Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Мая Асенова: Годината е добра за страната ни

Продоволствената сигурност и войната в Украйна – застрашена ли е България?

Филип Ромбаут: В България има достатъчно зърно

Снимка: Pixabay

Още през май Организацията на ООН по прехрана и земеделие (ФАО) предупреди, че военният конфликт между Русия и Украйна застрашава световната продоволствена сигурност.

В началото на април Дейвид Бийзли, ръководител на Продоволствената програма на ООН, коментира, че войната създава продоволствена криза, "надхвърляща всичко, което сме виждали от Втората световна война насам".

По думите му случващото се там води до рязко повишаване на цените на храните и евентуален недостиг в много страни, които разчитат на износа от Русия или Украйна. Тези две черноморски държави са едни от най-важните играчи на световния продоволствен пазар, като по данни на ФАО, близо 50 държави покриват над 30 на сто от своя внос от пшеница с доставки от Русия и Украйна.

Какви са данните за България и можем ли да очакваме рязко покачване на цените на зърното?

“Тази година се очертава като добра за България. Ако я сравняваме с миналата – 2021-ва, можем да кажем, че имаме около 14-15%  по-ниски добиви, но не трябва да се пропуска фактът, че миналата година беше рекордна за страната ни“, казва в “Нашият ден“ Мая Асенова, търговски директор на реформа “БГ Агро“, един от големите износители на зърно, и допълва:

“В момента сме на приключване на жътвената кампания и пазарът работи с цифра около плюс минус 6 млн. лева, което на база исторически данни в никакъв случай не е лоша реколта. 

Тя посочва още, че “България може да се възползва от ситуацията с конфликта в Черноморския регион“:

“Тъй като и Украйна, и Русия са едни от ключовите играчи на зърнения пазар и тяхното отсъствие или възпрепятстване на износ оттам дава възможности на останалите държави – Европа, Румъния и България – да навлизат нови пазари и да се възползват от тези по-високи, подкрепени цени, които имаме сега“, посочва още тя.


Ситуацията в Украйна

“Украинското зърно със сигурност влияе на цените, защото те наистина са много голям зърнопроизводител и имат много блокирана стока в страната, която все още не може да излезе. Няма как да говорим за работа на пълен капацитет на пристанищата в градовете, в които има военни действия “, подчертава Асенова.

“Зърното е основна валута, но в България това не се осъзнава, защото има много зърно“, казва в “Нашият ден“ Филип Ромбаут, изпълнителен директор на "Агрополихим" – Девня.

“В България има достатъчно количество зърно, онова, от което няма нужда, ще бъде изнасяно по един или друг начин. Въпросът е дали това ще има влияние върху международния пазар?“

“Земята в Украйна не е частна, а държавна собственост. Когато Русия взима територия, практически взима земеделска земя. Фермерите, които не са собственици на земята, трябва да вземат решения септември-октомври месец да засее или да не засее. Фермерът ще си каже – “Не знам какво ще се случи, ако Русия е тук идната година“. Предполагам, че ще има страшно много обработващи земята, които ще се колебаят и няма да правят сеитба. Можем да предложим, че 2023 г. ще има още по-малко зърно, което ще излиза от Украйна.

Тази тревога, че няма да има достатъчно пшеница за страните, които внасят, става по-голяма идната година“, подчерта още той.

България

“Тук е добре, взимат се мерки като премахване на ДДС върху хляба. Когато имаше някакви информации за манипулация на пазара на олио, също имаше реакция. Не трябва да се тревожим“, посочи още той.

Чуйте пълния разговор в звуковия файл.



По публикацията работи: Зоя Димитрова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Имунната система през есента: Как да се подготвим за грипния сезон?

В предаването "Lege Artis" беше обсъдена темата за имунната система през есента, като специалистите по вирусология предупредиха за предстоящ бум на заразните болести у нас. Един от водещите експерти в областта на имунологията и алергологията, акад. д-р Богдан Петрунов,  объсди темата в ефира на предаването. " Имаме два пътя за стимулиране на имунитета..

обновено на 02.10.24 в 12:46
 Експертен център за хемофилия, таласемия и други редки доброкачествени хематологични заболявания при деца

Йордан Недевски: България е на добро място в лечението на децата с хемофилия

Конференцията на Европейския хемофилен консорциум ще се проведе от 4 до 6 октомври 2024 г. в Гранд хотел "Милениум София", съобщават организаторите. Това ежегодно събитие събира водещи експерти в областта на хемофилията, пациенти, представители от европейските асоциации по хемофилия, представители на фармацевтичната индустрия и други заинтересовани..

публикувано на 02.10.24 в 11:59

Майки с колички и възрастни хора – част от дебата за достъпната среда

В рубриката "Времето на редактора" на предаването "Нашият ден" се обсъжда темата за достъпната среда за хора с увреждания , майки с колички и възрастни хора. Събеседник е Валентина Христова , представител на общността "Мостове" и майка на дете с увреждане, която разказва за кампанията "Задай посока". Основната цел на кампанията е да насърчи гражданите..

обновено на 02.10.24 в 11:54
Проф. д-р Иван Костов

За рака на маточната шийка и имунизацията срещу човешкия папилома вирус

Октомври е Международен месец за борба с рака на гърдата, а в момента стартира и информационна кампания за скрининга на маточната шийка и имунизацията срещу човешки папилома вирус (ЧПВ). Гост в Lege Artis e проф. д-р Иван Костов –  акушер-гинеколог, директор на УСБАЛАГ "Майчин дом", ръководител на катедра "Акушерство и гинекология" към..

публикувано на 02.10.24 в 11:50

Отвъд клетките: Значителен брой българи искат по-добро отношение към животните

В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден", по случай Световния ден на селскостопанските животни и в навечерието на Международния ден за защита на животните, обсъдихме важни теми, свързани с отношението към животните и практики, които би трябвало да останат в миналото. Един от поводите за дискусията е неотдавнашното решение на Ветеринарния..

обновено на 02.10.24 в 10:51