Много често казваме, че познаваме някого само защото често го срещаме и поздравяваме на улицата, или във входа, или в сграда, в която работим. Така казваме и за различните групи и общности, чиито живот по един или друг начин се преплита с нашия. Често, обаче, се оказва, че тези уж познати хора и общности, са ни всъщност само едни добри непознати. Чудесен пример за това са ромите. Представите ни за тях са формирани най-вече от негативните публикации в медиите и по тази причина те все още остават до голяма степен непознати.
Малко се знае за ромската интелигенция, за писателите и поетите, за музикантите... Да ги направи по-популярни се е заела и колегата от БНТ Кремена Будинова в своя проект "Песен за Човека", който включва 10 документални филма за много известни и съвсем неизвестни роми. "Всички те са хора, които светят с вътрешна светлина и са човеци с главно Ч" – казва за тях Кремена. И се опитва "полека, без злоба, човешки..." да разкаже за тях и да поговори със зрителите за агресията, омразата и за Човещината, която някъде оставихме."
Кои са героите на тези филми, кога ще ги видим на екран и с какво я промени работата по този проект – чуйте в звуковия файл.
Институтът по математика и информатика - БАН, учредител на Регионалния академичен център на БАН - Бургас, стартира нов проект BG-RRP-2.011-0004 "Иновативна софтуерна платформа за сериозни образователни игри с креативна визуализация за изграждане на компетентност и отговорно управление на природните ресурси" (ProNature). Ръководител на проекта е доц...
Даниъл Т. Уилингам е когнитивен психолог, посветил живота си на нелеката задача да "превежда" достиженията на науката на езика на класната стая. Всички съвети на експерта са събрани в книгата "Защо учениците не обичат училището?", издадена на български език. Като тръгва от тезата, че има девет принципа за работата на ума, които не биха се променили..
Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството на образованието и науката, Софийският университет "Св. Кл. Охридски" и Институтът за ядрени изследвания и ядрена енергетика към БАН организират изложба, която е посветена на настоящето и бъдещето..
На 18 ноември 1989 г. преди 35 години пред Храм-паметника "Св. Александър Невски" се проведе първият митинг на българската опозиция, възвестил необратимостта на политическите и обществени промени в страната. Тогава видяхме лицата на т.нар. "неформали" – косясали, брадясали, рошави и донякъде неугледни, но в същото време всички с плам в очите,..
Метафора с житейски и медицински привкус, която бе отправна точка в разговора с д-р Наталия Темелкова. Формалният повод бе току-що отминалия Световен ден за борба с диабета. Започнахме своята среща с напомнянето, че д-р Темелкова традиционно ни гостува в средата на месец ноември всяка година и нейната компетентност на ендокринолог винаги буди голям..
Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството..
"Опитвам се да правя хубава музика и не искам да слагам някакви ограничения и знаци" – думи на пианиста, композитор, аранжор и диригент Ангел Заберски...
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg