Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Архитектурно наследство и граждански мобилизации

Разговор с Оана Кирила от Herculane Project

Баня "Нептун" в балнеокурорта Бъйле Херкулане, Румъния
Снимка: © Martin Neagoe, 2019

Минералните бани в България, след няколко десетилетия на постепенно заглъхващи функции, днес отново са обект на обществени дебати, но и на конкуриращи се интереси. Голяма част от банските постройки – недвижими културни ценности – са в аварийно състояние, други са обект на драстични трансформации, чрез които губят функциите си, а трети и съвсем малка част, се възстановяват с минимални ресурси, които не гарантират успешната им работа в дългосрочен план. Междувременно водите на минералните извори стават все по-малко достъпни поради отстъпени права за експлоатацията им за периоди, често надвишаващи две десетилетия.

Тези процеси се приписват на продължителния Преход, на несигурната политическа и икономическа обстановка в страната, на ограничените средства, с които разполагат общините, на променящи се социални нагласи към обществените бани. Възможни ли са инициативи за опазване в подобни условия и как успяват да развият дейността си активистите в други страни?

Herculane Project стартира през 2017 година по инициатива на няколко студенти по архитектура с две основни цели – възстановяването на емблематичната баня "Нептун“ и оживяването на историческия център на балнеокурорта Бъйле Херкулане, намиращ се в Югозападна Румъния.

В работата си през изминалите пет години колективът разгръща мащабна кампания за популяризирането на културното наследство на балнеокурорта, набира средства за укрепването на баня "Нептун“, организира летни архитектурни училища за опазване на недвижими културни ценности, ангажира жителите на града и техните посетители в редица събития. През 2022 г. сградата на баня "Нептун" влиза в списъка на седемте най-застрашени обекта на културното наследство в Европа – инициатива, стартирана през 2013 г. от Europa Nostra, заедно с Института на Европейската инвестиционна банка и Съвета на Европейската банка за развитие.

Следващата цел на Herculane Project е провеждането на архитектурен конкурс, който да гарантира приноса на най-добрите специалисти във възстановяването на построената в края на 19-и век баня "Нептун“.

Оана Кирила – движеща сила зад Herculane project и основател на неправителствената организация Locus Association, която цели да популяризира културното, архитектурно, урбанистично и природно наследство на Румъния, разказва повече в "Аларма":

Чуйте звуковия файл.

Снимка – © Martin Neagoe, 2019

По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимката е илюстративна

През юли лятото се развихря

В редакция "Хумор и сатира" обичаме лятото не по-малко, отколкото обичаме есента, зимата и пролетта. В първата неделя от истинското лято веднага след новините в 18 часа можете да чуете: Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", изпети от актьорите Антон Радичев и Пламен Сираков и писателя Мирон Иванов, които са..

публикувано на 05.07.24 в 18:10

Заветът на Чичо Чичопей оживява в литературен конкурс

Голямата загуба Загубих си джоба – Нали съм щастливец. А вътре богатства за цял милион: От чужд геврек дупка, Перчем от плешивец… И въздух, и въздух от спукан балон! Поет от национално значение Янаки Петров (Чичо Чичопей) Второто издание на литературния конкурс "Янаки Петров" на името на..

публикувано на 05.07.24 в 16:27

Група "Сигнал" с уникален спектакъл на варненска сцена

Жителите и гостите на Варна ще бъдат свидетели на  уникален музикален спектакъл на 8 юли . За първи път морската ни столица ще посрещне обичаната рок група " Сигнал", която ще се изяви съвместно с 30 музиканти от симфоничен оркестър . Шоуто, озаглавено "СИГНАЛ Symphonic", е първият такъв проект в историята на групата и обещава незабравимо изживяване за..

публикувано на 05.07.24 в 13:28

Д-р Ема Константинова: От мечтите за изкуство до преподаването на филмово продуцентство

Гост в рубриката "Разговорът" на "Нашият ден" е д-р Ема Константинова, преподавател в специалността "Филмово и телевизионно продуцентство" в НАТФИЗ. В ефира на предаването тя сподели повече за своя житейски и професионален път, разказа за проектите, върху които работи, и разкри своите виждания за преподаването, режисирането на живота и работата със..

публикувано на 05.07.24 в 11:23