Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

27 септември – Световен ден на туризма

Доц. Соня Алексиева: Ускорената дигитализация на туризма е добрата новина от пандемията

Снимка: Яна Боянова

Световният ден на туризма се отбелязва всяка година на 27 септември. През месец септември 1979 г. в Torremolinos, Испания – на третата сесия на Генералната асамблея на Световната организация по туризъм към Обединените нации се взема решение за тържествено отбелязване на Световния ден на туризма, като неговото начало се поставя през 1980 г.

Изборът на датата 27-и септември 1980 г. съвпада с едно много важно събитие в световния туризъм, а именно 10-годишнината от приемането на Устава на Световната организация по туризъм към Обединените нации – 27 септември 1970 г.

Оттогава Световният ден на туризма 27 септември се чества всяка година със събития, подбрани от Генералната асамблея и по указания на Изпълнителния съвет на Световната организация по туризъм към Обединените нации.

Най-важното за Световния ден на туризма е да се засили усещането на международната общност към изключително важната роля на туризма и ролята му в социалния, културния, политическия и икономически живот на обществата.


“Честит празник! Да честитим на всички хора в индустрията, които правят възможно да запазим този ръст от 13% БВП, който в момента туризмът допринася“, казва в ефира на “Нашият ден“ доц. Соня Алексиева и допълва:

Периодът на служебното правителство е твърде кратък, но те вече коментираха и отчетоха, че България има около 80% ръст спрямо 2021 г. Имаше едно по-силно лято. Оказа се, че има устойчивост на търсенето от българските потребители. Точно това лято с всичките тези закани, догми и притеснения, доколко българите отново ще тръгнат към други дестинации. Това беше едно наистина устойчиво туристическо лято.

Трябва да си зададем въпроса – това ли е качеството, което търси българският турист. И това лято видяхме проблемите с недостига на кадри и с ценообразуването. Виждаме и твърде ниския бюджет за туристическа реклама, виждаме колко силна дигитализация имат конкуриращите ни страни, не само в областта на рекламата.

Ако има добри новини от пандемията, това са тези, че твърде много се ускори дигитализацията на туризма, видяхме колко сме изостанали. Видяхме, че трябва да сме единни и че не става въпрос само за оцеляване на отделни гилдии в туризма."

Основни проблеми в бранша?

“Това са цените на тока и на водата. Войната, която е близо до нас. Хората мислят туризма като част от едно общо цяло. Не може да делим туризма от културното наследство и от изключителните обекти на България. Да го делим от прочутото българско вино и храната – всичко това го прави, заедно с обслужването, цялото, което ни се иска“, казва още тя.

В четвъртък е премиерата на книгата на доц. Алексиева в Китайския културен център.

Чуйте пълния разговор в звуковия файл.


По публикацията работи: Зоя Димитрова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Христофор Караджов

Христофор Караджов: Войните на Русия с Украйна и Иран с Израел са прокси войни

Израел и Иран в центъра на вниманието на света днес. Изместиха ли събитията в Близкия изток Украйна? Каква е връзката между САЩ, Русия и войната в Украйна с конфликта между Иран и Израел, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Христофор Караджов , преподавател по журналистика в Калифорнийския университет.   Връзката между Иран – Израел..

публикувано на 19.04.24 в 18:10

Маргарита Шурупова: Голям срам е, че не успяхме да спрем Путин навреме

Проектът "Очевидците на 24 февруари"  навършва две години през тази седмица.  Негов автор е руската журналистка Маргарита Шурупова , която избяга от Русия в България два месеца след началото на войната в Украйна, 2022. Тогава Маргарита започва да прави интервюта с руски и украински бежанци ,  пръснати из цяла Европа и САЩ. До този момент е..

публикувано на 19.04.24 в 16:00
Димитър Главчев и Румен Радев

Възможна ли е конституционна криза?

В рубриката на предаването "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" д-р Орлин Колев, експерт по конституционно право, преподавател в ЮФ на СУ "Св. Кл. Охридски", член на Комисията за защита от дискриминация и дългогодишен консултант на предаването, отговаря на слушателски въпроси в предаването "Законът и Темида". Георги Слатински от София: Ако..

публикувано на 19.04.24 в 15:00

Как хора със зрителни нарушения могат да създават комикси?

В утрешния 20 април и вдругиден в Националното читалище на слепите "Луй Брайл 1928" ще се проведе творческа работилница, която обещава да събере зрящи и незрящи в интерактивна игра за създаване на комикси . Идеята зад събитието е да се изгради връзка между различни хора и да се предостави възможност за творческо изразяване. Проектът, наречен "Социално..

обновено на 19.04.24 в 14:21

Измеренията на домашното насилие и родителските конфликти?

Домашното насилие остава една доста трудна и вечна тема. Какви могат да бъдат измеренията на домашното насилие и родителските конфликти? Как и от кого се упражнява насилие върху бащата и доведената майка на 10-годишно момиче?  Частният случай на Вяра Врагова от София. "От почти 7 години живея с мъжа си, който има 3 деца. Третото дете е от жена, за..

публикувано на 19.04.24 в 12:40