В навечерието на 6 септември, когато България отбелязва една от най-паметните дати в своята история – Съединението на Княжеството и Източна Румелия търсим историческата истина и личният поглед в документалните архиви, съхранени в "Златния фонд" на БНР.
Случило се през 1885 г. то може да се нареди на върха на най-значимите постижения в българската история. Съединението е собствен подвиг на българския народ, извършен против установеното от Великите сили статукво и без пряката подкрепа на чужди сили.
В аудио архив от 1985 г. от "Златния фонд" на БНР историкът акад. Христо Христов, отбелязва със съжаление, че "една велика дата, но доста забравена за първи път се чества годишнина на съединението". Изминал е век от Съединението.
"Да се проникне в миналото, да се свърже това минало с настоящето и ето много хубаво стана, че ръководните партийни и държавни органи, решиха специално Секретариатът на ЦК на БКП да се чества и в областта на науката и в областта на цялостния обществен живот, тази важна сто годишнина на Съединението на северна е южна България", посочва проф. Христо Христов.
През 1995 г. военният историк и полковник от запаса Георги Марин пресъздава разказите на дядо си за събитията в Голямо Кунаре, днес Съединение.
"В Голямо Кунаре се е укривал Захари Стоянов и другите ръководители на съединисткото движение. Основните движещи сили в Голямо Кунаре са Христо Македонски, Продан Тишков – Чердафона и Стоян Средев. Същевременно им е помагал и д-р Хотински, който е бил околийски лекар. Моят дядо е бил много близък със Стоян Средев и той го включва в тази група“, споделя полковникът от запаса.
В контекста на значими исторически дати и събития, историкът Евлоги Станчев говори в ефира на "Нашият ден" за паралелите между "Кървавата неделя" през 1905 г. в Русия и Съединението на Украйна от 1919 г. Тези събития носят своето значение както за времето, в което са се случили, така и за съвремието. На 22 януари 1905 година в Санкт..
За търсенето на човека на полето на хуманността чрез изложбата "Да търсиш дом, да намериш човек" , създадена по проекта "В търсенето на убежище: хора, ценности и практики" към Софийския университет "Св. Климент Охридски" – разговор в "Нашият ден" с Петя Андасарова , един от организаторите. Андасарова е част от екипа студенти от специалност..
Село Негушево е с хилядолетна история, а първите писмени данни за него са от 1444 година. "В селото винаги е имало будни хора, които са живели и творили с мисълта за идните поколения", казва секретарят на читалище "Възраждане-1922" Елка Радойновска. С какво са известни съвременните жители на Негушево, как живеят, за какво мечтаят и как премина..
В рубриката "Разговорът" инженер-механикът Синан Фейзула от компанията Festo споделя своите виждания за това как младите хора могат успешно да се реализират професионално. Той изтъква важността на ранното навлизане в професионалния сектор, ролята на екипа и значението на доброволчеството . Баланс между работа и образование Синан..
Тучев разглежда темата за неизбежната социална трансформация, предизвикана от навлизането на изкуствения интелект (AI) в живота и бизнеса. Според него, човечеството е на прага на значителни промени, които ще засегнат не само технологиите, но и начина, по който функционират обществото, икономиката и геополитиката. Христо Тучев очертава три..
Дори да посетите Аржентина за кратко, като мен, пак ще усетите някои особености на тамошните нрави и специфични професии, които правят впечатление на..
Петър губи сестра си в инцидент и бива изгонен от дома си. Сестрата на Павел е болна от рак и се бори за живота си. Историите на двамата герои се..
Ловешкият драматичен театър "Борис Луканов" гостува на сцената на Народния театър "Иван Вазов" със спектакълът "Илинден" по творби на Димитър Талев и Пейо..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg