Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Владимир Тодоров: За изкуството и апокалиптичният свят

Наричат Владимир Тодоров най-успелият българин в Холивуд.  Повече от 30 години той измисля и рисува персонажи във филми на Спилбърг,  Крис Кълъмбъс и Земекис. В рамките на Аполония 2022 на 5 септември в предвидена среща с аниматора и визуален артист Владимир Тодоров в SoundCafé/YachtClubв Созопол. От 11:00 ч. публиката може да научи неговата история за "Цената на успеха". 


"В живота си аз не се взимам на сериозно, но взимам на сериозно работата и имам сериозно отношение към нея. Не знам защо такива песимистични, антиутопични идеи ми влизат в главата, това са някакви сънища. Така беше и с предишния ми филм "Трепет", казва за "Артефир" Владимир Тодоров.

Аниматорът споделя, че войната в Сирия го е вдъхновила за реализира анимационната лента "Мечтател". Това е вторият му авторски филм и отзивите на критиката за него са повече от възторжени. Разрушенията на една култура, която изчезва в рамките на няколко години се оказват решаващи. И допълва че създава един свят, разрушен от възрастните, оставили едно невинно дете да се справя с грешките им. Но, във филмите му винаги има капка оптимизъм.

"При всяка война изкуството е оцелявало. Хората дори и в най-тежките моменти имат нужда от някакво развлечение или някъде, където да се скрият и да избягат от тази действителност“, твърди Владимир Тодоров.



Сюжетът на лентата отвежда в недалечното бъдеще, когато планетата Земя се е превърнала в пустинен остров насред океан, потънал в мрак и тишина. Изоставено на този остров и единствено оцеляло след апокалиптична катастрофа е дете, което отчаяно търси начин да се добере обратно до цивилизацията. Анимационния филм "Мечтател" е антиутопична приказка, визуализираща хипотетичните страхове на милиони деца, растящи в един все по-несигурен и объркан свят.

Аниматорът обича да открива нови неща, постоянно търсещ е и мрази самодоволството. "В момента в който попаднах в реална конкурентна среда, трябваше много бързо да се науча или тази среда щеше да ме изхвърли. И след това стана рутинен навик, част от природата да не стоя бездейно“, посочва Владимир  Тодоров. 

Изминатият път учи аниматора на дисциплина в работата и  дисциплина по отношение на егото. Придобил е навикът да потиска и да търпи критика, както  да изхвърля ненужното.


"Никога не съм усещал, че съм успял, защото не знам в какво се изразява. Успехът е мимолетен и те разглезва, докато неуспехът те учи на много, тогава виждаш къде си се спънал и какво да избягваш", твърди Владимир Тодоров.

 Анимационният филм "Мечтател", който е част от фестивалната програма тази година и ще бъде представен на 4 септември от 20:00 ч. в Лятното кино в Созопол.

Целия разговор с Владимир Тодоров можете да чуете в звуковия файл.
Снимки: ФС на Владимир Тодоров, apollonia.bg
По публикацията работи: Наталия Маева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Зодиакът" на Димитър Рашков в галерия "Българи"

Можем да наречем тази изложба и юбилейна за навършилия през 2024 г. 70 години Димитър Рашков. Основният и непоказван досега цикъл в нея е именно "Зодиакът", който е продължение на темите, занимаващи скулптора през целият му път. Сред тях са: Трифон Зарезан (Опиянението на боговете); Еротикон (Изящните дебелани); Адам и Ева след изгонването от Рая;..

публикувано на 19.02.25 в 17:05
Илюстративна снимка

В Париж започва най-големият панаир за съвременно изкуство

2000 художници, фотографи, архитекти, скулптори и гравьори от цял свят ще представят най-новите си произведения. Събитието се провежда под стъкления купол на "Гран Пале" във френската столица. Панаирът за съвременно изкуство "Арт Капитал" се открива с грандиозно шоу и дефиле на бижутери, които представят най-новата си продукция. В рамките на трите..

обновено на 19.02.25 в 16:23

Варна ще има театрален фестивал и през есента

Драматичният театър "Стоян Бъчваров" във Варна обяви създаването на нов театрален фестивал в морската столица. Първото издание на Черноморския театрален фестивал ще се проведе от 24 до 28 септември 2025 година. Идеята на организаторите е да предложат в ранната есен едно голямо културно събитие на варненци и на гостите на града и така да се удължи..

публикувано на 19.02.25 в 15:58
Къща на Георги Савов

Факти и родови истории в "Сградите разказват"

Видеопоредицата "Сградите разказват" е нова инициатива на Регионалния исторически музей - София. Археолозите Йордана Николова и Валентин Витанов, които създават епизодите, разкриват събития и истории, свързани с построяването, архитектите и обитателите на ценните сгради в Стара София. "Идеята за поредицата се роди на базата на две беседи, които..

публикувано на 19.02.25 в 12:10

Софийска премиера за "Не се обличай за вечеря" или любовен триъгълник по две

Представлението "Не се обличай за вечеря" по пиесата на Марк Каполети "Пижама за шестима" е първият опит на режисьорката Максима Боева за ситком. Заедно със сценографа на представлението Киряна Аврониева те се впускат още повече в експеримент със сценичното пространство, като бягат от класическия модел на жанра, който е белязан от "диван по..

публикувано на 19.02.25 в 11:04