Драматизъм и вътрешна сила откриваме в експозицията, поместена в Софийската градска художествена галерия. До 6 септември тя ще разказва за "Неспокойният дух" на Любомир Далчев – един от най-значимите скулптори в българското изкуство.
С изложбата се отбелязват 120 години от рождението му.
И докато залите на СГХГ говорят за развитието на авторския почерк на скулптора, като излагат 40 произведения, представителни за стилистиката на двата периода в изкуството на Далчев – преди и след 1944 година, галерия "Васка Емануилова" прави своеобразно "Продължение на разказа…", като предлага фотографии от ателието му – нереализирани проекти, документални и архивни материали, непоказвани камерни произведения и рисунки. Тя също може да бъде разгледана до 6 септември.
Срещата с различните аспекти от многообразното творчество на Любомир Далчев – брат на поета Атанас Далчев, се оказва трудна за реконструиране задача, най-вече заради творби, останали в неизвестност, унищожени произведения и непубликувани скулптури. Трудна, но не и невъзможна. Именно тази среща доведе в България и сина на скулптора – Любомир Далчев-младши. За първи път след 45 години живот в САЩ.
"Благодарен съм за интереса към баща ми, много съм доволен от изложбите – всичко е много добре подредено и с голяма мисъл", каза той в специално интервю за програма "Христо Ботев". Оттам започва и разказът не толкова за неспокойния дух на скулптора, колкото за силата на духа на Любомир Далчев-старши – "вторият Роден".
"Състояния" е изложба на Венелина Петкова и Богдан Богдев, която съчетава японска калиграфия и монохромен абстрактен експресионизъм. Авторите представят своите вътрешни светове чрез търсения, заредени с лични психологически подпластове. Това са изкуства на "потока", "танца на четката" и "танца на ума", чиято дълбочина може да бъде магична, а..
"Да откриеш Софроний. Грешник, светец или екшън герой" е третата книга от авторската поредица на Искрен Красимиров, посветена на българските национални герои. Тя идва след дебюта "Да убиеш Ботев. Мистерии, спомени, лъжи" и "Да предадеш Левски. Конспирации, издайници, пари". Авторът проследява живота и делото на Софроний в опит да го постави на..
Дни след големия концерт на Лили Иванова излезе книгата "Лили" – истинско полиграфическо бижу, документален разказ на журналиста Георги Тошев, посветен на българската естрада и специално на Лили Иванова. С непреклонна амбиция и стремеж към съвършенство малката Лили се превръща в голяма- напуска родния си град Кубрат, за да застане под..
Чудото на Ханука за древните евреи се е случило през 164 г. пр. н. е. в храма на Ерусалим. По това време еврейската земя е управлявана от нашествениците от Елада. Те ограбили храма и принудили евреите да се срамуват от своите вярвания. Ханука се родее и с думата "освобождаване". И това ѝ придава специално значение, защото този празник символизира..
Националната галерия поставя началото на цикъл от изложби, чиято цел е да запознае посетителите с богатия и разнообразен музеен фонд от чуждестранна графика. Началото е с 21 графични листа от Пабло Пикасо, тематично свързани с негови и на други автори литературни текстове, с лични преживявания и прозрения. Серията "Подвижни пясъци"..
Нощта на Коледа може да стане още по-красива с музиката на Стенли. Харизматичният артист ще пее в Sofia Live Club, където ще излезе на сцената със..
Д-р Златина Каравълчева, византолог по образование и богослов по призвание, е вдъхновяващ комуникатор на християнството. Тя разкрива същността на вярата..
Преди точно 10 години се появи една от емблематичните концертни програми на българската джаз вокалистка Мирослава Кацарова, наречена CINEMA. Тя включваше..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg