"Някои казват, че снимките много бързо остаряват, аз бих казал, че много бързо стават по-ценни" – казва Антоан Божинов, фотограф, преподавател, създател на биенале "Фодар" и автор на книги с фотографска тематика.
Най-новото му изследване "Фотографският образ в комуникационен контекс" проследява историята и посоките в развитието на фотографията и в световен, и в локален, български контекст. "Надявам се да се получи дебат" – казва Антоан Божинов и оспорва общоприетото твърдение, че фотографският образ е обективен. Зад обектива винаги има субект, хубавата снимка е тази, която предлага интерпретация, докато обектът и образът са едно и също нещо, това няма как да влезе в интерпретативното поле. Фотографът трябва да пречупи нещата през собствения си поглед".
Антон Божинов прави и преглед на развитието на фотографията у нас по времето на социализма, през обекта – голо тяло. Хронологията показва, че актовите снимки се увеличават през 80-те години на XX век, което съвпада с размразяването на системата.
"Голото тяло беше един лежерен, културен бунт през социализма и той нямаше претенцията да сваля режима – това беше един младежки бунт, не ни интересуваше какво говорят там, не четяхме "Работническо дело". Фотографите бяхме малко привилегировани през социализма, ние нямахме образование, само средно, там се подготвяха изпълнителски кадри, не бяхме в окото на бурята" – спомня си той.
Чуйте разговора с Антоан Божинов в звуковия файл.
"Литература в движение. Чужбина през очите на една писателка антрополог." Така беше озаглавена срещата с румънската писателка Ралука Над на събитията, които организира Румънското министерство на културата на Софийския международен панаир на книгата през декември 2024. Родената в Клуж-Напока антроположка и писателка е една от най-интересните румънски..
На Ивановден столичната галерия "Арте" се оказа тясна, защото имаше толкова много гости, с които художникът проф. Иван Газдов беше решил да сподели своя имен ден с една изложба. Изложбата се казва "Добра вибрация" и включва графики и скулптура. За първи път Иван Газдов, който работи основно в областта на графиката, плаката, илюстрацията карикатурата, и..
Предстои издаването на "Антология на съвременната румънска поезия" у нас. Подготвя се от преводачката Лора Ненковска и издател Георги Гаврилов. Съставител на сборника е румънският поет Клаудиу Комартин, който вече е добре познат у нас – бил е на фестивала "София: Поетики", представял е списанието "Поезис Интернационал", на което е главен..
Разговорът с Димитър Димитров , лауреат на престижния Цицеронов конкурс по латински език в Европа , и неговия учител Димитър Драгнев , преподавател във Френската гимназия "Алфонс дьо Ламартин" в София, разкрива вдъхновяващата история зад успеха на младия ученик, който си осигури място в Оксфорд . Димитър Димитров, едва на 19 години, споделя в..
2025 година обещава да бъде знакова за културния живот на Пловдив, според Виктор Янков , експерт "Събития и проекти" във фондация "Пловдив 2019". Градът продължава да се утвърждава като важен културен център на Балканите и в Европа, благодарение на богатата си програма и успешно реализираните събития. Една от позитивните новини, с които градът..
В рубриката "Разговорът" поканихме трима представители на водещи издателства в България, за да споделят своите виждания за литературната 2025 година...
Днес беше опелото на писателя Димитър Коруджиев, който си отиде на 84-годишна възраст. "Градината с косовете" е един от най-известните му книги, както..
2025 година обещава да бъде знакова за културния живот на Пловдив, според Виктор Янков , експерт "Събития и проекти" във фондация "Пловдив 2019". Градът..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg