Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Михаил Неделчев чества своята 80-годишнина

С конференция в Нов български университет и честване в Американския център на Столична библиотека беше отбелязана 80-годишнината на проф. Михаил Неделчев. Литературен вестник посвети цял брой на юбилея. 

Ето какво пише Галин Тиханов: "През 80-те години, когато следвах в Софийския университет, Александър Кьосев ни препоръча книгата на Михаил Неделчев "Социални стилове, критически сюжети“. В България сводът на високата теория по това време включваше различни парадигми; четейки Михаил Неделчев, разбирах, че нито една от тях не присъства в книгата му в чист вид. Имаше нещо от руския формализъм, от Барт, но те бяха омекотени, почеркът беше наклонен към идеята за личността на автора, която ставаше съсредоточие на идеологически промени и културни фантазии. Оттогава насам чета с удоволствие текстовете на Михаил Неделчев. Радвам се на находките му и се уча от неговата енергия, гражданска и литературоведска. През последните петнадесетина години той стана естествена спойка между няколко поколения литературоведи в България – рядка заслуга, която му отрежда особено място. Може би затова дори и най-младите често го наричат "бате Мишо", една по-фамилиарна препратка към тази патриаршеска роля. Поздрави от сърце за юбиляра и за много години!“

Да поздравят проф. Неделчев в Американския център бяха дошли много хора, прочетоха се поздравителни адреси, свири проф. Анатоли Кръстев, а също и Петър Чухов и Иван Христов, а проф. Пламен Дойнов описа цели 12 общности, в които е пребивавал и пребивава със своя неизтощим плам проф. Неделчев – от миналото, та до днес. 

В своя текст в юбилейния брой на "Литературен вестник“ Пламен Дойнов с право отбелязва: "В какъвто и образ да ни се привижда Михаил Неделчев, едно от най-отличаващите го неща е начинът, по който го проявява. Почти винаги – в акция. Дали ще играе ролята на литератор, историк, говорещ критик, литературен изследовател, политик, редактор, преподавател или просто свободен гражданин, Михаил Неделчев има нужда от пространство, в което да разгърне действие, да се про-яви, да извърши нещо със словото. Обича да казва: Предлагам да направим акция... Или: Вчера проведохме една акция, която... Или: Ще извършим акция...“

Честването на 80-годишнината на проф. Неделчев се превърна също в такава акция. 

Чуйте репортаж с участието на Пламен Дойнов, Йордан Ефтимов и самия рожденик.


Снимки – НБУ

По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
проф. Иван Газдов

Добрата вибрация

На Ивановден столичната галерия "Арте" се оказа тясна, защото имаше толкова много гости, с които художникът проф. Иван Газдов беше решил да сподели своя имен ден с една изложба.  Изложбата се казва "Добра вибрация" и включва графики и скулптура. За първи път Иван Газдов, който работи основно в областта на графиката, плаката, илюстрацията карикатурата, и..

публикувано на 10.01.25 в 14:57

Предпремиерна среща с младата румънска поезия в антология

Предстои издаването на "Антология на съвременната румънска поезия" у нас. Подготвя се от преводачката Лора Ненковска и издател Георги Гаврилов. Съставител на сборника е румънският поет Клаудиу Комартин, който вече е добре познат у нас – бил е на фестивала "София: Поетики", представял е списанието "Поезис Интернационал", на което е главен..

публикувано на 10.01.25 в 12:45
Димитър Димитров и учителят Димитър Драгнев

Българин триумфира на Цицероновия конкурс: Как латинският го отведе в Оксфорд

Разговорът с Димитър Димитров , лауреат на престижния Цицеронов конкурс по латински език в Европа , и неговия учител Димитър Драгнев , преподавател във Френската гимназия "Алфонс дьо Ламартин" в София, разкрива вдъхновяващата история зад успеха на младия ученик, който си осигури място в Оксфорд . Димитър Димитров, едва на 19 години, споделя в..

публикувано на 10.01.25 в 09:52

Как Пловдив утвърди мястото си сред културните дестинации в Европа?

2025 година обещава да бъде знакова за културния живот на Пловдив, според Виктор Янков , експерт "Събития и проекти" във фондация "Пловдив 2019". Градът продължава да се утвърждава като важен културен център на Балканите и в Европа, благодарение на богатата си програма и успешно реализираните събития. Една от позитивните новини, с които градът..

обновено на 10.01.25 в 09:50

Девет българи сред стоте най-добри хайку поети в Европа

В новогодишните празнични дни излезе класацията на 100-те най-креативни автори на хайку в Европа. В тазгодишния списък присъстват имената на деветима българи, което е своеобразен рекорд. Стоянка Боянова, Радостина Драгостинова, Людмила Христова, Надежда Костадинова, Цанка Шишкова, Мая Данева, Илияна Стоянова, Минко Танев и Владислав Христов са..

публикувано на 10.01.25 в 09:05