Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

За розопроизводителите положението не е розово

Снимка: БГНЕС

Масовият розобер започна, а производителите се борят със стари проблеми и нови предизвикателства. Близо 50 000 дка площи с маслодайна роза се обработват у нас, като основните сортове са Дамасцена и АлбаБългария запазва лидерските си позиции в глобален мащаб въпреки трудностите. Производството на розово масло е традиционен поминък по нашите земи с над 300-годишна история. А българското розово масло е основна съставка  в близо 20 от световноизвестните марки парфюми. 

За "Нашият ден“ розопроизводителят Велина Иванова с масиви в с. Московец посочва: "Положението не е розово. От една страна, недостатъчните изкупни цени, липсата на работници. Тази година и времето не е с нас, защото в района не можа да завали капка дъжд. Някои от пъпките започват да падат, защото времето е много сухо“. 

Фермерите не биха обрали градините си, ако за втора поредна година трябва да пласират продукцията на цена под себестойност. Изкупната цена в момента е 2,50 лева. "Десетки декари с розови засаждания са изрязани до дъно, други въобще не са обработвани, не са орани, не са орязвани. Картината е страшна", допълва Иванова.         

Не е възможно един розопроизводител, който обработва между 560-100 дка, да има 40-50 души работници, за които да изготви и връчи еднодневни трудови договори. "На берачите дневно се заплаща между 1,20 до 1,50 лева на килограм. Обикновено нашите помагачи са роми", казва Велина Иванова.

През последните години преработвателите алармират за сериозни проблеми с чистотата и качеството на цвета и маслото заради високото ниво на остатъци от пестициди в резултат на използването на препарати с неразрешени активни вещества.

Повече можете да чуете в звуковия файл. 


По публикацията работи: Наталия Маева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

BreastНelp Summer Talks – информационна среща за пациенти с рак на гърдата

Онлайн приложението BreastHelp предлага възможност за бърза и ефективна телеконсултация с водещи специалисти, както и възможността за запазване на час за преглед или образно изследване онлайн. Приложението предлага и отговори на най-често задаваните въпроси за рака на гърдата. Д-р Ваня Митова , началник на Отделението по хирургия на..

публикувано на 10.07.24 в 14:33

Силни и слаби страни на здравния туризъм у нас

Балканите стават все по-притегателна дестинация за медицинския туризъм, а България привлича 50 000 здравни туристи годишно – коментар в Lege Artis на Петър Галев от CredoWeb. Според чуждите платформи, върху които се базира статистиката, България привлича чуждестранни пациенти с големия брой здравни заведения – най-много на глава от..

публикувано на 10.07.24 в 13:45

Българската онкология – има специалисти, но системата не функционира

В началото на седмицата стана ясно, че България се включва в Европейски консорциум на националните хъбове за лечение на рак . Тази стъпка е част от идеята върху националните планове да работят организации от цяла Европа. Моментната ситуация с лечението на рак в България коментира в Lege Artis доц. д-р Ася Консулова , началник на Клиниката по..

публикувано на 10.07.24 в 12:50

Веселото лято на децата в Ботевград

От днес (8 юли) до 19 юли децата в Ботевград ще имат възможност да се включат в инициативата "Весело лято в града" . За програмата в "Нашият ден" разказва Петя Нинова – експерт "Туризъм и публични събития" в община Ботевград. Инициативата, която съществува вече над десет години, е насочена към деца между 5 г. и 12 г. Съобразените с тази..

публикувано на 08.07.24 в 10:43

Алергията – болест на съвремието

По данни на СЗО алергиите са на четвърто място сред хроничните заболявания в световен мащаб. Между 30-40% от населението е засегнато от проблема, като в последните 20 години честотата на алергичните състояние се е удвоила. 300 млн. души по света страдат от бронхиална астма и тенденцията продължава да е възходяща. В Световния ден за борба с..

публикувано на 08.07.24 в 09:17