С конференция в Нов български университет и честване в Американския център на Столична библиотека беше отбелязана 80-годишнината на проф. Михаил Неделчев. Литературен вестник посвети цял брой на юбилея.
Ето какво пише Галин Тиханов: "През 80-те години, когато следвах в Софийския университет, Александър Кьосев ни препоръча книгата на Михаил Неделчев "Социални стилове, критически сюжети“. В България сводът на високата теория по това време включваше различни парадигми; четейки Михаил Неделчев, разбирах, че нито една от тях не присъства в книгата му в чист вид. Имаше нещо от руския формализъм, от Барт, но те бяха омекотени, почеркът беше наклонен към идеята за личността на автора, която ставаше съсредоточие на идеологически промени и културни фантазии. Оттогава насам чета с удоволствие текстовете на Михаил Неделчев. Радвам се на находките му и се уча от неговата енергия, гражданска и литературоведска. През последните петнадесетина години той стана естествена спойка между няколко поколения литературоведи в България – рядка заслуга, която му отрежда особено място. Може би затова дори и най-младите често го наричат "бате Мишо", една по-фамилиарна препратка към тази патриаршеска роля. Поздрави от сърце за юбиляра и за много години!“
Да поздравят проф. Неделчев в Американския център бяха дошли много хора, прочетоха се поздравителни адреси, свири проф. Анатоли Кръстев, а също и Петър Чухов и Иван Христов, а проф. Пламен Дойнов описа цели 12 общности, в които е пребивавал и пребивава със своя неизтощим плам проф. Неделчев – от миналото, та до днес.
В своя текст в юбилейния брой на "Литературен вестник“ Пламен Дойнов с право отбелязва: "В какъвто и образ да ни се привижда Михаил Неделчев, едно от най-отличаващите го неща е начинът, по който го проявява. Почти винаги – в акция. Дали ще играе ролята на литератор, историк, говорещ критик, литературен изследовател, политик, редактор, преподавател или просто свободен гражданин, Михаил Неделчев има нужда от пространство, в което да разгърне действие, да се про-яви, да извърши нещо със словото. Обича да казва: Предлагам да направим акция... Или: Вчера проведохме една акция, която... Или: Ще извършим акция...“
Честването на 80-годишнината на проф. Неделчев се превърна също в такава акция.
Чуйте репортаж с участието на Пламен Дойнов, Йордан Ефтимов и самия рожденик.
Снимки – НБУ
Можем да наречем тази изложба и юбилейна за навършилия през 2024 г. 70 години Димитър Рашков. Основният и непоказван досега цикъл в нея е именно "Зодиакът", който е продължение на темите, занимаващи скулптора през целият му път. Сред тях са: Трифон Зарезан (Опиянението на боговете); Еротикон (Изящните дебелани); Адам и Ева след изгонването от Рая;..
2000 художници, фотографи, архитекти, скулптори и гравьори от цял свят ще представят най-новите си произведения. Събитието се провежда под стъкления купол на "Гран Пале" във френската столица. Панаирът за съвременно изкуство "Арт Капитал" се открива с грандиозно шоу и дефиле на бижутери, които представят най-новата си продукция. В рамките на трите..
Драматичният театър "Стоян Бъчваров" във Варна обяви създаването на нов театрален фестивал в морската столица. Първото издание на Черноморския театрален фестивал ще се проведе от 24 до 28 септември 2025 година. Идеята на организаторите е да предложат в ранната есен едно голямо културно събитие на варненци и на гостите на града и така да се удължи..
Видеопоредицата "Сградите разказват" е нова инициатива на Регионалния исторически музей - София. Археолозите Йордана Николова и Валентин Витанов, които създават епизодите, разкриват събития и истории, свързани с построяването, архитектите и обитателите на ценните сгради в Стара София. "Идеята за поредицата се роди на базата на две беседи, които..
Представлението "Не се обличай за вечеря" по пиесата на Марк Каполети "Пижама за шестима" е първият опит на режисьорката Максима Боева за ситком. Заедно със сценографа на представлението Киряна Аврониева те се впускат още повече в експеримент със сценичното пространство, като бягат от класическия модел на жанра, който е белязан от "диван по..
Ненадейно напусна земния свят, докато другите празнуваха Свети Валентин, а той подготвяше поредното си “отечествено” турне. Беше го замислил с млади..
Глобалната среща за изкуствения интелект в Париж постави нови въпроси и предизвикателства пред света. Технологичните гиганти очертаха бъдещето на тази..
"Нирвана" от Константин Илиев е първата премиера на Великотърновския театър "Константин Кисимов" за 2025 година. Постановката по пиесата на големия..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg