Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Фестивал "Сцена на края на града"

7
Снимка: arcdngo.eu

Драматично-куклен театър "Иван Димов" Хасково организира първия по рода си студентски театрален фестивал "Сцена на края на града". В рамките на една седмица ще се представят студентите от Националната академия за театрално и филмово изкуство, от Нов български университет, от театрален колеж "Любен Гройс", от Пловдивския университет "Паисий Хилендарски" и от Югозападен университет "Неофит Рилски".

Освен представителна част, фестивалът има и семинарен характер с платформата – "Срещи за кариерно ориентиране и развитие в направление сценично изкуство". За пътя към успеха и творческата реализация с бъдещите студенти разговарят лекторите Людмила Стоин от НАТФИЗ "Кръстьо Сарафов", д-р Биляна Дилкова от Югозападен университет "Неофит Рилски", Георги Новаков от театрален колеж "Любен Гройс" и специалният гост от Исландия – Ханес Оли Агустсон, актьор и програмен директор в отдела за сценично изкуство на Исландската академия на изкуствата.

Всички представления в програмата са с вход свободен и се играят на откритата сцена в парк "Ямача" в Хасково, разказва заместник директорката на Драматично-куклен театър "Иван Димов", Хасково – Станислава Николова:

"Идеята на фестивала е на директора на театъра Стелиян Николов, и тя е от доста време, но сега успяхме да осъществим тази идея. Във фестивала са поканени всички учебни висши заведения, които имат клас по актьорско майсторство. Ханес Оли Агустсон представи на учениците от града, които имат интерес към театъра своя път, неговата работа в киното, театъра и телевизията. Разказа как се кандидатства в Исландия и каква е реализацията, оказа се, че и България, и Исландия имат подобни проблеми при реализацията на артисти, така че обменихме опит."

В програмата предстои:
• 24 юни (петък) – Нов български университет – "Жените срещу Дон Жуан" от Ерик-Еманюел Шмит, режисура: Десислава Шпатова, ръководител проект: доц. Снежина Петрова
• 25 юни (събота) – Театрален колеж "Любен Гройс" – "Коварство и любов" по Фридрих Шилер, режисура: Сабина Коен, художествен ръководител: Георги Новаков
• 26 юни (неделя) – "Студио Театър" - младежки център Хасково – "Зад стените на голямата къща" по Петя Дубарова, режисура: Иванка Шекерова

Събитията се провеждат в рамките на проект "Сцена на края на града", с бенефициент Драматично-куклен театър "Иван Димов", финансиран със средства от Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство 2014-2021. Проектът се реализира в партньорство с Алианс за регионално сътрудничество и развитие – България и FRUMLITIR EHF – Исландия.

Снимки – Драматично-куклен театър "Иван Димов", Славян Костов, Община Хасково


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Феникс Върбанов с изложба в галерия "Стубел"

За първи път Феникс Върбанов представя изкуството си в галерия "Стубел". Живеещият в Париж художник определя себе си като космополит и често казва, че е дар от Бога да бъде посредник между три култури. Българската, китайската и френската култура са дълбоко вкоренени в същността на този артист – с родители прочутия Марин Върбанов и майка Сун Хуай Куей...

публикувано на 18.04.24 в 18:00

Або представя втората си книга с разкази

За първата си книга "Поводи за връщане" Або беше написал: "Имал съм късмета да живея на четири континента и да обиколя над 40 държави, преди да стана на 27 години. Живял съм в Пекин, Арекипа, Финикс, Манчестър, Лондон, Самоков, София – в разбъркан ред. Обичам да се запознавам с нови култури, да научавам езиците им и да чета литературата им в оригинал...

публикувано на 18.04.24 в 16:35
Подготовката на българския
павилион във Венеция

60-ото юбилейно издание на Венецианското биенале

На 19 април в 17.00 часа в зала "Тициан" (Sala Tiziano) е официалното откриване на Българския павилион на 60-то юбилейно издание на Венецианското биенале. Най-важният форум за съвременно изкуство в света ще се проведе от 20 април до 24 ноември 2024 г. и ще представи националните проекти на 331 артисти от различни държави. "Чужденци навсякъде" е..

публикувано на 18.04.24 в 16:15

По стъпките на творците в "Кварталът на писателите"

Нов пътеводител ни разхожда из "Кварталът на писателите", за да опознаем някои от най-забележителните ни творци, но и една по-лична София. Той включва подробна информация за 50 обекта, свързани с литературното минало на столицата от периода между Освобождението и края на Втората световна война. Сред тях са десетки домове и временни квартири на известни..

публикувано на 18.04.24 в 11:58

Езикът – граница и безграничност

За границите на грамотността, на превода, на културните търсения през езика – разговор в "Нашият ден" с доц. д-р Ани Бурова , литературен историк, критик, теоретик и специалист по превода, и доц. д-р Дария Карапеткова , преводач, преподавател и теоретик на превода. За доц. Бурова, която преподава чешки език и бохемистика в рамките на..

публикувано на 18.04.24 в 10:44