Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Антони Герасимов

На Изток или на Запад?

Антони Герасимов
Снимка: Facebook/ Антони Герасимов

Една и съща тема ли е войната в Украйна и политическата война в България? В края на един особено важен месец политическият анализатор от фондация "Стража" Антони Герасимов прави своя анализ на събитията.

"При толкова интензивни международни отношения е неизбежно те да влязат мощно във вътрешната политика на една държава като нашата, особено когато тя се намира толкова близо до линията на съприкосновение между вече оформили се два полюса в глобалната система. Тъй като България се намира традиционно в изконната сфера на влияние на Русия още от 18-и век, е неизбежно тази тема да започне малко по малко да доминира вътрешната политика, особено когато става въпрос за ценностни различия и фундаментите на някои партии и тяхната геополитическа ориентация.

За съжаление, това, което наблюдаваме в българския политически живот, е едно многоспектърно поведение. В момента имаме една особена ситуация, в която успоредно съществува тази борба между Изтока и Запада (прозапад и произток). Има вече една подготовка за избори, които трябва да обслужват все пак електорални интереси. Именно поради тази причина става много трудно да се отдели кое поведение спада в категорията борба между Изток и Запад и тези вътрешнопартийни и вътрешнополитически боричкания, присъщи за по-спокойни периоди от историята. 

Заради войната политическата ни система е изключително фрагментирана и турбулентна. Много е трудно да се говори за истинските намерения на партиите за бъдещето на Европа. Например ГЕРБ по време на своя мандат с тяхната активна помощ се построи този Южно-турско-балкански поток, което се оказа всъщност силен инструмент за натиск върху Източна Европа от страна на Русия. И ГЕРБ, които се опитват да се легитимират отново като проевропейски стълб, който ще противостои на БСП. Много е трудно да се определи в каква посока вървят партиите – искрени или не.

Отменянето на ветото над Северна Македония е голям пробив от страна на българската дипломация. Тук имаше доста сложна конфигурация, докато се стигне това решение от страна на ПП, ДП, ГЕРБ и ДПС. Това беше глътка свеж въздух за страната ни."

Чуйте повече от звуковия файл.


По публикацията работи: Милена Очипалска

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Лилия Старева и водещият на предаването - Божидар Александров.

"Морски приказки" за мечтатели и откриватели. И как водата може да е суха?

Лилия Старева, известен писател и фолклорист, представя своята нова книга "Морски приказки". Тази книга, насочена към малките читатели и техните родители, ни потапя в един магичен свят, където морето и неговите обитатели оживяват в приказки, изпълнени с фантазия и мъдрост. "Морски приказки" е първата книга на Старева, съставена от авторски..

обновено на 26.07.24 в 13:46
Проф. Таня Йосифова (вдясно) и Анелия Торошанова

Медиацията като извънсъдебно решаване на спорове – след решението на Конституционния съд

За медиацията като способ за извънсъдебно решаване на спорове.  Проф. Таня Йосифова – председател на Арбитражния съд при Българска стопанска камара, експерт по гражданско и търговско право, дългогодишен консултант на предаването, коментира темата в "Законът и Темида": "Медиацията е един от способите, чрез които може по доброволен път да се реше един..

публикувано на 26.07.24 в 12:35

Академия за учители в български неделни училища. Какво ще научат преподавателите?

Академия за учители в български неделни училища се провежда в София. Домакин на инициативата е Френската езикова гимназия "Алфонс дьо Ламартин" в София, разположена на бул. "Патриарх Евтимий" No 35. За първи път учителите ще имат възможност в рамките на една цяла учебна година да получат интензивна и продължителна експертна подкрепа, съобразена..

обновено на 26.07.24 в 12:13
Рибарят Тотко Ропотамски

Легендарният рибар Тотко Ропотамски и вдъхновението на Ченгене скеле

Много от нас са чували и посещавали рибарското селище Ченгене скеле до Бургас – едно живописно място, което привлича със своето очарование и автентичност. Наскоро, екипът на "Нашият ден" имаше възможността да посети Ченгене скеле на лодка, в компанията на човек, който е цяла легенда на Южното Черноморие – Тотко Ропотамски, известен и като..

обновено на 26.07.24 в 10:08

Израел, когато войната я нямаше

Антон Митов е директор на Архивния фонд на БНР и дългогодишен колега в програма "Христо Ботев". Автор и водещ на предаването "Антон Митов представя". Преди 23 години той за първи път излиза в западноевропейска страна. Поводът – да посети Израел, с цел обучение, с полет през Нидерландия. "Израел е първата "западна" страна, която посетих...

публикувано на 26.07.24 в 08:10