Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Terra Култура: Архивите са живи

Какво пазят аудио архивите за Съединението?

Снимка: архив

В навечерието на 6 септември, когато България отбелязва една от най-паметните дати в своята история – Съединението на Княжеството и Източна Румелия търсим историческата истина и личният поглед в документалните архиви, съхранени в "Златния фонд" на БНР.

Случило се през 1885 г. то може да се нареди на върха на най-значимите постижения в българската история. Съединението е собствен подвиг на българския народ, извършен против установеното от Великите сили статукво и без пряката подкрепа на чужди сили.

В аудио архив от 1985 г. от "Златния фонд" на БНР историкът акад. Христо Христов, отбелязва със съжаление, че "една велика дата, но доста забравена за първи път се чества годишнина на съединението". Изминал е век от Съединението.

"Да се проникне в миналото, да се свърже това минало с настоящето и ето много хубаво стана, че ръководните партийни и държавни органи, решиха специално Секретариатът на ЦК на БКП да се чества и в областта на науката и в областта на цялостния обществен живот, тази важна сто годишнина на Съединението на северна е южна България", посочва проф. Христо Христов.

Повече може да чуете в архивния запис от 1985 г. на проф. Христо Христов.


Често задаваме въпроса: Как съединението прави силата? До колко е важно разговорите да продължават. Важна е срещата с  личните истории, личното усещане давани в навечерието на Съединението през различни години.

 През 1995 г. военният историк и полковник от запаса Георги Марин пресъздава разказите на дядо си за събитията в Голямо Кунаре, днес Съединение.

"В Голямо Кунаре се е укривал Захари Стоянов и другите ръководители на съединисткото движение. Основните движещи сили в Голямо Кунаре са Христо Македонски,  Продан Тишков – Чердафона и Стоян Средев. Същевременно им е помагал и  д-р Хотински, който е бил околийски лекар. Моят дядо е бил много близък със Стоян Средев и той го включва в тази група“, споделя полковникът от запаса.

Съединението слага край на първия етап от борбата за национално обединени, започнала  след приключването на Берлинския конгрес. България се превръща в силна и мощна държава, което предизвиква вълни на враждебност  сред съседите. 
Повече можете да чуете в архивния запис от 1995 г. на Георги Марин.

По публикацията работи: Наталия Маева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Адв. Александър Кашъмов

Адвокатите трябва да спират опитите за промяна на Конституцията

За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за чуждестранните агенти и други законодателни инициативи – разговор в "Нашият ден" с адвокат Александър Кашъмов , правозащитник и активист, изпълнителен директор на Програма "Достъп до информация", резервен..

обновено на 21.11.24 в 11:45

Политика и психично здраве: нов поглед в списание "dВЕРСИЯ"

Въпросите за връзката между политика и психично здраве заемат централно място в новия, 16-и брой на списание "dВЕРСИЯ". Изданието разглежда какво означава да живееш с психично заболяване или да се грижиш за някого в подобна ситуация в съвременна България. То поставя под въпрос взаимодействието между индивидуалистичната култура, неолибералния..

обновено на 21.11.24 в 11:17

Архитектурната критика извън "ехо стаята": Разговор с арх. Анета Василева

В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" се проведе интересен разговор с архитект Анета Василева – преподавател в УАСГ и НБУ, архитектурен историк и критик. Повод за интервюто беше книгата ѝ Kicked A Building Lately? – Архитектурната критика след дигиталната революция . Арх. Василева сподели, че книгата предоставя възможност..

обновено на 21.11.24 в 10:46

Четвърти роман на тримата мъже зад името Кармен Мола

В рубриката "Епизоди от живота“ на предаването "Нашият ден" ни пренесоха в Испания, където се разгръща мистериозният свят на Кармен Мола и четвъртия ѝ роман "Мълчанието на майките". Но кой всъщност е Кармен Мола? И какво могат да очакват читателите, които за първи път разгръщат нейна книга? Преводачката на книгата, Анелия Петрунова, разказа в..

обновено на 21.11.24 в 09:36

"Магнит" – ново пространство за еко-социално общуване

Божана Славкова е поет, музикант и артист, отличен на големия международен поетичен конкурс Milli Dueli. В "Нашият ден" Славкова разказва за темите на деня, които я вълнуват, за каузата Green Peace, както и за новооткритото пространство за култура и екология "Магнит" "Магнит" е ново общностно младежко пространство, което се намира на..

публикувано на 21.11.24 в 09:12