Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Николай Коев:

ВМРО-ДПМНЕ може да бламира работата на парламента и да се стигне до предсрочни парламентарни избори

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Македонският парламент прекрати дебатите за френското предложение за започване на преговори за членство на Република Северна Македония в ЕС. Вчера, малко след 19.00 часа българско време, председателят на парламента Талат Джафери съобщи, че дебатите ще продължат днес в 12.00 часа българско време.

"Не съществува възможност за сближаване на съвсем различните позиции на ВМРО-ДПМНЕ и социалдемократите, от друга страна, заедно с техните коалиционни партньори от албанския политически сектор. Би могло с големи усилия да се очаква частично някакво съгласие. Но да се приеме с 2/3 с гласове в парламента искането за включването на хората с българско самосъзнание в преамбюла на македонската конституция е абсолютно нереалистично", коментира в "Нашият ден" журналистът-балканист Николай Коев, бивш кореспондент на БТА в Скопие.

Експертът изказа надежда, че предложението на френския президент Макрон, което се дебатира в детайли, би могло да мине с гласовете на мнозинството.

В македонския парламент разликата между управляващите социалдемократи в коалиция с трите албански партии и опозицията е козметична. Според Николай Коев ВМРО-ДПМНЕ може да бламира работата на парламента и да се стигне до предсрочни парламентарни избори.

Антибългарската риторика е най-деликатният въпрос. "Ние имахме и своята въздържаност. Представихме своите категорични искания, които бяха основани на преобладаващия консенсус в българското общество. С една доза толерантност, с желание за разговори, но не срещнахме адекватна реакция от Скопие", припомня журналистът.

"Дори и да се приеме някакво решение в полза на френското предложение и да се вдигне ветото, в ЕС се чуват все по-отчетливи гласове за промяна на приемане на решенията не с пълно мнозинство, а с обикновено мнозинство, което ще ограничи нашите възможности за спиране на процеса. Нарушава се инструментариумът, който би могъл да се приложи за справедливо решаване“, казва Николай Коев.

Целия коментар можете да чуете в звуковия файл.
Снимки – ЕПА/БГНЕС
По публикацията работи: Наталия Маева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Христо Хинков

Какво научихме от Covid-19 и готови ли сме за бъдеща здравна криза?

През настоящата година българското здравеопазване се изправя пред редица важни предизвикателства и приоритети. Проф. Христо Хинков, бивш министър на здравеопазването, направи обобщение на ключовите моменти в ефира на Lege Atris , акцентирайки върху отчетените и пропуснатите теми в здравната политика за периода април–декември 2024 г. Един..

обновено на 09.01.25 в 10:28

Късно ли е за ваксинация, или как да се подготвим за грипа?

С наближаването на пика на грипната вълна в края на януари, все повече пациенти се обръщат към личните си лекари със симптоми на респираторни заболявания. Според д-р Гергана Николова, ситуацията в кабинета ѝ е показателна за сезона – наблюдава се увеличение на пациенти с оплаквания като висока температура, кашлица и главоболие. "Типично за този период..

публикувано на 08.01.25 в 14:02

Етика и професионализъм в акушерството: Урок от "Майчин дом"

Бабинден или т.нар. бабуване е традиция, свързана с почитането на възрастните жени, които са помагали при раждания в миналото. Тази обичана практика е дълбоко вкоренена в българската народна култура. За нея разказва Милка Петрова в запис от 4 януари 1990 г., съхранен в Златния фонд на БНР. Слушайте! 

обновено на 08.01.25 в 14:00

Дисертация разглежда ролята на дулите в родилната грижа

В рубриката "Времето на редактора" на Бабинден, разговаряхме с Надежда Янкова , докторант в Пловдивския университет "Паисий Хилендарски". Нейният дисертационен труд е фокусиран върху дулите – професионалистки, които подкрепят жените по време на раждане. В ефира на "Нашият ден" тя разказа за изследването си, което разглежда трансформацията на..

обновено на 08.01.25 в 13:21

20 години грижа и подкрепа: Историята на Движението на българските майки

В началото на новата година Росица Петрова от Движението на българските майки споделя в ефира на „Нашият ден“ размисли за бъдещето, което ни е необходимо, и за уроците, извлечени през последните две десетилетия. Движението, създадено преди 20 години, продължава да е пример за обединение, грижа и отдаденост. "Искам да благодаря на всички..

обновено на 08.01.25 в 12:57