Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Неспокойният дух" на Любомир Далчев, или силата на духа на "втория Роден"

4
Любомир Далчев – Автопортрет 1930 г.
Снимка: СГХГ

Драматизъм и вътрешна сила откриваме в експозицията, поместена в Софийската градска художествена галерия. До 6 септември тя ще разказва за "Неспокойният дух" на Любомир Далчев – един от най-значимите скулптори в българското изкуство. 

С изложбата се отбелязват 120 години от рождението му.

Автопортрет, 1977И докато залите на СГХГ говорят за развитието на авторския почерк на скулптора, като излагат 40 произведения, представителни за стилистиката на двата периода в изкуството на Далчев – преди и след 1944 година, галерия "Васка Емануилова" прави своеобразно "Продължение на разказа…", като предлага фотографии от ателието му – нереализирани проекти, документални и архивни материали, непоказвани камерни произведения и рисунки. Тя също може да бъде разгледана до 6 септември.

Бюст на Мария Г. Василева, ок. 1940Срещата с различните аспекти от многообразното творчество на Любомир Далчев – брат на поета Атанас Далчев, се оказва трудна за реконструиране задача, най-вече заради творби, останали в неизвестност, унищожени произведения и непубликувани скулптури. Трудна, но не и невъзможна. Именно тази среща доведе в България и сина на скулптора – Любомир Далчев-младши. За първи път след 45 години живот в САЩ.

"Благодарен съм за интереса към баща ми, много съм доволен от изложбите – всичко е много добре подредено и с голяма мисъл", каза той в специално интервю за програма "Христо Ботев". Оттам започва и разказът не толкова за неспокойния дух на скулптора, колкото за силата на духа на Любомир Далчев-старши – "вторият Роден".

Снимки – СГХГ
По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Лекции за българско изкуство в ново квартално пространство

"Два века изкуство в България" е нов цикъл с популярни лекции, който обхваща културните и художествени процеси в страната от началото на XIX век до края на 90-те години на ХХ век. Техен организатор е Петко Желязов, водещ и модератор в платформата "Рацио" и Кристина Тужарова, дългогодишен лектор и основател на инициативата "История на изкуството..

публикувано на 16.02.25 в 12:15

Философската поезия на Цочо Бояджиев в спектакъл на "Сфумато"

Носталгично дивертименто Люлееше лятото своите тежки камбани. По устните лепнеше сладкият сок на живота. Светът нямаше сенки. В реката се стапяха бавно дори неясните очертания на хоризонта. Аз знаех, че този ден няма да се повтори, но времето беше отключило катинара си и тихия ход на нашата смешна история отмерваха не часове и..

публикувано на 16.02.25 в 08:45

Обявиха победителите в VI Национален литературен конкурс "Вие пишете, ние четем"

Издателство "Библиотека България" обяви победителите от VI Национален литературен конкурс "Вие пишете, ние четем" . Над двеста автори участваха в тазгодишното издание на конкурса с поезия на тема: "Монолог на хвърления камък". С отзвук от завършилия VI Национален литературен конкурс в "Артефир" гостуват писателите и издатели Симеон Аспарухов и..

публикувано на 15.02.25 в 09:45

Ана Андреу Бакеро: Беше трудно, но важно да намеря баланса между емоции и историческа реалност

"Принцесата на Бухенвалд" е доказателство, че в историята на Втората световна война няма пощадени. Испанската авторка Ана Андреу Бакеро гостува в България, за да представи своя дебютен роман, разказващ печалната история на Мафалда Савойска – сестра на царица Йоанна Българска. "Попаднах на историята на Мафалда изключително случайно",..

публикувано на 14.02.25 в 16:35

Даниел Келман за изплъзващите се послания на историческото

Германско-австрийският писател Даниел Келман гостува в България, за да представи най-новия си роман "Светлина и сянка". Книгата излиза в превод на Жанина Драгостинова и разказва историята на австрийския режисьор Георг Вилхем Пабст, който добива слава с няколко големи филма от епохата на немския експресионизъм.  Пабст остава спорна фигура и до днес..

публикувано на 14.02.25 в 16:25