Училище, скрито в полите на Витоша, пази вече 150 години духа на знанието. 191-во основно училище "Отец Паисий" в софийското село Железница е добрият пример за това, как, когато има силно желание, нещата се получават.
През тази година този своеобразен храм на знанието и на просветата отбелязва 150 години от основаването си.
Ето какво разказва в "Нашият ден“ директорът на училището Савина Игнатова: "Училището се е помещавало в един турски хамбар в двора на църквата. Първият учител по турско време е бил Стоян Духалов. Първите учители, родени в селото и учителствали, са Георги Попов и Димитър Михайлов. През 1932 година е построена новата сграда, в която и в момента се помещава и сегашното училище".
В рамките на юбилейната година от училището са предвидили различни инициативи. "Учениците се включиха в "Походът на книгите“. Те направиха препис на цялата "История славянобългарска“ и оформиха преписа в специална книга. Това е нашият подарък към представители на редица институции, които са гости на нашия тържествен концерт-спектакъл по повод годишнината на училището", разказва Савина Игнатова.
Това е едно от първите общински училища в страната, което през 2017 г. започва работа по създаване на пилотна Монтесори класна стая. Училището е част от проекта "Иновации в действие“. Изградено е сътрудничество с Факултета по начална и предучилищна педагогика на СУ “Св. Климент Охридски". Обучението на учителите продължава в сътрудничество с различни международни организации, които сертифицират Монтесори учители.
"Човек трябва да е отдаден в образованието. Това правим с моя екип и ще продължаваме да го правим, защото това е нашата философия за успешно управление, да дадем добър пример на учениците си", допълва Савина Игнатова.
Повече можете да чуете в звуковия файл.
В навечерието на Светлите празници вратите към душите си, към музиката и дома си, отваря музикалното семейство Цанови. Повод за ефирната среща дава очарователната Кристина Цанова – оркестрант в групата на първи цигулки в Софийската филхармония. Заедно с нея в студиото са: майка ѝ Катя Цанова, оркестрант в групата на първи цигулки в Академичен..
В рубриката "Разговорът" разговаряме с Емануела Иванова – директор на платформата за доброволчество TimeHeroes. Тя сподели вдъхновяващи новини за коледните мисии и благотворителните инициативи през изминалата година. Ето какво разказа тя в ефира на „Нашият ден“: "Макар платформата да не изглежда толкова динамична отвън, извън нея се случват..
Проектът на TerraLife Solutions е вдъхновяващ пример за това как иновациите могат да дадат решения на глобални проблеми като деградацията на почвите и климатичните промени. Внедряването на подобни практики не само ще подпомогне устойчивото развитие на земеделието, но и ще подобри качеството на храната и живота в дългосрочен план. Тази статия..
Твърди се, че има старо пророчество, което гласи, че когато всички християни посрещнат Рождество Христово на една и съща дата, злото ще изчезне от света. Ние няма как да приемем това твърдение на 100 процента, но пък от друга страна звучи убедително и дава надежда. В момента около 2,6 милиарда са християните на Земята. 2,3 млрд. от тях се готвят..
Традиционно много българи избират да прекарат коледните и новогодишни празници в Гърция , а тя ги очаква с мирис на канела и цитруси. Редакторът Наталия Маева разказва в "Нашият ден" как протичат празничните дни в южната ни съседка и какви обичаи спазват гърците на Рождество и Нова година. В Гърция семействата са големи, по..
През далечната 1967 година легендарният диригент Димитър Димитров слага началото на Декемврийските музикални дни в Стара Загора. След откриването на новата..
"Някой бе казал, че за да излезе една култура в света, трябва да e през вратата, а не през прозореца. А ние често излизаме през прозореца, забравяйки хола,..
В рубриката "Културен отпечатък" на Рождественското издание на "Terra Култура" се върнахме назад във времето, за да си припомним как са отбелязвали Бъдни..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg