Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Да си влюбен в ледения континент

Христо Пимпирев или антарктическият стопаджия

Антарктида, това е земният път към космоса

Снимка: bai-bg.weebly.com

Нова книга за човек с топло сърце, посветил живота си на изучаването на студения континент. Личност, позната ни със своите научните открития, но все още  не познат добре като обикновен човек  с необятни мисли и мечти. "Христо Пимпирев. Антарктическият стопаджия" е името на книгата, която до 11 септември може да бъде отрита на Алеята на книгата пред НДК, след това ще бъде достъпна и в книжарниците в страната.

Повече за книгата в "Нашият ден" споделя автора Иглика Трифонова. "Един изключително интересен човек, но чрез книгата ще го видят в една нова светлина, като човек. Ще разберат как от неговата лична мечта става държавна политика. България има своя база на Антарктида, има ежегодни експедиции, дори имаме и кораб", казва тя.

Книгата е построена като пътешествие. Авторката е част от българските експедиции от 16 години насам. Тя е изминавала огромното разстояние до Ледения континент с проф. Пимпирев пет пъти и това я провокира да разкаже, какво означа да пътуваш с човека превърнал се в емблема на българската наука в Антарктида.

"Антарктика е един континент, който все още е terra incognita, най-малко изученият с най-суровото време с най-девствената природа, без постоянно население, така че тя има много голяма връзка с космоса. Там е земният път към космоса. Неслучайна се правят всички експерименти за космическите полети. НАСА там тренира астронавтите си, заради изолираността от населения свят“, посочва проф. Пимпирев.

  Проф. Христо Пимпирев: Антарктида е зона, която е изключително богата на полезни изкопаеми

 30 години българи и испанци на Ледения континент

 За опазването на Антарктида, трудния старт на българската експедиция и пингвина Гошо

Според него това е „калейдоскоп на моя живот“. Книгата го  разголва, защото разказва живота си. Тя е едно своеобразно пътешествие по време на антарктическа експедиция.  Това е един разказ за живота на проф. Пимпирев. За  неговите експедиции до Непал, Хималаите, Южна Америка и Виетнам. 
Интересен факт е, че книгата е събрала мнения за проф. Пимпирев от всички  български президенти с изключение покойния Желю Желев.
 "Самото присъствие на една държава в Антарктида е една много сериозна външна политика", посочва проф. Пимпирев. И допълва, че "имаме страхотна привилегия, постигната с Антарктическо стопаджийство".
Леденият континент има изключително  значение за живота на цялото човечество и необходимостта да бъде съхранен като място за мир и изследвания и запазен в този си вид за бъдещите поколения.
Целия разговор за  тайните на Ледения континент с Иглика Трифонова и Христо Пимпирев може да чуете в звуковия файл.

Иглика Трифонова е участник в пет български експедиции до Антарктида. Като фотограф и журналист публикува в български и чужди медии. Председател на Асоциацията на младите полярни изследователи (АПЕКС България). Член на Съюза на българските журналисти и на Българския антарктически институт. През 2022 г. е включена в световна класация на стоте жени в полярната наука и образование, които вдъхновяват следващи поколения млади изследователи да станат полярни учени.

Проф. Христо Пимпирев е преподавател по геология в Софийския университет "Св. Климент Охридски", учен и полярен изследовател. Председател на Българския антарктически институт и директор на Националния център за полярни изследвания. Ръководител на 30 български антарктически експедиции. Автор на 11 книги, 10 документални филма, един игрален филм и над 250 научни публикации. Проф. Пимпирев е включен в световна класация на стоте най-изявени полярни изследователи на Земята. Пимпирев връх на о. Александър, Пимпирев ледник и Пимпирев бряг на о. Ливингстън в Антарктида носят неговото име.
Снимки: bai-bg.weebly.com, knigomania.bg
По публикацията работи: Наталия Маева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Свободата

Притчата за блудния син е красноречив пример за злоупотреба със свободата и любовта. Сюжетът ѝ се повтаря често в живота. Почти всеки един от нас постъпва в една или друга ситуация като блудния син. Спасителят ни посочва правилния изход, като чрез бащината обич, ни разкрива Божието милосърдие. Ако се вгледаме внимателно обаче в притчата за Блудния..

публикувано на 16.02.25 в 09:40
Спас Спасов

Спас Спасов: Информационните пустини превръщат демокрацията в илюзия

След поредния четвърти опит на "Възраждане" да прокара в Народното събрание законопроекта си за регистрация на чуждестранните агенти, а пък ДПС-Ново начало предложи да бъдат разследвани "соросоидите", което пък предизвика нова атака срещу медиите, известни с критични позиции към властта и осветяване на проблемите в съдебната система, както и припомняния..

публикувано на 16.02.25 в 09:00

Село Симеоновец се гордее с реновираната си читалищна сграда

Село Симеоновец се намира в община Септември, на 3 км е от шосето между София и Пловдив, а разстоянието до областния град Пазарджик е 20 км. В Симеоновец живеят около 900 човека. На едно от билата над селото има останки от солиден строеж с неизяснен произход. Според някои това е било митница, която е облагала преминаващи търговци. Според други, това е..

публикувано на 15.02.25 в 10:35
Заложникът Кийт Сийгъл (държан в плен 484 дни) и

Лицето на палестинците не може да бъде Хамас

В навечерието на освобождаването на поредните трима израелски заложници, според споразумението между Израел и Хамас, разговаряме в "Мрежата" с Димитър Къцарков, хебраист и изследовател на процесите в Близкия изток. Хамас превърна освобождаването на тримата заложници, сред които бяха Ели Шараби, Ор Леви и Охад Бен-Ами, в цинично шоу – това се случи..

публикувано на 15.02.25 в 09:00

Специален ритуал за Трифон Зарезан се организира в Бродилово

За първи път на 14 февруари в  дома на семейство Златка и Атанас Панайотови в с. Бродилово ще се проведе традиционният ритуал "Зарязване на лозята". Под звуците на гайда и тъпан ще се отбележи началото на лозарския сезон и почита към Трифон Зарезан, покровител на лозарите.  "Церемонията е ценна традиция, символизираща надеждата за..

публикувано на 14.02.25 в 16:30