"За четвърта поредна година ще претворим софийските улици в поетичен форум, за да разкрием културното наследство и многоликост на столицата пред разнообразна публика от цял свят, благодарение на участниците – утвърдени поети от 8 европейски държави и България, които ще пишат, превеждат и четат творбите си, посветени на София" – това съобщи в "Артефир" Теодора Станкова, основател на фондация "Софийските метафори" и директор на фестивала.
Тази година събитието, което част от културния календар на столицата, ще бъде от 23 до 26 септември. Арт директор на фестивала е поетът Иван Христов. Поетът Петър Чухов, който е инициатор на формата уъркшоп, ще бъде гост на фестивала.
Емблематичните локации, за които участниците ще пишат своите творби тази година, най-вероятно ще бъдат: църквата "СветаСофия", чешмичката с минерална вода при Централна баня (статуята на Аполон Медикус на Георги Чапкънов) и комплекс "Антична Сердика" – археологическите разкопки от Сердика, експонирани на ларгото.
Участие ще вземат поети, преводачи и културни мениджъри от Румъния, Хърватска, Турция, Черна гора, Украйна, Унгария, Чехия, Великобритания, Северна Македония и България. Специална покана за фестивала имат и ученици от специализираната литературна паралелка от частна езикова гимназия "Ерих Кестнер", София. Участниците ще проведат поетичен пленер, ще напишат, преведат и прочетат пред широката публика стихотворения, посветени на емблематични за нашата столица места. В рамките на фестивала ще бъдат обсъдени литературни платформи. Ще се представят и споделят идеи за бъдещето на литературата.
Как литературните дейности се променят във времето, как се адаптират към настоящите предизвикателства – чуйте разговор на Димитрина Кюркчиева с Теодора Станкова в "Артефир".
Сюжетът на романа "Лешникови градини" поставя сериозни и открити въпроси, без компромиси. Защото тъкмо със задаването на въпроси се открива нов свят, който трябва да бъде изследван от читателя. Свят, създаден от автора – в случая каза писателят, поет и преводач Хайри Хамдан. Самият той казва, че се пита постоянно защо героите му са взели..
Стратегии за прилагане при четене и изисквания за жанрове. Размисли за романа на Владимир Полеганов "Другият сън". Каква подготовка изисква четенето? Трябва ли читателят да е наясно с конвенциите на съответния жанр или с начините, по които работят литературните похвати, за да чете пълноценно? Какво "изискват" от нас литературните..
Архивите са живи в "Terra Култура", за да отбележат чрез хроника в звук 5 години без Стефан Данаилов . Ламбо, Мастера, майор Деянов, българския Ален Делон… Какво остава след човек, когато отпътува отвъд този свят? Може би винаги е подходящо да питаме мечтите на човека. Малкият Стефан е мечтаел да стане моряк. Съдбата обаче го кани..
Една много интересна фотографска изложба съчетава фотография, архитектура и разкази на хора, живеещи по покривите. Ще научите къде и докога можете да се срещнете с този естетически и социален портрет на социално бедни хора. Специален гост на предаването "ФотоФабрика – факт и фикция" е един от най-човеколюбивите съвременни артисти Валерий Пощаров,..
Международният театрален фестивал "Дивадло" в Пилзен e един от най-престижните фестивали, посветени на театралното изкуство в Европа. Фестивалът представя най-доброто от чешкия театър и някои от най-значимите заглавия от международната сцена в различни форми и жанрове – драматичен, куклен и уличен театър, както и танц и мюзикъл. Театроведът..
Международният театрален фестивал "Дивадло" в Пилзен e един от най-престижните фестивали, посветени на театралното изкуство в Европа. Фестивалът представя..
Как достъпът до точна и проверена информация влияе на социалното приобщаване и благосъстояние? Може ли да бъде причина за маргинализация и как..
Точка Илиева е артист на свободна практика с дълбок интерес към уличното изкуство, което използва като платформа за социални и екологични послания. Нейни..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg