Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Знаем ли кой попада в графата “енергийно бедни“ у нас?

Снимка: СИДП

На 22 юни своя професионален празник честват българските енергетици. По традиция той се отбелязва на предпоследния неделен ден от юни с Решение 231 на Министерския съвет от 23 май 1967 г.

Петото издание на международната онлайн конференция "Чиста енергия за хората“ се провежда в дните от 20 юни (понеделник ) до 24 юни (петък). Във фокуса на дискусиите са обновяването на сгради, енергийната ефективност в отоплението и транспорта с акцент върху добрите практики от Централна, Източна и Югоизточна Европа. Специално място във форума е отделено на взаимовръзките с качеството на въздуха.

Темата "Чиста енергия за хората" в Международния ден на енергетиката. Какви са новини от първите дни на форума, организиран от сдружение "За Земята".

За първи път е отбелязан на 16 юни 1967 г. Енергетиката е промишлен отрасъл, включващ както добивни отрасли (добив на енергийни източници – уран, въглища, нефт, газ, торф и др.), така и големи естествени и изкуствени подсистеми, служещи за производство, преобразуване, разпределение и използване на енергийните ресурси от всички видове.

Крайната цел е производство на енергия чрез преобразуване на първична природна енергия във вторична, подходяща за използване от хората, например електрическа или топлинна енергия.

Значението на отрасъла за стопанството и бита на хората е огромно. От състоянието му зависи развитието на останалите индустриални отрасли, земеделието и обслужващия сектор, както и териториалната организация на обществения живот. Производството и потреблението на електроенергия на един жител е показател за жизнения стандарт на населението и за ефективността на стопанските дейности.

“Темата в утрешния ден е точно енергийната бедност, има много какво да се сподели. Ние сме подбрали десетина презентации и гости от България и чужбина, за да представят добри практики в сферата за политики главно за преодоляване на енергийната бедност“, казва в “Нашият ден“ Светослав Стойков от сдружение “За земята“.


Енергийна бедност

“Все още е трудно да се дефинира понятието "енергийна бедност" в рамките на България. В момента има работна група към МРРБ. Изработването на такова понятие е едно от задълженията, които България трябва да изпълни, като част от изискванията на ЕС.

Имаме всякакви индикации, че в момента се работи доста усилено по въпроса и очакваме в близките два-три месеца да излезе официална версия на тази дефиниция, но все още нямаме такава. Не можем да приемем с чиста ръка някои от дефинициите, които са приети в Западна и Централна Европа, защото би трябвало да бъдат съобразени с родния контекст.

Дефиницията е важна, защото спрямо нея ще се определят политиките за подпомагане на енергийно бедните и ще се определят различни класове за подпомагане на най-нуждаещите се хора. Това е една важна реформа, по която в момента се работи, но все още нямаме резултати“, посочва още Стойков.

Кои попада в графата “енергийно бедни“?

Той посочи още, че “и в момента има помощ за най-нуждаещите се“:

“Последният отоплителен сезон близо 330 000 домакинства получиха помощ за енергийно бедни. Ясната дефиниция обаче пречи да се определят най-нуждаещите се хора. Това е един основен проблем – не е ясно дали се стига до най-нуждаещите се и дали се обхваща цялата група от хора, които биха могли да бъдат подпомогнати. При нарастването на цените не енергоносителите все повече хора попадат в графата “енергийно бедни“.“

Мерки за енергийна ефективност

“През следващия отоплителен сезон, октомври месец, може би под някаква форма ще продължи старата програма за подпомагане на домакинствата, но ще продължи да се работи в посока за включване на мерки за енергийна ефективност. Позитивен съм за случващото се напоследък. Има все повече диалогичност между управляващи и неправителствен сектор, който работи в сферата. Това е добра индикация, че промените ще се случат доста по-бързо, отколкото очаквахме“, посочи още той и подчерта: 

България е закъсняла изключително много през годините с реформи – и в сферата на енергетиката, и в сферата на енергийната бедност.“

Чуйте пълния разговор в звуковия файл.


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Да живееш лесно

Ден преди посрещането на изгрева с July morning на Uriah Heep от много българи, си припомняме друг хит на групата – Easy livin’ – "Да живееш лесно".  Всъщност стремежът към по лек и пълен с повече удобства живот е движил човешката цивилизация, откакто съществува човечеството. Техническите придобивки обаче и разцветът на консуматорското общество..

публикувано на 01.07.24 в 11:10

Светлана Драгнева: Имаме кураж и воля, за да продължаваме напред

Деветнадесетата световна среща на българските медии, традиционно организирана от БТА, се проведе в Одеса, Украйна, между 18-21 юни, под мотото "Медии и общност". Наред с много срещи на различни нива, наред с посещението на ключови места, градове и села, свързани с българите и историята им в Украйна, бяха сключени договори и подписани меморандуми за..

публикувано на 01.07.24 в 10:11

Разград посреща лятото с образователни игри в "Абритус"

Регионалният исторически музей в Разград кани всички деца да се включат в образователната програма "Приключения в Абритус". Инициативата се организира за трета поредна година и е насочена към учениците от първи до пети клас от лудогорския град и техните връстници, които ще са на гости в района през лятната ваканция. Заниманията ще се провеждат в..

публикувано на 01.07.24 в 09:36

Да получим пълни знания за лечебните растения - къде и как?

На 1 юли Православната църква чества деня на свети безсребреници Козма и Дамян, а в народния календар този празник е известен като свети Врач. Светите братя са наричани безсребърници, защото за своите лечебни услуги не искали нищо в замяна, освен да бъдат благочестиви християни. Култът към братята лечители е развит в Източната Римска империя, където се..

обновено на 01.07.24 в 09:30

Светостта

Минала през множество превратности Христовата Църква успява да оцелее, пазена от Св. Дух, пребиваващ в нея. В историята ѝ има тежки времена, в които вражески сили се надигат срещу Църквата и учението ѝ. През тези години изповядващите Христос търпят гонения и жертват живота си в Негово име. Всеки ден от църковната година е посветен на един или..

публикувано на 30.06.24 в 09:20