Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Теодора Димова: За "немарата" да говорим за миналото

Снимка: apollonia.bg

Теодора Димова е сред най-известните и четени български писатели. В рамките на Празниците на изкуствата "Аполония" 2022  актрисите от Драматичен театър" Стоян Бъчваров" Варна представят постановката "Поразените" по едноименната ѝ творба. Това е една разтърсваща история  за три жени и едно дете, които са поразени от тоталитарния режим и жертвите на "народния съд". 


"Дадох си сметка за пореден път, че и книгата и спектакълът отпушват тези рани, които са вътре в нас, причинени от нашето неговорене, нашата немара от този период и засягат много лично всеки. Защото почти всяко семейство в крайна сметка в България е засегнато от тези събития. Имам предвид месеците след септември 1944 г. Начинът по който се установява отечественофронтовската власт, насаждането на страха. Всички тези неща за които ние мълчим, наложено е  едно официално мълчание в обществото ни въпреки многото исторически студии, документални филми, мемоарна литература. Въпреки това ние не успяхме да достигнем до катарзис. Да погледнем минало, да говорим за него", споделя Теодора Димова.

На 1 септември от 18:00 часа в Художествената галерия в Созопол като част от програмата на "Аполония" 2022, ще бъде представена най-новата книга на Теодора Димова - "Предложението".

Целия разговор с Теодора Димова можете да чуете в звуковия файл.


Теодора Димова е носител  на престижни български и международни призове. Романът "Майките" печели Наградата за източноевропейска литература на Bank Austria и KulturKontakt през 2006 г. "Марма, Мариам" получава Националната награда "Хр. Г. Данов" за българска художествена литература през 2010 г., а "Влакът за Емаус" печели наградата за проза на портал "Култура" за 2014 г.

Снимки: ФС на Празници на изкуствата "Аполония"

По публикацията работи: Наталия Маева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Да поЧетем" за четвърти път на площад "Славейков"

Ежегодната инициатива "Да поЧетем" преобразява емблематичния площад "Славейков" в нестандартна културна сцена в чест на 24 май за четвърти път. Богатата програма от литературни, образователни и културни събития очаква посетители от всички възрасти, за да представи разнообразните начини да се радват на българската писменост и творчество...

публикувано на 23.05.24 в 16:48

Пролетният панаир на книгата започва на 24 май

Традиционният Пролетен панаир на книгата, организиран от Асоциация "Българска книга", се завръща за поредна година, за да зарадва жителите и гостите на София. Тази година събитието ще започне на 24 май. Панаирът ще бъде разположен в градинката пред НДК, където над 140 издателства ще представят избрани заглавия на площ от над 1500 квадратни метра...

публикувано на 23.05.24 в 16:30
Елка Златева и Славия Бърлиева

Изложбата "За Кирил и Методий някога и сега" е открита в София

Експозицията е разположена в Античния културно-комуникационен комплекс "Сердика" (Ларго София) и е част от програмата на Европейския културен маршрут "Кирил и Методий" на Съвета на Европа, чиято годишна асамблея се провежда в столицата ни. "Кирило-Методиевската традиция е наистина един европейски феномен, който, въпреки опитите през различни..

публикувано на 23.05.24 в 11:47

Фестивалът Shapeshift: Прекалено ли е да мечтаем за утопия?

Предстои второто издание на фестивала Shapeshift , изследващ процесите на технологична трансформация и пресечната точка между човека, изкуството и иновацията. Домакин на тридневното събитие (31 май – 2 юни) , което включва лекции, работилници, изложби, кинопрожекции, музика и технологични демонстрации, е НАТФИЗ "Кръстьо Сарафов" . Повече за..

публикувано на 23.05.24 в 09:17