Мадридският протокол от 1991г. е един от най-важните документи за опазване на околната среда. Чрез него се определят строги правила и критерии за опазването на Антарктида – късчето земя на Ледения континент, съсредоточило огромни ресурси от природни богатства, невероятно биоразнообразие, известно като най-голямата естествена лаборатория на планетата. На 4 октомври тази година в Мадрид беше отбелязана 30-годишнината от подписването на Протокола с международна конференция за опазването на континента с участието на България, като една от най-активно работещите страни в света за опазването на Антарктида.
Конференцията имаше своя отзвук и в София, в аулата на Софийския университет, където бяха отбелязани две важни годишнини – три десетилетия от Мадридския протокол и 30 години успешно научно сътрудничество между България и Испания. В това значимо събитие взеха участие изтъкнати учени от България и Испания, посветили работата си на опазването и задълбоченото проучване на Антарктика.
„Всички ние сме жители на Антарктида, въпреки че никога не сме стъпвали там“, изтъкна Китин Муньос, известен испански учен и изследовател, посланик на добра воля на ЮНЕСКО. Изключително увлекателно той разказа за китовете обитаващи водите на Антарктида, за които ще бъде направен документален филм (WhaleNation), който чрез киноразпространение по целия свят ще покаже на голям екран удивителния живот на най-големия бозайник на Земята. На български филмът ще бъде озвучен с гласа на българската принцеса Калина, съпруга на Китин Муньос.
„Честването на това събитие е изключително важно тук, в България, където се поддържа и подхранва ангажиментът на страната към Мадридския протокол“, каза в обръщението си испанският посланик Алехандро Поланко и подчерта, че освен чисто научното сътрудничество между антарктически бази „Св. Климент Охридски“ и „Хуан Карлос I“ на остров Ливингстън, двата екипа са изградили топли приятелски отношения, които спомагат и за по-доброто международно сътрудничество на двете държави.
Работата на българските антарктици е свързана неизменно с професор Христо Пимпирев, директор на Българския антарктически институт, който изтъкна важността на Ледения континент за живота на цялото човечество и необходимостта да бъде съхранен като място за мир и изследвания и запазен в този си вид за бъдещите поколения.
Пред Радио България проф. Пимпирев разказа за трудното начало на тазгодишната българска експедиция.
Проф. Пимирев е автор на детска книга, вдъхновена от истинска история на Ледения континет. Премиерата на изданието беше преди броени дни:
„Това е една много симпатична книжка базирана истинската история на пингвина Гошо, от нашата втора експедиция през 1993-1994. Тогава намерихме един ранен пингвин и го прибрахме.
Той не искаше да приема никаква храна, освен от неговата половинка-пингвинка, която му носеше храна, тъй като пингвините са моногамни и живеят по двойки. Той накуцваше леко, но двамата си тръгнаха и след това всяка година ни чакаше да дойдем на брега. В книгата пингвинът Гошо разказва за своя живот на Антарктида, за срещата си с българите и с леопардовия тюлен, от чиито зъби се измъкна и за това как го спасяваме.“
Във фоайето на Софийския университет е подредена изложбата „30 години заедно на Антарктида“. Тя показва любопитни моменти от живота на българската база на о-в Ливингстън. Фотосите са събрани и издадени в албум със същото заглавие.
Снимки: БГНЕСВ понеделник облачността ще бъде предимно значителна с краткотрайни валежи от дъжд и слаб вятър. Минималните температури ще бъдат между 6° и 11°, в София – около 6°, а максималните - между 11° и 16°, в София – около 11°. В планините..
Около 835 дръвчета ще бъдат засадени чрез инициативата #ГораВквартала на Столичната община. За целта доброволци и дарители ще избират между 53 локации в 11 района на София. " Инициативата е чудесна възможност за всички, които обичат зеленината..
Стотици хора изпратиха в последния му път Марин Маринов – загиналият в Газа служител на ООН. На поклонението в храма "Св. Николай Чудотворец" в Ямбол присъстваха негови близки, приятели и колеги от световната организация, както и представители на..
Началото на Мотосезон 2025 г. в София ще бъде дадено днес от 11:00 часа на площад "Княз Александър I". Мотористите ще преминат през ключови столични..
30 март е денят, в който се открива летният сезон за Летище Бургас. Крайморският ни аеропорт ще предложи на туристите повече полети и нови дестинации..
В събота срещу неделя (30 март), в 03:00 ч. сутринта, трябва да преместим стрелките на часовника с един час напред – на 04:00 ч. По този начин ще спим..