Актрисата Мартина Пенева спечели втора награда за "Най-добра актриса" от международния театрален фестивал на монодрамата – "Моноакт" в Косово. Мартина получи своята награда за ролята си на Наталия в спектакъла "Аз победих" от Ярослава Пулинович, с режисьор Ана Батева, по музиката на Стефан Здравески.
В програмата на фестивала бяха включени представления от Хърватска, Италия, САЩ, Косово и България, а журито е в състав Нина Мазур, украинска театрална критичка, селектор и дългогодишен президент на асоциацията на монодрамите към ЮНЕСКО и ИТИ, Соня Р. Йовановска, директор на международен славянски университет в Р. С. Македония и преподавател по психология и Слобо Марунович – актьор в Народния театър в Черна Гора. Председател и организатор на фестивала е актьора Ментор Зимберай от Косово, неведнъж взел участие на театрални фестивали у нас като Варненско лято, международния фестивал "Под звездите" във Варна, и "Солоакт" в Габрово.
Това е първият моноспектакъл на Мартина, но втората ѝ награда за него. Първата награда за "Аз победих" тя спечели на международния фестивал "Арт Трема Фест" в Сърбия тази година през месец март. Мартина Пенева е от трупата на ДКТ "Константин Величков" Пазарджик. Участва в "Чайка", "Дон Кихот" , "Албена", "Ромео и Жулиета" и "Наблюдателите" с Калин Врачански. В "Аз победих" темата за възпитанието на децата е в основата на представлението:
"В сюжета едно момиче се опитва да изпълни желанията на родителите си и всички техни амбиции. В един момент, тя се изолира от обществото, доста ежедневна тема, нямаме в пиесата осъждане на героинята, хората се дистанцират от нея, емпатират ѝ. Това са два отделни моноспектакъла на Ярослава. Първият е за едно момиче, което е израснало в сиропиталище, момиче, което няма нищо, другата втората част, е момиче, което има всичко, но се оказва, че няма нищо. Режисьорката Ана Батева много добре представя тези теми. Интересното е, че и в Сърбия и Косово, хората разбраха посланието на постановката, въпреки че беше на български и ми казаха толкова мили думи, че съм невероятна актриса, че работя с искреност, това за мен беше безценна обратна връзка."
"Аз победих" е втората част на хитовата пиеса "Мечтата на Наташа" от Ярослава Пулинович. Дебютът на театралната сцена е в Театър София е с представлението "Роня, дъщерята на Разбойника". Мартина участва и в едно независимо представление в София "Вуйчо Ваньо". Мартина е дъщеря на музиканта Атанас Пенев – Наско, фронтмен на Б.Т.Р., и казва, че музиката винаги я е вдъхновявала и е израснала с любов към качествената музика.
Повече чуйте в звуковия файл.
Пламен Антов е писател, пътешественик, литературен теоретик и историк, който следи отблизо процесите в съвременната българска литература. Като писател, той работи в различни жанрове – проза, поезия, пътеписи. Новият му сборник с разкази се нарича "Нагоре по реката назад " . В рецензията си за книгата Антония Апостолова я определя така:..
"Писма до… Документален разказ за едно все още неразкрито престъпление" със сценарист и режисьор Николай Поляков ще се играе на сцената на галерия "Прегърни ме" в петък (21 февруари) и на следващия ден в събота (22 февруари) от 19 ч. Такъв е форматът на проекта "Осем театрални етюда", който се реализира с подкрепата на Национален фонд "Култура". В..
Румен Денев представя тази вечер (20 февруари) романа си "Бреговете на Бохемия" в клуб "Писмена", НБКМ. Редакторът на книгата Деян Енев определя книгата като шпионски роман, макар тя да се движи по-скоро формално по правилата на жанра, тъй като историческите събития и герои, свързани с сюжета, са съвсем реални, дори са с истинските си имена, като..
Изложбата "Академията в Княжество и Царство България", с куратор Милена Балчева-Божкова, представя ранната история на Художествената академия, изтъквайки ролята на българските владетели в нея. Тази роля - може би по инерция - дълго оставаше в сянка, затъмнена от приноса на общественици, художници и първи преподаватели в Рисувалното училище. И тях ги..
Kicked a building lately?* ("Архитектурна критика след дигиталната революция") се нарича книгата на доц. д-р арх. Анета Василева, събрала текстове писани за различни издания, включително и за блога на WhATA асоциацията. Заглавието е цитат – така се нарича и книгата на Ада Луис Хъстабъл, една от най-влиятелните архитектурни критички на 20в. В Книгата..
Видеопоредицата "Сградите разказват" е нова инициатива на Регионалния исторически музей - София. Археолозите Йордана Николова и Валентин Витанов, които..
Националният център за обществено здраве и анализи изнесе статистически данни, според които над 30% от децата между подрастващите са правили опит да..
"Небе, голямо колкото земята. С перо и четка за Добруджа" – така е озаглавена антологията, която наскоро излезе от печат и предстои да бъде представена..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg