Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

За културното наследство на Унгария

20-и август – Национален празник на Унгария! Ден на хляба, държавността и първия унгарски крал Св. Ищван (Св. Стефан)

Сандра Мишкеди
Снимка: Божидар Любенов

По повод на Националния празник на Унгария 20-и август гост в предаването "Европейски паралели" е Сандра Мишкеди, директор на Институт "Лист" – Унгарски културен институт - София. Тя разказва как унгарците празнуват и как пазят своите традиции и културно наследство.

"В Унгария имаме три национални празника. Единият се пада на 15 март. Тогава отбелязваме революцията от 19-и век – 1848-1849 г. Другият национален празник се пада през октомври месец – 23 октомври – и тогава революцията, която беше през 1956 година. А днешният празник е по-различен. Най-вече защото се пада през лятото, когато хората, както и вие казвате, обичат да ходят на почивка. Но въпреки това, или може би и заради това, има много туристи и много хора, които могат да прекарат вечерта в Будапеща, когато се прави най-голямата заря през годината и всички очакват това с нетърпение. 


Целият ден е изпълнен с най-различни официални прояви, като например церемонията по встъпване в длъжност на младите офицери. А в двореца в Будапеща се организира и Празник на занаятите, който продължава няколко дни. И в този ден обявяват и тортата на страната! За тази година тортата е много особена – със сливи и унгарско вино!" Така госпожа Мишкеди представи някои от основните акценти от празничния ден. Сподели и с няколко думи, какво я свързва с България.

"Неслучайно знам български език – майка ми е българка. Аз съм родена и съм израснала в Унгария, в Будапеща. Но от майка ми съм научила езика, за което съм много благодарна, защото така ми се получиха нещата, че почти постоянно работя в областта на българо-унгарските взаимоотношения."


Сандра Мишкеди изрази и своето мнение за отношението на унгарското общество и на държавата към ролята на музея в днешни дни и на какво ниво е културният обмен между България и Унгария.

Програмата за интересни събития, организирани от Институт "Лист" – Унгарски културен институт - София, може да се проследи на официалната интернет страница на Института.

Снимки: Божидар Любенов, ЕПА/БГНЕС
По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Медиацията – предимства и въпроси

В рубриката на "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Елиза Николова, председател на Професионалната асоциация на медиаторите в България, консултант на "Законът и Темида", отговаря на слушателски въпрос. Георги Коларов от София. В какви случаи не е подходяща медиация? Стефка Сребрева от Варна. Какво трябва да направя, за да започна процедура по..

публикувано на 26.07.24 в 15:15
Лилия Старева и водещият на предаването - Божидар Александров.

"Морски приказки" за мечтатели и откриватели. И как водата може да е суха?

Лилия Старева, известен писател и фолклорист, представя своята нова книга "Морски приказки". Тази книга, насочена към малките читатели и техните родители, ни потапя в един магичен свят, където морето и неговите обитатели оживяват в приказки, изпълнени с фантазия и мъдрост. "Морски приказки" е първата книга на Старева, съставена от авторски..

обновено на 26.07.24 в 13:46
Проф. Таня Йосифова (вдясно) и Анелия Торошанова

Медиацията като извънсъдебно решаване на спорове – след решението на Конституционния съд

За медиацията като способ за извънсъдебно решаване на спорове.  Проф. Таня Йосифова – председател на Арбитражния съд при Българска стопанска камара, експерт по гражданско и търговско право, дългогодишен консултант на предаването, коментира темата в "Законът и Темида": "Медиацията е един от способите, чрез които може по доброволен път да се реше един..

публикувано на 26.07.24 в 12:35

Академия за учители в български неделни училища. Какво ще научат преподавателите?

Академия за учители в български неделни училища се провежда в София. Домакин на инициативата е Френската езикова гимназия "Алфонс дьо Ламартин" в София, разположена на бул. "Патриарх Евтимий" No 35. За първи път учителите ще имат възможност в рамките на една цяла учебна година да получат интензивна и продължителна експертна подкрепа, съобразена..

обновено на 26.07.24 в 12:13
Рибарят Тотко Ропотамски

Легендарният рибар Тотко Ропотамски и вдъхновението на Ченгене скеле

Много от нас са чували и посещавали рибарското селище Ченгене скеле до Бургас – едно живописно място, което привлича със своето очарование и автентичност. Наскоро, екипът на "Нашият ден" имаше възможността да посети Ченгене скеле на лодка, в компанията на човек, който е цяла легенда на Южното Черноморие – Тотко Ропотамски, известен и като..

обновено на 26.07.24 в 10:08