Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Гергана Лаптева и "Тайната от Апамея"

"Тайната от Апамея" се нарича новата книга на Гергана Лаптева. Тя е трета поред и представлява едно епично пътуване през хилядолетната история на Близкия изток, по следите на изчезнала древна мозайка. Историята разкрива на читателя загадки и дълбоко пазени тайни на фона на суровата красота на Югоизточна Турция. Както в предишните ѝ романи, и тук има криминална нишка – става дума за трафик на антични предмети. 

Героите са художествена измислица, но пък всички произведения на изкуството, всички обществени сгради, религиозни храмове, географски местности, археологически обекти са напълно реални. Авторката прави едно много сериозно изследване, опирайки се на исторически и археологически проучвания, както и консултации със специалисти. От романа можете да научите повече и за единственото място в света, където цъфти прекрасната черна роза, изобразена върху корицата на книгата.

Пътешествията из земите на Гьобекли тепе, Халфети, Месопотамия допринасят за достоверния образ на културата, обичаите и историята на местата в романа.

"Всичко е документално подплатено. Близо година проучвах обстойно тези места – не само историческата и културната част в сюжета. Всичко изискваше много четене, много отсяване на информация, консултации със специалисти в съответните области и разбира се, творчески процес. 

Историята ми хрумна по действителен случай. Попаднах на една статия, която разказваше за трафик на антични предмети от Сирия през Турция за Западна Европа. Касаеше се за една изчезнала част от подова мозайка, правена III-IV век в град Апамея, тогава част от римска провинция, в дом на богати хора. Всяка част на мозайката разказва историята на създаването на града Апамея. 

Истинската мозайка е открадната. Интерпол успява да открие части от нея, но най-важната – трета част – продължава да се издирва."

"Тайната от Апамея" ще бъде представена официално пред софийска публика на 23 юни от 18 ч. в Триъгълна кула на Сердика. Вход свободен.

Чуйте повече от звуковия файл.

Гергана Лаптева е родена в София. Завършва училището по изящни изкуства „Илия Петров“ със специалност „Живопис“. Висшето си образование получава в Софийския университет „Св. Климент Охридски“, катедра „Геология, палеонтология и полезни изкопаеми“.

Гергана Лаптева е член и работи като завеждащ отдел „Култура“ в Българския антарктически институт (БАИ) – Национален оператор на дейността на Република България в Антарктида. Участник е в седем експедиции до Ледения континент. В периода 2007 – 2010 г., работи по съвместен геоморфоложки проект с португалския учен Алешандре Тринидаде (Лисабонски университет). Oт 2011 г. участва като художник и фотограф в редица „екоарт“ проекти. Заедно с Бисера Йосифова, директор на НХГ, и проф. Христо Пимпирев, директор на БАИ, участва в проект за филиал на Националната художествена галерия в Антарктида.

Гергана Лаптева е основател и координатор на програмата „ECOANTAR“ на БАИ, проекта „Terra Australis Incognita“ (Непознатата южна земя), „Еко Антарктида“ и „Усещането Антарктида“. Името на Гергана Лаптева носи остров „Лаптева“. Наименованието е дадено от Комисията по Антарктически наименования (към МВнР) за приноса на Лаптева към дейността на България в Антарктика. Автор е на книгите „Непознатата южна земя - Terra Australis Incognita“, „Посока юг. Пътуване към Антарктида“, „Врата на боговете. Южна Америка – истории от земята на инките“, романите „Монетата“ и „Божествен аромат“.

Снимки – изд. Егмонт, БНР
По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Радостин Радев

Като на филм: пътят от България до Англия на актьора и продуцент Радостин Радев

Вместо да стане полицай, какъвто си е представял, че иска да бъде, той избира да е от хората, които могат да изиграят всеки, дори човекa на реда. От школата в Симеоново до самолета, който каца в Лондон, Радостин Радев извървява пътя на самоосъзнаването и вечното усъвършенстване в преследване на влечението – актьорското майсторство. Британската..

публикувано на 24.04.24 в 16:46
Кадър от снимачния процес

Музикален клип говори за любовта на човек към родината

Предстои премиерата на музикалния клип "Оставам" на певицата Вили Русева. Сюжетът на клипа представя една история за силната и непреходна любов между човек и родина. Идеята се ражда от режисьора Борислав Костов, който от години работи по сценарий за филм за българската история – "Коси в прахта".  Самият късометражен музикален филм е продуциран от..

публикувано на 24.04.24 в 16:04

Привидният парадокс на непреходната култура

От какво зависи непреходното в културата на прехода – обобщения на културолога и филолог проф. Александър Кьосев по повод заключителната му лекция в рамките на проекта "Култура на прехода", която ще се състои днес (24 април) от 18:30 ч. в Театралната зала на Софийския университет. Проф. Александър Кьосев, директор на Културния център на..

публикувано на 24.04.24 в 11:36
Анди Готс (вдясно) и Георги Тошев

Фотографията като среща

Анди Готс неслучайно носи прякора "фотографът на звездите". Сам се хвали, че от първите си стъпки в изкуството не е снимал нищо друго, освен знаменитости. И докато в началото му се е налагало да ги ухажва за да застанат пред камерата му, днес известните сами го търсят. Фотографът печели популярност с вниманието, което отделя на личностите зад..

публикувано на 24.04.24 в 11:30

Инициатива насърчава деца в неравностойно положение да посещават театрални постановки

"60 от сърце" е благотворителната инициатива на младата продуцентска компания The Balkan Theatre Factory. На всяка нейна постановка се пазят 60 места, които се предоставят на деца от домове или деца в неравностойно положение или деца на бежанци. Първият спектакъл на компанията е "Островът на съкровищата", пиратско комедийно приключение за деца и..

публикувано на 24.04.24 в 10:10