Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Платформата "Дигитална поезия" среща творци

Снимка: аархив на Християна Стоименова

Предстои откриването на проекта "Дигитална поезия – твоят съвременен арт пристан", проект - финалист в програмата "Вселена от възможности" в категория "Дигитални иновации". От платформа за съвременна дигитална поезия се превръща в арт хъб за среща на таланти и създаване на работни възможности за току-що завършващи или студенти, с опция за намиране на екипи, свързване, нетуъркинг, обмен на идеи, създаване на портфолио, обучения и тренинги за адекватната работна продукционна среда, която работи по проекти, разказва създателката на проекта – актрисата Християна Стоименова:

"Идеята се роди преди две години, когато спечелих един конкурс, в категория "Дигитална поезия", аз спечелих наградата на Съюза на артистите. Казах си – защо да не поднасяме по нов начин съвременната поезия, която не се изучава в българските училище. Младежите трябва да стъпят на класиката, но да познават и съвременната литература.


Така се роди идеята да правим късометражни филми, основани на поетични колажи, без да нарушаваме на авторовия текст. Даваме поле за изява на млади екипи да работят по реализацията на тези филм, даваме възможност и на младите автори да показват своето творчество – да не остава само в една стихосбирка. Ще бъдем това липсващо звено, което в България отдавна трябваше да се появи. Да дадем тласък на младите хора. Имаме нужда от съвременна адаптация и развитие към култура, да формираме вкус към културата още от средното училище, да се развиват дигитални умения и компетенции."

Проектът ще даде възможност на повече хора да се докоснат до поетичното изкуство в съвременен вариант и да помага на социални каузи, ще среща млади автори с творци от различни сфери. В същността си проекта среща от една страна дигиталното и автентичното, от друга изкуството и бизнеса.

Поезията в платформата се представя чрез видео материали. Една от мисията на платформата е децата в училище да заобичат поезията, затова и първото събитие по откриването на платформата ще бъде и в училищна среда, на 15 септември в ПГСС Бузема. А на 20 септември от 19 часа на улица "Алабин" № 39 в столицата ще се проведе поетичен пърформанс и ще се представят видео материали, като официално откриване на платформата "Дигитална поезия". Входът е свободен.
Повече можете да чуете в звуковия файл.



Християна Стоименова е актриса, продуцент и културен предприема. Завършила е актьорско майсторство при проф. Цветана Манева, НБУ, през 2017 г., а година и половина по-късно е и магистър по бизнес администрация, отново в НБУ. Към момента е кандидат-докторант в департамент "Администрация и управление", като дисертацията си развива върху дигитални бизнес модели, приложени върху авторска иновативна арт платформа за свързване и развитие таланти в аудио-визуалните изкуства, както и за подкрепа на каузи в социално-ангажираните такива. През 2021 г. печели JCI наградата за най-изявена млада личност в категория "Културно постижение", заради активностите си, филмите и сериалите, в които е работила, не на последно място и ролите и участията си, но най-вече заради развитието проекта "Дигитална поезия" – целящ популяризирането на къси филми, основани на съвременни поетични стихове. "Най-изявените млади личности" (The Outstanding Young Persons – TOYP, на JCI) е програма, която служи за формално признание на млади хора, които изпъкват в избраните области и са пример за най-добри качества на младите хора в света.

През 2020 г. Християна печели наградата на Съюза на артистите в категория "Дигитална поезия", в 27-ия Международен конкурс за унгарска и българска литература и това дава тласък този проект да се разрасне до платформа за споделяне на идеи на арт съмишленици.

По публикацията работи: Росица Михова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Срещите на Виолета Цветкова "Насаме с незабравимите"

"Някой бе казал, че за да излезе една култура в света, трябва да e през вратата, а не през прозореца. А ние често излизаме през прозореца, забравяйки хола, в който живеем", казва през 1993 година режисьорът Рангел Вълчанов. В етапа на живота, от който сме част в момента, е много хубаво да си припомняме думите, които наистина имат значение. Въобще е..

публикувано на 22.12.24 в 08:25
Андрей Янев, Емил Янев и Дарина Янева

Звездите не са мимолетни

В епизод 569 "Трамвай по желание" сглобява пълната картина на творческо-житейския тандем Дарина Янева - Андрей Янев. В разгара на лятото радиозрителите ни се запознаха с известния художник Андрей Янев. Тогава стана ясно, че връзката със съпругата му Дарина е повече от съдбовна – в някои отношения дори мистична. За да сглобим цялостната картина на..

публикувано на 21.12.24 в 16:40

Между абсурда и истината – за ролята на хумора в съвременното изкуство

Безспорно – една от основните задачи на съвременното изкуство е да реагира на актуалните социални и политически проблеми на деня. Но задълбоченото занимаване с тези теми неминуемо води до засилено чувство на тревожност, несигурност и безнадеждност. Именно тези усещания сякаш доминират световната арт сцена през последните години. В предаването се..

публикувано на 21.12.24 в 12:35

Спектакъл за невъзможния герой – от Омир до ден-днешен

"Мисия Филоктет. Последният оцелял" по мотиви от Мюлер, Софокъл, Омир и авторски текстове е новият спектакъл на Театър ЗОНГ . Неговата премиера предстои на 23 декември от 19 ч. в кино-театър "Освобождение"  (до Централна гара). Това е третото представление на театралния екип след "Животът е сън" (две награди ИКАР и три международни..

публикувано на 20.12.24 в 16:28

Оркестровият живот в столицата от края на XIX век до 1946 година в три тома

Тритомникът "Летопис на Софийската филхармония" ще бъде представен утре от 17 ч. в Камерна зала "България". В "Артефир" разговаряме с д-р Андрей Андреев , изкуствовед и съставител на летописа, посветен на оркестровия живот в столицата от края на XIX век до 1946 година. В продължение на три години д-р Андреев проучва архивите из цялата..

публикувано на 20.12.24 в 15:46