Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Как едно малко училище пази духа на знанието 150 години

Училище, скрито в полите на Витоша, пази вече 150 години духа на знанието. 191-во основно училище "Отец Паисий" в софийското село Железница е добрият пример за това, как, когато има силно желание, нещата се получават. 

През тази година този своеобразен храм на знанието и на просветата отбелязва 150 години от основаването си

Ето какво разказва в "Нашият ден“ директорът на училището Савина Игнатова: "Училището се е помещавало в един турски хамбар в двора на църквата. Първият учител по турско време е бил Стоян Духалов. Първите учители, родени в селото и учителствали, са Георги Попов и Димитър Михайлов. През 1932 година е построена новата сграда, в която и в момента се помещава и сегашното училище".

В рамките на юбилейната година от училището са предвидили различни инициативи. "Учениците се включиха в "Походът на книгите“. Те направиха препис на цялата "История славянобългарска“ и оформиха преписа в специална книга. Това е нашият подарък към представители на редица институции, които са гости на нашия тържествен концерт-спектакъл по повод годишнината на училището", разказва Савина Игнатова.

Това е едно от първите общински училища в страната, което през 2017 г. започва работа по създаване на пилотна Монтесори класна стая. Училището е част от проекта "Иновации в действие“. Изградено е сътрудничество с Факултета по начална и предучилищна педагогика на СУ “Св. Климент Охридски". Обучението на учителите продължава в сътрудничество с различни международни организации, които сертифицират Монтесори учители.

"Човек трябва да е отдаден в образованието. Това правим с моя екип и ще продължаваме да го правим, защото това е нашата философия за успешно управление, да дадем добър пример на учениците си", допълва Савина Игнатова.

Повече можете да чуете в звуковия файл.


По публикацията работи: Наталия Маева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

В "златното" село Дъбене

Село Дъбене се намира в община Карлово, област Пловдив и в него живеят 1454 човека. То се споменава в началото на турското владичество и през 1576 г. под името Салих. Има данни, че в района на Дъбене е имало древни селища, което се потвърждава от направените археологически разкопки, намерените ценни накити и предмети на бита. През 2004-2012 г. при..

публикувано на 27.07.24 в 09:15

Медиацията – предимства и въпроси

В рубриката на "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Елиза Николова, председател на Професионалната асоциация на медиаторите в България, консултант на "Законът и Темида", отговаря на слушателски въпрос. Георги Коларов от София. В какви случаи не е подходяща медиация? Стефка Сребрева от Варна. Какво трябва да направя, за да започна процедура по..

публикувано на 26.07.24 в 15:15
Лилия Старева и водещият на предаването - Божидар Александров.

"Морски приказки" за мечтатели и откриватели. И как водата може да е суха?

Лилия Старева, известен писател и фолклорист, представя своята нова книга "Морски приказки". Тази книга, насочена към малките читатели и техните родители, ни потапя в един магичен свят, където морето и неговите обитатели оживяват в приказки, изпълнени с фантазия и мъдрост. "Морски приказки" е първата книга на Старева, съставена от авторски..

обновено на 26.07.24 в 13:46
Проф. Таня Йосифова (вдясно) и Анелия Торошанова

Медиацията като извънсъдебно решаване на спорове – след решението на Конституционния съд

За медиацията като способ за извънсъдебно решаване на спорове.  Проф. Таня Йосифова – председател на Арбитражния съд при Българска стопанска камара, експерт по гражданско и търговско право, дългогодишен консултант на предаването, коментира темата в "Законът и Темида": "Медиацията е един от способите, чрез които може по доброволен път да се реше един..

публикувано на 26.07.24 в 12:35

Академия за учители в български неделни училища. Какво ще научат преподавателите?

Академия за учители в български неделни училища се провежда в София. Домакин на инициативата е Френската езикова гимназия "Алфонс дьо Ламартин" в София, разположена на бул. "Патриарх Евтимий" No 35. За първи път учителите ще имат възможност в рамките на една цяла учебна година да получат интензивна и продължителна експертна подкрепа, съобразена..

обновено на 26.07.24 в 12:13