Започна второто издание на Софийския фестивал на Музикалния театър, което се провежда във Военната академия "Георги Стойков Раковски" на откритата сцена. Събитието беше открито на 24 юни с концертно изпълнение на мюзикъла "Фантомът на операта" от А. Л. Уебър.
Тази година фестивалът има международни участия. Народният театър на Ниш (Сърбия) гостува на 1 юли на сцената на Музикалния театър с мюзикъла "Някои го предпочитат горещо". А на 8 юли ще бъде представен балетният спектакъл "Госпожиците от Авиньон" на Националната опера и балет на Северна Македония. Копродукцията на балет "Арабеск" – Лятна гала също е с международно участие, като в нея се включват хореографите хореографите Аршак Галумян (Германия), Ангелина Гаврилова, Филип Миланов, Мириам Енгел (Израел) и Мила Искренова, разказва Марияна Арсенова, директор на Музикалния театър "Стефан Македонски":
"И тази година фестивалът продължава мисията си да е единствена по рода си културна платформа в столицата в областта на мюзикъла, оперетата и съвременния балет. Това е фестивал на жанра музикален театър. Музикалният театър ще представи една от най-добрите си програми – "Една вечер с хитовете на Бродуей. Към нея има огромен интерес."
Режисьорът Александър Маринкович, който представя мюзикъла "Някои го предпочитат горещо", има специално отношение към жанра мюзикъл и пресъздава тази сценична работа по любимата си филмова комедия.
В програмата на фестивала са включени и два семинара с workshop, водени от утвърдени имена в жанра. Големият театрален режисьор Небойша Брадич (Сърбия) ще представи тенденциите в съвременния мюзикъл на 25 юни (от 14 часа), а най-значимият хореограф на Северна Македония – Олга Панго, ще говори за тенденциите на съвременния танц в класическият балет на 8 юли от 15 до 18 часа.
Балетът "Госпожиците от Авиньон" е вдъхновен от едноименната картина на Пикасо, посветена на неговите музи-куртизанки. Въпреки че е определян като модерен, спектакълът на Олга Панго носи основните елементи на класическия балет.
От българска страна също има богато участие, ще видите – "Вражалец" на Музикално-драматичен театър "Константин Кисимов", Велико Търново (25 юни); "Кой е Големанов" на Държавна опера, Русе; концерта "Картини от Пиацола" (9 юли, Държавна опера - Пловдив); мюзикъла "Брилянтин" (10 юли, Театрално-музикален и продуцентски център – Варна). С концертно изпълнение на мюзикъла "Цигулар на покрива" – една притча за любовта и семейството – на 17 юли от 20 часа в парк "Военна академия" артистите на Музикалния театър ще закрият второто издание на Софийския фестивал на Музикалния театър.
"Два века изкуство в България" е нов цикъл с популярни лекции, който обхваща културните и художествени процеси в страната от началото на XIX век до края на 90-те години на ХХ век. Техен организатор е Петко Желязов, водещ и модератор в платформата "Рацио" и Кристина Тужарова, дългогодишен лектор и основател на инициативата "История на изкуството..
Носталгично дивертименто Люлееше лятото своите тежки камбани. По устните лепнеше сладкият сок на живота. Светът нямаше сенки. В реката се стапяха бавно дори неясните очертания на хоризонта. Аз знаех, че този ден няма да се повтори, но времето беше отключило катинара си и тихия ход на нашата смешна история отмерваха не часове и..
Издателство "Библиотека България" обяви победителите от VI Национален литературен конкурс "Вие пишете, ние четем" . Над двеста автори участваха в тазгодишното издание на конкурса с поезия на тема: "Монолог на хвърления камък". С отзвук от завършилия VI Национален литературен конкурс в "Артефир" гостуват писателите и издатели Симеон Аспарухов и..
"Принцесата на Бухенвалд" е доказателство, че в историята на Втората световна война няма пощадени. Испанската авторка Ана Андреу Бакеро гостува в България, за да представи своя дебютен роман, разказващ печалната история на Мафалда Савойска – сестра на царица Йоанна Българска. "Попаднах на историята на Мафалда изключително случайно",..
Германско-австрийският писател Даниел Келман гостува в България, за да представи най-новия си роман "Светлина и сянка". Книгата излиза в превод на Жанина Драгостинова и разказва историята на австрийския режисьор Георг Вилхем Пабст, който добива слава с няколко големи филма от епохата на немския експресионизъм. Пабст остава спорна фигура и до днес..
След поредния четвърти опит на "Възраждане" да прокара в Народното събрание законопроекта си за регистрация на чуждестранните агенти, а пък ДПС-Ново начало..
В навечерието на освобождаването на поредните трима израелски заложници, според споразумението между Израел и Хамас, разговаряме в "Мрежата" с Димитър..
Преподавателката във Факултета по математика и информатика на Софийския университет коментира идеята на министъра на образованието и науката Красимир..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg