Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Проф. Шефкет Памук – специален гост на научна конференция в Карлово

Фондация "Евлогий и Христо Георгиеви“, Центърът за стопанско-исторически изследвания и  ВТУ "Св. св. Кирил и Методий“ организираха едно от най-значимите научни събитие на годината – международна научна конференция, което се проведе в Карлово на 23 и 24 септември със заглавие "Дилеми на развитието“.

Град Карлово събра най-изявените изследователи и учени, занимаващи се със стопанско-исторически изследвания в България и на Балканите. Научното събитие е посветено на 150-годишнината от смъртта на големия карловски предприемач, банкер и дарител Христо Георгиев.

Специален гост на конференцията в Карлово и пленарен лектор беше световноизвестният турски икономист, историк и преподавател проф. д-р Шефкет Памук (London School of Economics, Boğaziçi University).

В 25 доклада, представени от университетски преподаватели и учени от Центъра за стопанско-исторически изследвания и Института за исторически изследвания при БАН, направиха разрез на стопанския живот в България през епохата на Възраждането

“Трябва да обърнем внимание на стопанската история на страната, за да научим уроците на историята. Има времена, в които народът ни е страдал, има и времена на съзидание, в което именно стопанските дейци, икономическата активност, търговията, свободното общуване между нациите на народите са това, което е водило просперитета както на нашата нация, така и на света като цяло“, казва в ефира на “Нашият ден“ Христо Тучев, предприемач във високите технологии:

“Там, където има успешни търговски отношения, честни и равноправни, там няма войни. Трябва да научим всички тези уроци, да вземем мъдростта на нашите деди, да сме горди с техните постижения, а може би трябва да се научим и от техните грешки. Това са непреходни ценности, непреходни са формулите на успех, а може би и тези на провал."

“Ще резюмирам труда на Шефкет Памук. Той изследва колко силна е държавата и как това се отразява на благосъстоянието. Прави това по относителната данъчна тежест – колко пари прибира от хората, съотношението между данъчни приходи и брутен вътрешен продукт“, разказа още той.

“Докладите на конференцията съвсем не бяха само история. Те са обобщени в сферата на стопанско-историческите изследвания. Тази година имахме най-много участници“, каза в “Нашият ден“ д-р Александър Златанов.

Чуйте пълния разговор в звуковия файл.


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Младите, киното, или накъде ни насочват мечтите?

В рубриката "Културен код" на предаването "Terra Култура" Теодор Неделчев, ученик, който се занимава с кино, сподели своята история и вдъхновение. В отговор на въпроса кога е решил, че ще бъде свързан с киното, той разказа: "Тази идея ми беше дадена още в ранното детство от моя баща, който обожаваше да гледа филми. Аз бях примамен доста приятно..

обновено на 24.06.24 в 13:52

Студентски театрален фестивал в Хасково за трета поредна година

На 24 юни в Хасково се открива третото издание на единствения студентски театрален фестивал в България "Сцена на края на града". За програмата и участниците е разговорът със Стелиян Николов, директор на ДКТ "Иван Димов" – Хасково. Ето какво каза Стелиян Николов в ефира на предаването “Нашият ден”: "Фестивалът се провежда за трета поредна..

обновено на 24.06.24 в 12:34

Фестивалът на дивите цветя в Родопите с 11-о издание

В рубриката "Темите на деня" на предаването "Нашият ден" представяме единадесетото издание на Фестивала на дивите цветя в Родопите. Тази година фестивалът поставя акцент върху изложението на местни производители, предлагащи екологично чисти продукти от планинския район. Илия Годев , организатор на фестивала, разказва за събитията и акцентите на..

обновено на 24.06.24 в 11:07
Яна и Димитър Недялкови

Влез в обувките ми

Все повече съвременни изследвания казват, че обувките, които носим, имат решаващо значение за здравето на телата ни. Бързите масови производства на обувки казват, че можем да носим всичко, стига то да ни е по джоба. Занаятчийските производства на обувки казват, че е важно да запазим човешкото лице на всеки един занаят, следователно – човешките..

публикувано на 23.06.24 в 10:35

Рожденият ден на Църквата

На Петдесетница своя рожден ден чества и основаната от Христос Църква, защото тогава тя бива осветена от Св. Дух, Който остава завинаги в нея, за да я ръководи като продължителка на човешкото спасение. Св. Йоан Златоуст уподобява живота на море, което всички трябва да преплуваме, а ос­нованата от Бога Църква на кораб, който никога не потъва, защото..

публикувано на 23.06.24 в 09:20