"Дългият 18 век" е името на серия от статии на сайта на "Българското общество за проучване на 18 век", която предлага безплатен достъп до научните изследвания там. "Всеки, който проявява интерес може да си свали тази поредица и да научи много – казва доц. Д-р Надежда Александрова, преподавател в Софийския университет и Председател на Българското общество за проучване на 18 век – за европейския 18 век, за Просвещението, балканските процеси и, разбира се, за нашата българска среда, промяната на средновековното мислене и пътя към Българското възраждане. В академичната общност всеки изследовател е склонен да прави хипотези и да се опитва да ги доказва докъдето му стигат възможностите. Винаги се стремим да базираме нашите изследвания върху изворите – приписки, хроники, нова, модерна методология. Може да прозвучи даже малко екзотично, но това е академично дружество, което цели да популяризира идеите на Просвещението и да види как тези идеи се отразяват в български и балкански контекст. Много често тези идеи се процеждат през популизма, през национализма, на нас ни се ще да отидем отвъд клишето и да кажем нещата по нов начин."
"Българското общество за проучване на 18 век" се създава през 1992 година и започва с малка бележка на вратата на Университетската библиотека, поставена там от историка проф. Иван Първев. Към днешна дата 35 са националните организации, членове на Международното дружество ISECS, което има над 100-годишна история. "Приемат се и нови млади членове, а интересът в последните години се е повишил" – казва доц. Надежда Александрова – "Знанието за 18 век днес трябва да ни носи поуки- един от призивите на европейското Просвещение е за братството, за свободата, за правата на хората, които трябва да се съблюдават. Поуките от това, какво се случва когато търпението свърши, какво остава след революциите и добър похват ли са те- всички учени сме сигурни, че знанието по тези въпроси е важно".
Чуйте разговора с Надежда Александрова в "Какво се случва".
Международният театрален фестивал "Дивадло" в Пилзен e един от най-престижните фестивали, посветени на театралното изкуство в Европа. Фестивалът представя най-доброто от чешкия театър и някои от най-значимите заглавия от международната сцена в различни форми и жанрове – драматичен, куклен и уличен театър, както и танц и мюзикъл. Театроведът..
Фестивалът за съвременен танц и пърформанс представя най значимите заглавия на световната сцена. С опита си и възможностите си световните и европейски имена с престижни награди, освен, че представят представления за широката публика, дават поле за дискусия със зрителите и създават и уоркшопи за професионалната танцова общност у нас. Сред предстоящите..
Ден на Института за литература при БАН с акцент върху научната периодика се състоя на 21 ноември. Научната периодика на Института включва списания и поредици, като издателският център "Боян Пенев" има важна роля. Научните издания на Института за литература към БАН, някои от които съществуват от много години, са четири – сп. "Литературна..
"Рисунка. Майстори" – така е наречен проектът на СБХ с куратор Явора Петрова. Тя кани 22-ма художници - майстори да участват със свои работи: "Поканих автори с биография в рисунката. Автори, които се изразяват чрез рисуването, които не обясняват своите мисли, а търсят образите за тях. Художници с уникален почерк, майстори в това, което правят във..
Краят на авторството, краят на кориците? Или вечно неизтребимите спори на живота ще си намерят нова почва някъде отвъд? Въпроси, които поставя книгата "Панспермия. Халюцинация за роман" от Полина Видас. Тяе магистър по литературна теория от Софийския университет и по психодрама към НБУ, психоаналитик и групов аналитик към Българско общество по..
"Душата ми е стон" е историческа беседа, която ще пресъздаде духа на отминала София 111 години след последната вечер на Пейо Яворов и Лора Каравелова. T..
По време на Дните на китайската култура и наука у нас гостува поетът Ю Дзиен . Неговата стихосбирка "Давам име на една врана" е достъпна за българските..
В "Мрежата" гостува Ирина Морозовская, която е психотерапевт, известен бард, но най-вече одеситка. Проведох разговора си с нея на 19 ноември, ден след..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg