С премиера на спектакъла "Вампир" от Антон Страшимиров се открива на 10 септември Международният театрален фестивал "Сцена на кръстопът" в Пловдив. Постановката е на проф. Пламен Марков с екипа на Драматичния театър "Николай Масалитинов", който е домакин на театралния празник. Началото е от 19 часа в Голямата зала на театъра.
По традиция Пловдивският театър е подготвил специално за фестивала премиерно представление и на Камерната сцена. На 11 септември там ще бъде представен "Старецът и морето" – моноспектакъл на актьора Красимир Ранков по едноименната повест на Ърнест Хемингуей. Режисьор е Веселин Ранков.
26-ото издание на театралния празник продължава до 21 септември с гостуването на едни от най-добрите спектакли в репертоара на българските театри. Програмата включва моноспектакъла на Снежина Петрова "Една българка" по Иван Вазов, с режисьор Десислава Шпатова, "Една испанска пиеса" от Ясмина Реза на Малък градски театър "Зад канала", "Майстора и Маргарита" от Михаил Булгаков на Младежкия театър "Николай Бинев", с режисьор Николай Поляков, "Последният човек" – спектакъл за възрастни на Държавния куклен театър - Стара Загора, постановка на Веселка Кунчева по романа на Джордж Оруел "1984", спектакъла "Антигона" на Плевенския театър, с режисьор Александър Морфов, спектакъла "Народът на Вазов" от Александър Секулов на Народния театър "Иван Вазов", с режисьор Диана Добрева и други.
Чуждестранното участие тази година е на театър "Око" от град Лвов (Украйна). Украинските актьори ще гостуват на 18 септември от 19.30 часа в Камерната зала със спектакъла "WC" от Бригита Швайгер, в постановка на режисьора Юрий Мелничук.
Програмата на 26-ото издание представи в "Артефир" Кръстю Кръстев – директор на фестивала и директор на Пловдивския театър. Целия разговор можете да чуете в звуковия файл.
Известният попарт художник Калоян Илиев - Кокимото открива интересна изложба в галерия "Видима", Севлиево. Роден е през 1979 г. във Варна. Завършва Факултета по изобразителни изкуства във Великотърновския университет "Св. св. Кирил и Методий". Специализира "Графика" в класа на проф. Радко Спасов, а след това в графичния департамент на Академията за..
Механизмите, които трябва да подпомагат финансово държавните театри, почти не работят. Културните политики са в някаква агония, а е необходимо да се обърне внимание на потребностите на всеки един културен институт, за да може той максимално добре да изпълнява своята функция. Това смятат директорката на Театрална работилница "Сфумато" проф...
Навършват се 143 години от рождението на Владимир Димитров-Майстора. За 13-и път ще бъде връчена Националната награда за живопис на името на художника. Ден преди награждаването на новия лауреат и откриването на изложбата на миналогодишния носител на наградата – Димитър Чолаков, в "Артефир" е разговорът с директора на Художествената галерия..
В предаването ви предлагаме документален запис от 4 ноември 2024 г. от залата на Виенската държавна опера на спектакъла на "Мадам Бътерфлай" – триактната драма от Джакомо Пучини, под диригентство на Джампаоло Бизанти. Композиторът открива сюжета за своята шеста опера по време на престоя си в Лондон, където гледа едноактната трагедия "Гейша" на Давид..
"С образа на онези деца, които бяхме" – в "Артефир" гостува авторът на мемоарната книга Андрес Сааведра Бараона . Институтът Сервантес бе домакин на представянето на книгата, написана от чилиецът Сааведра, който вече 40 години живее в България. В своята мемоарна книга Сааведра събира спомени, лица, анекдоти, съдби на онези млади..
Юджийн О'Нийл пише "Дългият път на деня към нощта" през 1940 година, само четири години преди това, през 1936-та, той става Нобелов лауреат като..
Музиката има силата да свързва поколения, да разказва истории и да предава ценности. Чрез песните си ние не само запазваме културното си наследство, но и..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg