Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

30 години "Българско общество за проучване на 18 век"


"Дългият 18 век" е името на серия от статии на сайта на "Българското общество за проучване на 18 век", която предлага безплатен достъп до научните изследвания там. "Всеки, който проявява интерес може да си свали тази поредица и да научи много – казва доц. Д-р Надежда Александрова, преподавател в Софийския университет и Председател на Българското общество за проучване на 18 век – за европейския 18 век, за Просвещението, балканските процеси и, разбира се, за нашата българска среда, промяната на средновековното мислене и пътя към Българското възраждане. В академичната общност всеки изследовател е склонен да прави хипотези и да се опитва да ги доказва докъдето му стигат възможностите. Винаги се стремим да базираме нашите изследвания върху изворите – приписки, хроники, нова, модерна методология. Може да прозвучи даже малко екзотично, но това е академично дружество, което цели да популяризира идеите на Просвещението и да види как тези идеи се отразяват в български и балкански контекст. Много често тези идеи се процеждат през популизма, през национализма, на нас ни се ще да отидем отвъд клишето и да кажем нещата по нов начин."

"Българското общество за проучване на 18 век" се създава през 1992 година и започва с малка бележка на вратата на Университетската библиотека, поставена там от историка проф. Иван Първев. Към днешна дата 35 са националните организации, членове на Международното дружество ISECS, което има над 100-годишна история. "Приемат се и нови млади членове, а интересът в последните години се е повишил" – казва доц. Надежда Александрова – "Знанието за 18 век днес трябва да ни носи поуки- един от призивите на европейското Просвещение е за братството, за свободата, за правата на хората, които трябва да се съблюдават. Поуките от това, какво се случва когато търпението свърши, какво остава след революциите и добър похват ли са те- всички учени сме сигурни, че знанието по тези въпроси е важно".

Чуйте разговора с Надежда Александрова в "Какво се случва".


По публикацията работи: Росица Михова
ВИЖТЕ ОЩЕ
Доли Партън

Свалиха мюзикъл на Доли Партън в Операта в Манчестър

След втори случай на агресия на хомофобска основа от страна на публиката към актьорите, мюзикълът, посветен на Доли Партън, беше свален от афиша на Операта в Манчестър, предаде Би Би Си.  Двама от гостите в две поредни представления крещели обиди на хомофобска основа срещу актьорите и били агресивни, което довело до прекъсване на представлението и..

публикувано на 11.02.25 в 15:51

Изложба "Маестра" в галерия "Готи" – Пловдив

Изкуството на жени творци ще представи тази вечер галерия "Готи" в Пловдив. Над 30 дами участват в изложбата с живопис, графика, скулптура, икони, бродерия, бижута. Собствениците на галерията са решили преди месец март да отдадат уважение на жените, които творят и за които създаването на изкуство е начин на живот Изложбата е в чест на всички дами,..

публикувано на 11.02.25 в 14:50

Конкурсът "Искри" стартира за поредна година

Даваме поле на децата да творят! За поредна година програма "Христо Ботев" на Българското национално радио организира конкурс за детско литературно творчество. Програмата ще проведе конкурса за 42- ри път "Искри". През годините той се е утвърдил като най-старият и авторитетен конкурс у нас за литературни произведения, написани от деца...

публикувано на 11.02.25 в 11:04

Денят на италианския дизайн поставя акцент върху неравенствата

Българката Ася Карагьозова , посланик на италианския дизайн по света, гостува в "Нашият ден", за да представи IX издание на Деня на италианския дизайн . Международната инициатива за популяризиране на италианската култура се провежда паралелно в 100 страни по света на 11 и 12 февруари. Темата на тазгодишното издание е..

публикувано на 11.02.25 в 10:36

"Терапията": страхът е там, където са желанията ни

Колко силно говорят страховете ни и колко раним е вътрешният ни свят? До какво може да ни доведе критиката и възможността да бъдем видени, но не и оценени? Да бъде разбран ли е това, което човекът най-силно желае? А ако е артист – това желание засилва ли се? Има ли въпроси – има и кой да предизвика размисъл върху тях. Новият български филм..

публикувано на 11.02.25 в 10:35