Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Музеите и културното наследство

Д–р Кирил Алексиев, проф. Иван Илчев и Иван Стоянов
Снимка: Божидар Любенов

Една ползотворна среща в ефира насочи вниманието на слушателите към ролята и значението на българското културното наследство в днешния ни ден. Свои впечатления и възгледи споделиха професор Иван Илчев, член-кореспондент на Българската академия на науките и ръководител на проекта Център за върхови постижения "Наследство БГ", както и доктор Кирил Алексиев, директор на Регионалния исторически музей в град Благоевград, и Иван Стоянов – уредник в музея.

Според доктор Алексиев са важни проявите, които носят своята актуалност, като организираните от РИМ-Благоевград "Училища за юнаци", в които доста успешно, както сподели той, се полагат грижи и се осъществяват събития, полезни за възпитанието на подрастващото поколение.

Професор Илчев акцентира върху важни моменти от дейността на музеите: "Това, което за мен е изключително важно, е да направим историята интересна. Историята е много интересна, но подавана сухо, ограничавана от рамки – не е толкова интересна. Основният проблем за мен, на огромното мнозинство от българските музеи, е остарялата като философия експозиционна концепция."

Тази среща даде възможност разговорът да се насочи и към въпроси, свързани с отговорността на музеите и тяхната мисия за опазването и популяризирането на културното наследство. Гостите споделиха и някои свои виждания за проблеми, а също и за предстоящи инициативи по проекта "Наследство БГ", които биха улеснили дейността на много от музеите у нас.


По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Пророчески роман на Пол Линч

Сравняват го с Кормак Макарти и Уилям Фокнър, а защо не и с Оруел. "Пророческа песен" е петият му роман, за който през 2023 г. получава наградата "Букър". "Вашингтон поуст" го нарича "пророчески шедьовър", а "Телегрф" – "ирландският "1984". Има няколко международни награди. Според критиката "Пророческа песен" показва "опустошителна визия за страна..

публикувано на 17.11.24 в 12:45

Людмила Филипова с нов роман за началото на българския род

Кой е родоначалникът на българите и какъв е нашият произход? В най-новия си роман Людмила Филипова се връща хилядолетия назад, за да разкрие откъде тръгват корените ни. " Авитохол и небесният народ" се базира на непознати досега източници, за да разкаже за един недостатъчно изследван от специалистите период от историята, който е колкото..

публикувано на 17.11.24 в 08:40

Двуезична антология на хайку с българско участие

В края на ноември в Конуей хол в Лондон ще бъде премиерата на двуезичния сборник на английски и български Shining Wind / "Сияен вятър". Събитието ще е част от зимното събиране на Британското хайку общество. В книгата могат да се прочетат автори от САЩ, Австралия, Португалия, България, Великобритания, Индия, Ирландия, Испания, Италия, Канада,..

публикувано на 16.11.24 в 09:35

"Формата на нещата" гостува на софийска сцена

Следващата седмица Драматичният театър "Стоян Бъчваров" във Варна гостува в София в Малък градски театър "Зад канала" с постановката "Формата на нещата". Пиесата е едно от открояващите се заглавия в съвременната англоезична драматургия, което привлича внимание още с първата постановка в Лондон през 2001. Тя разказва за студентка по скулптура,..

публикувано на 16.11.24 в 08:35

Биографична книга за Краля на динамита и неговата необикновена съдба

Всяка година се раздават Нобеловите награди, но малко хора знаят коя е личността зад тези награди. Книгата "Нобел. Загадъчният Алфред. Неговият свят и неговите награди" на шведската журналистка Ингрид Карлберг дава отговор на този въпрос в над 600 страници. Карлберг е разследващ журналист, преди да се насочи към писането на биографии, затова..

публикувано на 15.11.24 в 15:51