Юлияна Антонова-Мурата представи "Сан сан, Япония" в литературен клуб "Перото“ и ще продължи със срещи из страната да разказва за третата част от своята трилогия.
"Дребните неща в отношенията Япония носят радост. Историите, които разказвам, са се случили в Япония, но ако си затворите очите и се размислите, те спокойно могат да бъдат в която и да е част на света – те се отнасят към обикновения човек и неговото ежедневие. Усещането да бъдеш съпричастен, да направиш всичко от себе си, да донесеш на другия удоволствието, че те е видял този ден. Аз продължавам да се уча след повече от 20 години в Япония.
Там, въпреки трудната система на учене, йероглифите са повече от сто хиляди, малките деца нямат оценки. Японецът смята, че по-важно от образованието е възпитанието на човека, на индивидуалната личност. Това става като комбинация между семейство и учител. Ние можем спокойна да живеем по същия начин.
Докато са живи, японците, а сред тях има много столетници, те не смятат, че домът им е само покривът отгоре. Улицата, на която живеят, градът, в който живеят – това е техният дом. Много ми се иска да остарявам в тази страна, защото там възрастите хора се уважават и ценят.
Още от светоусещането на японците и за българите, които живеят там – чуйте в "Артефир“.
Юлияна Антонова-Мурата е завършила немска филология и психология в Софийския университет "Св. Климент Охридски“. Била е преподавател в Медицинския университет в София. Като дългогодишен дипломат и съпруга на японец тя има възможността да живее на различни места по света – Германия, Русия, Англия, Китай, които опознава с любопитство и описва с любов. Има дипломатически специализации в Индия и в Хърватия. Сърцето ѝ обаче завинаги остава в Япония, където Юлияна живее и до днес със семейството си. "Сан сан, Япония" е третата ѝ книга.
Снимки – Юлияна Антонова-Мурата, ФБ профил"Литература в движение. Чужбина през очите на една писателка антрополог." Така беше озаглавена срещата с румънската писателка Ралука Над на събитията, които организира Румънското министерство на културата на Софийския международен панаир на книгата през декември 2024. Родената в Клуж-Напока антроположка и писателка е една от най-интересните румънски..
На Ивановден столичната галерия "Арте" се оказа тясна, защото имаше толкова много гости, с които художникът проф. Иван Газдов беше решил да сподели своя имен ден с една изложба. Изложбата се казва "Добра вибрация" и включва графики и скулптура. За първи път Иван Газдов, който работи основно в областта на графиката, плаката, илюстрацията карикатурата, и..
Предстои издаването на "Антология на съвременната румънска поезия" у нас. Подготвя се от преводачката Лора Ненковска и издател Георги Гаврилов. Съставител на сборника е румънският поет Клаудиу Комартин, който вече е добре познат у нас – бил е на фестивала "София: Поетики", представял е списанието "Поезис Интернационал", на което е главен..
Разговорът с Димитър Димитров , лауреат на престижния Цицеронов конкурс по латински език в Европа , и неговия учител Димитър Драгнев , преподавател във Френската гимназия "Алфонс дьо Ламартин" в София, разкрива вдъхновяващата история зад успеха на младия ученик, който си осигури място в Оксфорд . Димитър Димитров, едва на 19 години, споделя в..
2025 година обещава да бъде знакова за културния живот на Пловдив, според Виктор Янков , експерт "Събития и проекти" във фондация "Пловдив 2019". Градът продължава да се утвърждава като важен културен център на Балканите и в Европа, благодарение на богатата си програма и успешно реализираните събития. Една от позитивните новини, с които градът..
В рубриката "Разговорът" поканихме трима представители на водещи издателства в България, за да споделят своите виждания за литературната 2025 година...
Днес беше опелото на писателя Димитър Коруджиев, който си отиде на 84-годишна възраст. "Градината с косовете" е един от най-известните му книги, както..
Началото на годината е време за предположения и надежди. В рубриката "Моментна снимка" с драматурга Майя Праматарова се коментират спектакли от..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg