Минералните бани в България, след няколко десетилетия на постепенно заглъхващи функции, днес отново са обект на обществени дебати, но и на конкуриращи се интереси. Голяма част от банските постройки – недвижими културни ценности – са в аварийно състояние, други са обект на драстични трансформации, чрез които губят функциите си, а трети и съвсем малка част, се възстановяват с минимални ресурси, които не гарантират успешната им работа в дългосрочен план. Междувременно водите на минералните извори стават все по-малко достъпни поради отстъпени права за експлоатацията им за периоди, често надвишаващи две десетилетия.
Тези процеси се приписват на продължителния Преход, на несигурната политическа и икономическа обстановка в страната, на ограничените средства, с които разполагат общините, на променящи се социални нагласи към обществените бани. Възможни ли са инициативи за опазване в подобни условия и как успяват да развият дейността си активистите в други страни?
Herculane Project стартира през 2017 година по инициатива на няколко студенти по архитектура с две основни цели – възстановяването на емблематичната баня "Нептун“ и оживяването на историческия център на балнеокурорта Бъйле Херкулане, намиращ се в Югозападна Румъния.
В работата си през изминалите пет години колективът разгръща мащабна кампания за популяризирането на културното наследство на балнеокурорта, набира средства за укрепването на баня "Нептун“, организира летни архитектурни училища за опазване на недвижими културни ценности, ангажира жителите на града и техните посетители в редица събития. През 2022 г. сградата на баня "Нептун" влиза в списъка на седемте най-застрашени обекта на културното наследство в Европа – инициатива, стартирана през 2013 г. от Europa Nostra, заедно с Института на Европейската инвестиционна банка и Съвета на Европейската банка за развитие.
Следващата цел на Herculane Project е провеждането на архитектурен конкурс, който да гарантира приноса на най-добрите специалисти във възстановяването на построената в края на 19-и век баня "Нептун“.
Оана Кирила – движеща сила зад Herculane project и основател на неправителствената организация Locus Association, която цели да популяризира културното, архитектурно, урбанистично и природно наследство на Румъния, разказва повече в "Аларма":
Чуйте звуковия файл.
Снимка – © Martin Neagoe, 2019
С впечатляваща изложба музеят "Дом на хумора и сатирата" в Габрово отбелязва 120-годишнината от рождението на художника Стоян Венев – един от класиците на българското изобразително изкуство. Експозицията включва над 200 живописни платна, карикатури, сатирични рисунки, етюди и акварели, както и прожекция на четири документални филма за личността..
"Цяло лято чаках участието си на Solar Summer. Това бяха най-добрите 6 часа в моя живот. Сега мога да умра като щастлив човек" , така сподели с хилядите си фенове в "Туитър" големият Фед ле Гранд своята изява в афиша на фестивала Solar Summer през 2013 година. Нидерландската мегазвезда показа, че няма предел на настроението, което не може да..
Петима поети, писатели и преводачи – Иванка Могилска, Мирослав Христов, Виолета Радкова, Ангел Игов и Йордан Радичков-внук, споделят литературните си асоциации с Коледните празници. Какво четем по празниците? Остава ли ни повече време за четене? За пазара, който се прицелва в очакванията и надеждите ни, за късите декемврийски дни,..
В рубриката "Културен отпечатък" на Рождественското издание на "Terra Култура" се върнахме назад във времето, за да си припомним как са отбелязвали Бъдни вечер и Коледа през годините. Бъдни вечер и Коледа в Архивния фонд на БНР Архивите на Българското национално радио пазят духа на празниците, а ние се потопихме в тях, за да усетим..
Предвкусваме празниците с Архивния фонд на БНР, който ни отвежда в различни краища на България, за да разберем как българите са посрещали Бъдни вечер и Коледа през годините. Народната певица Кремена Станчева разказва за коледните традиции в Шопския край през 2009 година. В неизвестна година от ХХ в. Златка Дойнова говори за посрещането на..
"Някой бе казал, че за да излезе една култура в света, трябва да e през вратата, а не през прозореца. А ние често излизаме през прозореца, забравяйки хола,..
В епизод 569 "Трамвай по желание" сглобява пълната картина на творческо-житейския тандем Дарина Янева - Андрей Янев. В разгара на лятото радиозрителите..
През далечната 1967 година легендарният диригент Димитър Димитров слага началото на Декемврийските музикални дни в Стара Загора. След откриването на новата..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg