Последните изменения в потребителското право – изисквания към онлайн търсачките, намаления на стоки, доказване на автентичността на отзивите". Във Варна на 25 юни се провежда форум на Digital4 по тази тема.
Проф. Таня Йосифова, адвокат, експерт по гражданско и трудово право, преподавател в няколко университета, вкл. и в МВР, председател на Арбитражен съд при БСК, коментира в предаването "Законът и Темида".
"Утре във Варна се провежда едно събитие, организирано от фондация Digital4, и е посветено на оптимизацията на сайтовете. В потребителското право настъпиха изменения, които влязоха в сила на 28 май 2022 г. Целта беше да се транспонират няколко директиви на ЕС и по специално, омнибусната директива. И като потребителска сфера целта е да се осигури по-голяма защита на потребителите.
На първо място, се въвежда предварителна преддоговорна информация, която търговците трябва да предоставят на потребителите – по-специално за онлайн търговците, платформите, търсачките.
Задължително трябва да се посочи дали третата страна, която предлага продуктите си на една онлайн платформа, има търговско качество или не е просто едно физическо лице. Трябва да се посочи разпределението на задълженията по договора между третата страна, която предлага продуктите, и платформата. Като тази информация по никакъв начин не засяга отговорността на онлайн платформата или на третата страна.
Освен това изменения бяха въведени и в областта на намаленията на стоките, и в областта на отзивите, които потребителите предоставят.
Завишени бяха и санкциите в случаите, когато търговците не предоставят преддоговорна информация на потребителите. Тези санкции могат до достигнат до 4% от годишния оборот на търговеца, ако става дума за извършено широко разпространено нарушение или такова със съюзно измерение, което трябва да се установи от КЗП."
"Основните параметри, които определят класирането при онлайн търсачките, защото класирането е свързано с представяне на продукта на една по-предна, челна позиция. Ето защо и ЕК публикува специални насоки относно тези основни параметри. Те са свързани с прилагането на Регламента за прозрачността в онлайн платформите и онлайн търсачките – Регламент 2019/1150, който има пряко приложение и за Р България, като член на ЕС. Търсачките използват алгоритми, на които е основано класирането, и често те са търговска тайна."
Чуйте още подробности в звуковия файл.
Днес в "Мигранти с таланти" ви представяме една впечатляваща дама и жена с излъчване на борец - афганистанката Сара Фаизи. Родена е в Кабул през 1988 г., в модерно мислещо, светско семейство, в което всички деца, независимо от пола, са образовани и работещи. Сара завършва университет и започва работа в частна банка. През 2014 г. ситуацията в..
Хлябът заема специално място в живота на българина, а думите "Никой не е по-голям от хляба" красноречиво говорят за неговата важност през вековете. В българската традиция обредните хлябове играят съществена роля, съпътствайки важни празници и обреди като Коледа, Гергьовден, Великден, както и житейски събития като оран и сеитба . Да омесим..
В рубриката "Разговорът" имахме удоволствието да беседваме със Стоян Терзиев – журналист от Радио Пловдив, поет, автор на пет поетични книги и носител на редица лирически награди, сред които престижната награда "Орфей" за цялостно представяне на едноименния поетически фестивал през 2021 г. Освен това Терзиев е автор на разкази, публикувани в..
В предаването "Нашият ден" Снежана Ташева, преподавател по физика и английски език, писател и преводач, разказа за нестандартната идея, вдъхновила създаването на конкурс за "тъп разказ". Според нея целта е да се предизвикат авторите да излязат от зоната си на комфорт и да създадат нещо, което едновременно да ги затрудни и заинтригува читателите...
В рубриката "Темите на деня" разговаряхме с Милена Статева , доктор по психология и социален психолог, която ни разказа за един иновативен метод за изследване на потиснатите социални смисли – матрицата за социално сънуване . Методът е разработен през 1980-те години от британския изследовател Гордън Лоурънс. Той се основава на разбирането, че..
В навечерието на коледните празници и новата 2025 година в "Нашият ден" разговаряме с Георги Господинов , поет, писател, драматург и значима фигура..
Какво ни донесе 2024 година в културен план – размисъл в "Нашият ден" с Димитър Стоянович . В началото на разговора насочваме внимание към новия..
Българският културен институт в Берлин (БКИ-Берлин), НУИИ "Илия Петров" - София и галерия "Дебют" представят експозиция от икони и живопис на Станимир..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg