“Това, което знаем със сигурност, е, че е по-добре да се сформира правителство сега, с този мандат, отколкото да се отиде веднага на избори, да се мине през целия цикъл, който обезкуражи хората през миналата година“, казва в “Нашият ден“ политологът Явор Сидеров и допълва:
“Това, че ще има фрагментиран парламент, е безспорно. Виждам и по какъв начин без партийно строителство и сериозна работа по места, без разбирането на това, че партиите са в основата на парламентарната демокрация, работи. Без това разбиране няма как да се получи нещо друго, освен фрагментиран парламент.“
Според него сигурно присъстващите партии – ПП, ГЕРБ, ДПС – не желаят избори:
“Не мога да си представя как и ИТН биха пожелали избори. Не мога да си представя за кого биха били нужни сега изборите. От всяка гледна точка съставянето на правителство с този мандат би било по-доброто.“
“Виждаме, че държавата се тресе от най-различни кризи. От такива от най-брутално естество, като тази с катастрофата от онзи ден, до текущите кризи. По-добре би било сега да се осъществи това правителство – дали ПП ще успеят да се задържат по-дълго на власт, да съберат подкрепа в рамките на този парламент, вече ми е много трудно да прогнозирам“, посочва още той.
“Не очаквам някакви страхотни изненади по отношение на личен състав на проектокабинета. Няма безкрайно число хора в България, които могат да вземат тези позиции, да свършат работата добре и да не направят глупости. Не очаквам някакви драматични новини по отношение на личния състав на кабинета. Иска се хората, които ще влязат в този кабинет, при условие че мине, да работят със съзнанието, че в условията на фрагментирани парламенти те са там за кратко, за да свършат конкретна работа“, казва Сидеров.
Той посочва още, че кабинетът на Петков е бил спънат от прангите на една коалиция:
“Която не беше просто коалиция от типа “орел, рак и щука“, но добавете и още едно произволно животно, несъвместимо с другите три. Беше спънат от едно мнозинство, сформирано по безобразен начин.“
Бъдещият кабинет
“Това, което трябва бъдещият кабинет да се стреми да направи, е да сформира, ако успее да сформира, мнозинство, на базата на конкретни задачи. Очевидно то няма да бъде идеологическо мнозинство, очевидно ще бъде консолидирано около по-конкретни задачи. Ако това се случи, нещата ще бъдат свършени“, коментира политологът.
Чуйте разговора в звуковия файл.
На 17 април Иво Инджев ще представи новата си книга "Остродумия". И макар да беше поканен в "Мрежата", като добър познавач и анализатор на конфликтите в Близкия изток, нямаше как да не поговорим за него самия, като за остродумец, и за това какво съдържа новата му книга: " Това е представителна изва д ка от 10 000 лични публикации в личния ми..
Село Меляне е на брега на река Огоста, в непосредствена близост до Лопушанския манастир. То е и родното място на художника и дърворезбар Чавдар Антов, който създава в сградата на училището Център за изкуство, занаяти и етнография "Училището". В миналото село Меляне е известно с производството на бъчви, а днес посетителите му търсят да се..
Тържественият вход на Господ Иисус Христос в Йерусалим е един от най-обичаните и почитани празници в християнския календар, който се празнува с различни обичаи и традиции в различните християнски деноминации. Какви ще научим днес, но при всички тях празникът е време за радост и размисъл, свързано с последните дни от земния живот на Иисус Христос..
Всеки гражданин, чиято личност е накърнена чрез статия в електронно издание, съдържаща отправени към него обиди и клевети, има право наред с иск за присъждане на парично обезщетение за неимуществени вреди, да поиска премахването ѝ от собственика на електронното издание. Изданието "Дефакто" цитира решението на ВКС по касационна жалба на съдия..
Село Писарово се намира в община Искър, плевенска област и в него живеят над 800 човека. Селото е с дълга история, обявено е за населено място преди повече от 450 години. Тогава името му било Пецин ров, след това Пецерово, а по-късно след освобождението – Писарово. Църквата в селото носи името на св. Параскева. По предания на жителите през..
Как да отразяваме човешки трагедии и смърт, коментира в рубриката "Въпреки мрежата" в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" доц. Жана Попова ,..
Книгата "Славянски свят. Фрайбургски лекции 1923/1924 г." с лекции на Иван Шишманов (1862-1928) излезе скоро на български език, след като в Германия се..
В епизод 586 "Трамвай по желание" представя на своята публика прочутия в САЩ и по света български художник Рос Росин. Конкретен повод за вниманието към..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg