, пригодена за деца в инвалидни колички, която ще бъде поставена в община Благоевград.

Гости на "Артефир" са Анна Йончева, автор на идеята за проекта, и Христо Христов, председател на асоциация "Св.св. Кирил и Методий" в Страсбург, който сподели:

"Паралелно с нашата асоциация "Св.св. Кирил и Методий" съществува и българското училище "Христо Ботев" от 2009 г. Децата ни вече са над 100, а започнахме със 7. Ние се занимаваме не само с образование, а и с културна дейност. 

Изключително сме радостни, че след 2-годишна пандемия това е първото ни събитие и можем да се присъединим към проекта "Различните“ деца на България“ и да организираме третата изложба. Очакваме да дойдат много хора да дойдат на всичките събития – не само българи."

Анна Йончева разказа още за развитието на тази инициатива, която вече пътува и стигна до Страсбург:

"Кампанията е за това да има повече усмивки – да покажем, че всички можем да се усмихваме на един и същи език – това е мотото на изложбата. А люлките са част от приобщаването – начин да покажем децата със специални потребности малко по-видими. Кампанията вече набра популярност. Вече са над 20 люлки – това ме радва като човек и гражданин – и показва, че хората са съпричастни."

Чуйте повече от звуковия файл.

Българската общност в Страсбург е планирала още няколко културни инициативи в рамките на трите дните от 3 до 5 юни. 

Началото поставя откриването на благотворителната фотографска изложбата на 3 юни от 17.00 часа
На 4 юни децата от българското училище в града, което носи името на големия ни революционер Христо Ботев, ще представят програма, с която ще отбележат едновременно Деня на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност 24 май и Деня на Ботев и загиналите за свободата и независимостта на България 2 юни. 
Част от празничната програма ще бъдат тематичните рисунки на българчета в Страсбург на тема "Да играем ЗАЕДНО“.

Снимки –  проект "Различните“ деца на България“

По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Брайл ФМ навърши 10 години

Радио Брайл ФМ е българско социално интернет радио, където хората с увреждания учат и работят.  Целта на радиостанцията е да запознае обществеността с хора със специални нужди – с техните проблеми, възможности, постижения и права и да направи обществото по-толерантно.  Вече 10 години Анелия Велинова – изпълнителен директор на медията, и..

публикувано на 26.11.24 в 18:46

Пространството на книгата

Каква е значението на книгата в различните исторически епохи? Каква е ролята на илюстрацията и типографията? Как се ражда един шрифт, какви са политическите и културните причини за това? Заедно с доцент д-р Регина Далкалъчева, Кирил Златков, д-р Бояна Павлова и Дора Иванова коментираме темата в "Гласът на времето". Как се създава един шрифт, какви са..

публикувано на 26.11.24 в 17:06

Изкуственият интелект отново повдига въпроса какви сме ние

"Последната цитадела. Изкуственият интелект, естетика, въображение" – дискусия за формиращата роля на изкуствения интелект в съвременното въображение, ще се проведе на 27 ноември в Театралната зала на Софийския университет. Ще бъде представен и едноименния пърформанс, който изследва отношенията на един андроид с любовта. Двама от участниците – доц...

публикувано на 26.11.24 в 16:31
Цвета Ботева

Музикалната метафора като лечение с Цвета Ботева

Започва правенето на музиката през поезията и стиховете, обратно на това, което съветват музикантите, но тя така най-добре си може. Младата певица Цвета Ботева трябва да изкаже посланието си и метафорите си в стих, преди да стигне до мелодия.  Въпреки промените, които настъпват при музикалната обработка, засега за нея това е пътят, по..

публикувано на 26.11.24 в 16:10
Валентина Радинска

Валентина Радинска с премиера на книгата "Синът ми Степан"

"Най-накрая събрах смелост да допиша книгата си за моя син Степан, който си отиде преди 17 години, и живя цели 20, въпреки прогнозите на лекарите, че ще живее не повече от една година… Дължа огромна благодарност на моя стар приятел Борис Христов, който настойчиво ме подтикваше и ми вдъхваше кураж да го направя… "Ще плача, докато пиша, Боре…" – казвах..

публикувано на 26.11.24 в 14:05