Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Фон дер Лайен говори пред Собранието в Скопие: Македонският език и идентичност се признават от ЕС

Изказването беше направено на фона на протест, опозиционните депутати носят надписи "Не!"

| обновено на 14.07.22 в 17:08
Председателят на ЕК Урсула фон дер Лайен се обръща към членовете на парламента в Скопие. Най-голямата опозиционна партия ВМРО-ДПМНЕ води протест срещу т.нар. френско предложение, 14 юли 2022 г.
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Северна Македония трябва да направи крачка напред към Европейския съюз, каза председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен пред македонския парламент преди заседанието, на което депутатите обсъждат т. нар. френско предложение за началото на европреговори.

Фон дер Лайен завърши обръщението си към македонските депутати с цитат от покойния президент Борис Трайковски:

"Направете правилното нещо за мира и просперитета на Северна Македония, която скоро ще стане членка на Европейския съюз. Бъдещето на вашата страна е в Европейския съюз, а Европа не е цялостна без Северна Македония. Благодаря", заяви Фон дер Лайен в превод на официалния език в РСМ.

Тя подчерта, че македонският език и македонската идентичност се признават от Европейския съюз.

Преговорите за членство на Северна Македония в ЕС могат да започнат още идната седмица, ако страната реши да подкрепи френското предложение. Междуправителствената конференция може да започне до няколко дни. Това каза още пред Собранието в Скопие председателят на Европейската комисия. Думите ѝ, че интерпретацията на историята не е част от преговорния процес, бяха посрещнати с ръкопляскания.

Очакванията са, че предложението ще събере мнозинство - 70 депутатски гласа в 120-местния парламент.

Докато Урсула фон дер Лайен отправяше своето послание от трибуната на Собранието, депутатите от опозицията стояха с плакати и фланелки с надпис "НЕ!".

Имаше и плакати с надписи "Народни предатели", а депутат от левицата дори беше оставил на трибуната пред председателя на ЕК лист с надпис „НЕ!“. В пленарната зала на Собранието от страната на опозицията не само не ръкопляскаха на Фон дер Лайен, а дори се чу освиркване. 

Отвън пред парламента протестиращи срещу френското предложение се бяха събрали още от обедните часове и изслушаха с възгласи и освирквания изказването на председателя на Европейската комисия. 

Демонстрантите пред парламента оставяха отпечатъци с червена боя по улицата. Част от тях успяха да влязат на тревните площи между металните ограждения и полицейския кордон, съобщават медиите в Скопие. Двама души бяха арестувани, след като замерваха сградата на Собранието с яйца. Към парламента летяха също камъни и тоалетна хартия. Центърът на града от сутринта е под засилена полицейска охрана и е затворен за автомобили.

Минути след началото на заседанието на парламента в Скопие за обсъждането на предложението за преговорна рамка с ЕС беше дадена едночасова почивка. Искането за прекъсването беше на депутата от ВМРО-ДПМНЕ Дафина Стояновска.

Преди това тя демонстративно скъса предложението за преговорна рамка и обяви, че иска едночасово прекъсване, "за да размислят и да върнат този документ, където му е мястото - в правителството“.

"Всичко е в ръцете на македонските политици, на тяхната отговорност", коментира пред БНР Атанас Величков, главен редактор на македонското електронно издание "Трибуна".

По думите му СДСМ сега показва, че е проевропейската партия в РСМ и според него това ще бъде оценено от Брюксел:

"Няма да има голям катаклизъм, ако дойдат избори - извънредни или през 2024 г., когато са по график - тогава СДСМ ще има цялата подкрепа на западните партньори на Северна Македония". 

Коментарът на Атанас Величков в предаването "12+4" можете да чуете от звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Джо Байдън

Байдън заяви, че оттеглянето му е в интерес на партията и страната

Президентът Джо Байдън обяви, че се оттегля от кандидат-президентската надпревара за нов мандат в Белия дом и даде подкрепата си за вицепрезидента Камала Харис, за негов потенциален наследник в надпреварата.  В писмено обръщение към нацията президентът Байдън заяви: „Да бъда ваш президент беше най-голямата чест в живота ми. Въпреки че имах..

публикувано на 22.07.24 в 00:33
Секвоите в село Богослов, наричани

До прочутите секвои над кюстендилското с. Богослов ще се стига само пеша

Със знаци и следене с дрон е забранено придвижването с коли до известните 120-годишни секвои, обявени за забележителност и попаднали класацията "Дърво на Европа" над кюстендилското планинско село Богослов.  Мястото е много посещавано, наблизо е и бившата резиденция на Тодор Живков "Ючбунар", която вече е частна собственост.  По единствения..

публикувано на 21.07.24 в 21:28
Американският президент Джо Байдън и вицепрезидентката Камала Харис.

Джо Байдън обяви, че се отказва да се бори за втори мандат на изборите през ноември

Президентът на Съединените щати Джо Байдън обяви, че се отказва от намерението да се бори за втори мандат на изборите през ноември.  Той също така се обяви в подкрепа на своя заместник Камала Харис и призова демократите да се обединят около нейната кандидатура на предстоящата конференция на Демократическата партия и на самите избори на 5 ноември...

публикувано на 21.07.24 в 20:59

"Босилеград в цветове - 2024" събра художници от България, Северна Македония и Сърбия

В Босилеград завърши четвъртото издание на международния пленер "Босилеград в цветове - 2024" с участието на художници от България, Северна Македония и Сърбия. Специален гост беше консулът на България в Ниш Петър Данов. Участваха и двама преподаватели от Софийския университет "Климент Охридски", както и представители на студентското читалище..

публикувано на 21.07.24 в 20:58
Илхам Алиев

Преди подписване на мирен договор Баку настоява Ереван да промени конституцията си

Азербайджан настоява Армения да промени конституцията си преди да бъде подписан мирен договор между двете държави, съобщава руското издание "Комерсант". Двете страни, бивши съветски републики, са в конфликт още от разпадането на Съветския съюз преди повече от 30 години. Преговорите за уреждане на отношенията се активизираха в края на миналата..

публикувано на 21.07.24 в 20:41
Николай Денков

Денков: ГЕРБ сбъркаха подхода при първия мандат, че не извадиха първо приоритетите

ГЕРБ сбъркаха подхода при първия мандат с това, че не извадиха първо приоритетите, каза пред Нова телевизия Николай Денков, председател на парламентарната група на "Продължаваме промяната - Демократична България".  Президентът връчва мандата на ПП-ДБ в 11 часа в понеделник Денков допълни, че се надява да не се отиде на нови избори, но не..

публикувано на 21.07.24 в 20:22
Палестинците скърбят за роднините си, убити при израелската бомбардировка на ивицата Газа в болница в Дейр ал Балах, 21 юли 2024 г.

Израелската авиация нанесе удари по Йемен, Ливан и Газа, "Хизбула" използва РСЗО

Групировката "Хизбула" е отвърнала на последните израелски бомбардировки в Ливан, като нейни бойци са обстреляли позиции на израелската армия южно от границата с реактивни системи за залпов огън, съобщава АФП. Според групировката при вчерашната израелска бомбардировка в град Адлун са били ранени шестима местни жители. Израелските военни обявиха,..

публикувано на 21.07.24 в 20:12